Praga dojazd. Jak dojechać do Pragi

Samolot, autokar, pociąg czy samochód - którym środkiem transportu najwygodniej dostać się do Pragi? Rozważamy wszystkie opcje.

Praga dojazd Przylot

Połączenia lotnicze z Warszawy lub Krakowa do Pragi obsługuje LOT (szczegóły: www.lot.pl) i CSA (szczegóły: www.csa.cz). W sezonie wakacyjnym uruchamiane są też tanie linie (np. SkyEurope; www.skyeurope.com), jednak informacje te trzeba sprawdzić na bieżąco. Z oddalonego 20 km od centrum praskiego lotniska Ruzyne autobus nr 119 w 20 min dowozi pasażerów do stacji zielonego metra Dejvická, a autobus nr 100 w 10 min do stacji żółtego metra Zlic~n. Opłata jak za zwykły przesiadkowy bilet komunikacji miejskiej. Ze stacji Holešovice kursuje specjalny autobus Airport Express (opłata dwukrotnie droższa od zwykłego biletu komunikacyjnego). Można skorzystać tez z mikrobusu CEDAZ, kursującego co 30 min w kierunku Nám. Republiky (opłata równa się czterem biletom komunikacji miejskiej). Na lotnisku niedługo zostanie otwarty nowy wielki terminal North 2 obsługujący loty z krajów strefy Schengen.

Praga dojazd Samochód

Z Polski najtaniej i najszybciej dojechać do Pragi samochodem. Na granicy polsko-czeskiej działa 21 przejść drogowych. Najszybsza i najwygodniejsza trasa do Pragi prowadzi z przejść w Cieszynie-Boguszowicach (ewentualnie w Cieszynie, Marklowicach Górnych, Chałupkach, Pietraszynie i Pietrowicach) przez Ołomuniec i Brno. Prawie na całej długości jest to nowoczesna autostrada. Najkrótsza droga wiedzie od strony Karkonoszy, z przejścia w Jakuszycach (ewentualnie w Lubawce lub na Przełęczy Okraj) przez Mlada Boleslav (ok. 110 km) oraz z przejścia w Kudowie-Słonym (ewentualnie Tłumaczowie, Golinsku) przez Hradec Králove i Podebrady (ok. 140 km). Wszystkie wymienione trasy wymagają winietek autostradowych (np. tygodniowa 220 CZK).

Praga jest miastem dobrze oznakowanym, jednak zabytkowe centrum Pragi jest bardzo uciążliwe dla kierowców z powodu licznych ulic jednokierunkowych i trudności w parkowaniu, nie mówiąc o tym, ze spora część Małej Strany i Starego Miasta jest wyłączona z ruchu kołowego. Chcąc w miarę bezstresowo zwiedzać Pragę, warto pozostawić samochód na obrzeżach centrum i w miarę potrzeb korzystać z komunikacji miejskiej. Jedną z opcji jest bezpłatny parking przy miasteczku akademickim na Strahovie, skąd można pieszo zejść przez parki i ogrody do klasztoru Strahovskiego, na Hradczany, Mała Strane, most Karola itd., a później wrócić tramwajem.

Praga dojazd. Innym dobrym pomysłem jest skorzystanie z preferencyjnego systemu P+R (park&ride). Pozostawienie auta na wyznaczonym do tego celu parkingu, najczęściej przy końcowych stacjach metra lub peryferyjnych stacjach kolejowych) kosztuje 10 CZK na dobę (a dokładnie od 4.00 do 1.00 (czyli w godzinach jazdy metra), a całodzienny bilet na wszystkie środki komunikacji zaledwie 80 CZK. Szczegółowe informacje: www.dpp.cz.

Centrum Pragi podzielone jest na trzy strefy parkowania: pomarańczowa (do 2 godz.; ok. 40 CZK/godz.), zielona (do 6 godz.; ok. 30 CZK/godz.) i niebieska (tylko dla mieszkańców; parkowanie jedynie dla posiadaczy specjalnej karty). W centrum Pragi jest też kilka parkingów garażowych i strzeżonych, m.in. przy Nám. Republiky, przy dworcu głównym czy na Malostranskim nám. W przypadku nieprzepisowego parkowania należy liczyć się z natychmiastowa reakcja policji i straży miejskiej, która albo zakłada blokady na koła, albo wywozi auto daleko na Cernokostelecka na Hostivar, ok. 15 km od centrum. Na zablokowanym aucie pozostawiona jest naklejka lub bilet z numerem telefonu, pod który należy zadzwonić, by przyjechała policja lub straż miejska (zazwyczaj po 20 min), która za odpowiednią opłatą zdejmie blokadę. Jeśli zdarzy się wypadek, należy wezwać policję tel. 158 lub pomoc drogowa tel. 1240.

Praga dojazd. Przepisy ruchu drogowego są podobne jak w Polsce: pasy bezpieczeństwa obowiązują zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim; podobnie jest ze światłami pozycyjnymi, które maja być włączone przez cały rok. Kierunkowskazów należy używać również podczas wyprzedzania rowerzysty. Nawet najmniejsze stężenie alkoholu we krwi jest niedopuszczalne. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu lub 36 kg wagi muszą być przewożone w fotelikach. Dopuszczalna prędkość dla samochodów osobowych wynosi: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 130 km/h na autostradzie.

Praga dojazd Kolej

Pociągi kursują do Pragi m.in. z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Łodzi, Krakowa. Pociągi z Polski przyjeżdżają najczęściej na Hlavni nadrazi, czyli centralnie usytuowany praski dworzec główny, który ma dobre połączenia komunikacyjne (metro, tramwaj) z centrum i resztą Pragi. Najtańszą opcją podróży koleją do Pragi jest dojazd do jednej z miejscowości granicznych (np. Cieszyn, Zebrzydowice), przejście pieszo przez granice i dalszy przejazd czeskim pociągiem. Bilety kolejowe w Czechach są o wiele tańsze od międzynarodowych (choć ogólnie rzecz biorąc, dość drogie), a w dodatku nie trzeba kupować miejscówek. Aktualne informacje o czasach odjazdów na stronach PKP: www.pkp.pl i www.intercity.pl. Oto kilka międzynarodowych połączeń kolejowych z Polski do Czech:

* EC106 (Warszawa Centralna-Katowice-Ostrawa-Ołomuniec-Pardubice-Kolin-Praga)

* P252 (Warszawa Zachodnia-Skierniewice-Łódz Kaliska-Sieradz-Kalisz-Ostrów Wlkp.-Wrocław-Kłodzko-Międzylesie-Pardubice-Kolin-Praga)

* HOT203 (Warszawa Centralna-Katowice-Ostrawa-Ołomuniec-Pardubice-Kolin-Praga)

* P200 (Kraków-Oswiecim- Zebrzydowice-Ostrawa-Ołomuniec-Pardubice-Kolin-Praga)

Praga dojazd Autokar

Sytuacja na rynku przejazdów autokarowych jest zmienna; w chwili obecnej do Pragi kursują rozmaite linie m.in. z Białegostoku, Debicy, Jasła, Krosna, lublina, Łodzi, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Gliwic i Wrocławia - często są to przejazdy tranzytowe na trasie do południowo-zachodniej Europy. Informacje (wraz z rezerwacją biletów) m.in. na stronach: www.intercars.pl, www.ltour.pl.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku Miasta Marzeń - Praga

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: