Praga. Kalendarz imprez filmowych i muzycznych

W Pradze odbywają się zarówno szacowne imprezy w rodzaju Praskiej Wiosny Muzycznej, jak i mniej znane, takie jak FabioFest, poświęcony nowej kinematografii czeskiej.

Główne źródło siły Pragi jako stolicy kulturalnej tkwi w tym, że w mieście przez okrągły rok organizuje się wybitne koncerty, a większe i mniejsze festiwale sztuki są na porządku dziennym. Niektóre z nich to po prostu serie koncertów czy spektakli w wykonaniu miejscowych artystów, którzy poza tym regularnie występują w swoich teatrach. Dla licznych cudzoziemców opisane poniżej międzynarodowe festiwale o światowej randze same w sobie stanowią wystarczający powód wizyty w Pradze.

Praga. Festiwale muzyczne

Najważniejszym i najsłynniejszym spośród licznych praskich festiwali jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Praska Wiosna , który zyskał światową renomę dzięki niezmiennie wysokiemu poziomowi i różnorodności programu. Impreza, o półwiekowej tradycji, zaczyna się każdego roku w dniu 12 maja, w rocznicę śmierci Bedrzicha Smetany, i kończy 3 czerwca. Bilety, dostępne we wszystkich agencjach biletowych rozsianych po Pradze, rozchodzą się błyskawicznie - można je rezerwować już pod koniec lutego (biuro festiwalowe Praskiej Wiosny: Hellichova 18, Praga 1; tel. 257312547, www.festival.cz).

Stosunkowo nową pozycją w kalendarium imprez Pragi jest Praska Jesień . Na przełomie października i listopada przez okres od dwóch do trzech tygodni odbywają się cykle wybitnych koncertów w wykonaniu międzynarodowych zespołów i solistów. Musica Judaica , doroczny festiwal również organizowany na przełomie października i listopada, przyciąga do sal koncertowych Pragi międzynarodowych wykonawców muzyki żydowskiej. Synagogi, zazwyczaj nieudostępniane na koncerty, otwierają w tym czasie swe podwoje, dodając muzyce niezwykłej oprawy. Dwa najbardziej oczekiwane doroczne wydarzenia w muzyce popularnej to lipcowe Rock for People w Eeskim Brodzie, ok. 30 km od Pragi (czterodniowa seria koncertów muzyki pop, jazzowej, metalowej i hip-hopowej), oraz Prague Jazz Festiwal Agharta na przełomie października i listopada, przyciągający artystów jazzowych z całego świata.

Praga. Festiwale filmowe

Festiwale filmowe w Pradze, stosunkowo nieliczne, ale za to interesujące, gromadzą z roku na rok coraz więcej uczestników, umacniając swoją pozycję w kalendarium imprez. Styczeń to czas tygodniowego festiwalu FabioFest , poświęconego młodej czeskiej kinematografii oraz filmom telewizyjnym. Wśród około dwustu projekcji festiwalowych największe zainteresowanie wzbudzają filmy o tematyce socjalistycznej, często emanujące niezamierzonym komizmem. FabioFest obejmuje również przedpremierowe pokazy produkcji hollywoodzkich. W marcu odbywają się Dni Filmu Europejskiego - popularny festiwal prezentujący najnowsze i najlepsze dzieła kinematografii państw członkowskich Unii Europejskiej oraz międzynarodowe koprodukcje, wszystkie w oryginalnych językach. To jedyna tego rodzaju impreza na kontynencie.

Praga. Festiwal filmowy w Karlowych Warach

Najważniejszy czeski festiwal filmowy odbywa się poza Pragą, w Karlowych Warach - uzdrowiskowym miasteczku zachodnich Czech, znanym niegdyś europejskiej arystokracji jako Karlsbad. Każdego roku w lipcu Międzynarodowy Festiwal Filmowy przyciąga tu na 10 dni kosmopolityczny tłum koneserów, pragnących obejrzeć około 400 filmów z całego świata. Karlowarski festiwal jest drugim najstarszym w Europie - młodszym niż wenecki, ale za to znacznie starszym od tych w Cannes, Locarno czy Berlinie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku Miasta Marzeń - Praga

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: