Kraków imprezy. Przegląd krakowskich imprez i festiwali

Zimą Kraków tętni życiem. Przekonasz się o tym, zaglądając do naszego kalendarza imprez i festiwali.

Kraków imprezy. Grudzień

Jazz Juniors

Kiedy: 01-05.12

Ostatni w roku duży festiwal jazzowy, którego korzenie sięgają lat 70. XX wieku. Jest jednym z filarów renomy Krakowa jako czołowego ośrodka muzyki jazzowej. Na scenie Rotundy swoje kariery budowały takie gwiazdy polskiego jazzu jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański i Zbigniew Wegehaupt. Obecnie impreza otwarta jest również dla wykonawców zagranicznych.

Boska Komedia

Kiedy: 05-13.12

Po zaledwie czterech edycjach stanowi czołowe wydarzenie teatralne w Polsce. Każdego roku repertuar grudniowej imprezy zapełniają najgorętsze nazwiska współczesnego polskiego teatru - Strzępka, Demirski, Klata, Garbaczewski, Warlikowski. W swojej ostatniej odsłonie festiwal wzbogacił się o cykl prapremier przedstawień powstałych specjalnie na potrzeby imprezy.

Festiwal Filmu Filozoficznego

Kiedy: 06-09.12

Nowatorskie, interdyscyplinarne przedsięwzięcie, propagujące spojrzenie na film jako nośnik teorii. Dotychczasowe edycje poruszały między innymi zagadnienia metafizyki, spotkań filozofii Wschodu i Zachodu oraz myśli Wittgensteina, Nietzschego czy Edith Stein. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Konkurs Szopek Krakowskich

Kiedy: 06.12

Pierwszy konkurs pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym miał miejsce w 1937 roku. Od tej pory stał się najbardziej charakterystyczną przedświąteczną tradycją Krakowa. Każda szopka jest oceniana według kilku kryteriów, w tym dekoracyjności, kolorystyki i nowatorstwa. Największe projekty przekraczają metr wysokości, podczas gdy najmniejsze nie osiągają nawet 15 centymetrów.

Kraków imprezy. Styczeń

Opera Rara

Prestiżowy, całoroczny cykl koncertów operowych. Motywem przewodnim cyklu są interpretacje dzieł barokowego kanonu w wykonaniu czołowych europejskich muzyków.

Festiwal Warsztaty Sztuki Fotografii

Kiedy: 20-22.01.2013

Okazja do poznania fotografii nie tylko jako produktu końcowego, ale również złożonego procesu. Organizatorzy zapraszają uczestników do udziału w licznych pokazach i warsztatach, które mają odkryć technologię stojącą za "błyszczącymi odbitkami znanymi z wystaw i albumów".

Kraków imprezy. Luty

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje"

Kiedy: 9-11.02.2012

Stworzony w 2003 roku z inicjatywy Jana Pilcha i Akademii Muzycznej, w każdej kolejnej odsłonie stanowi interpretację stylu wybranego kręgu kulturo we go w zestawieniu z jazzem oraz szeroko pojętą muzyką klasyczną. Swoich edycji doczekały się do tej pory między innymi Skandynawia, Ameryka Południowa, Indie i kraje Bliskiego Wschodu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Między narodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties"

Kiedy: 21-24.02.2013

Daleko od morza? I cóż z tego! Od po nad 30 lat właśnie w Krakowie odbywa się jeden z największych festiwali piosenek żeglarskich w Europie. Wyróżnia się rozpiętością repertuarową i różnorodnością przyjeżdżających tu polskich i zagranicznych wykonawców.

Festiwal Teatrów dla Dzieci

Kiedy: 13-24.02.2013

Doroczna seria spektakli z całej Polski skierowanych do najmłodszej widowni. Impreza organizowana jest w ferie zimowe przez Nowohuckie Centrum Kultury.

Więcej na ten temat przeczytasz w spacerowniku Zrób to w Krakowie. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: