Holandia. Tak bawi się Amsterdam

Latem żadne europejskie miasto nie może konkurować z Amsterdamem pod względem liczby festiwali, a w innych porach roku stolica Holandii również zaprasza na wiele imprez - od parady Sint Nicolaas po Dzień Królowej.

Przez cały rok w Amsterdamie odbywa się wiele różnych festiwali. Holendrzy świętują pod byle pretekstem, np. gdy zaświeci wiosenne słońce albo gdy zamarzną kanały i kto żyw, zakłada łyżwy, by w tłumie sunąć po lodzie. Tak mroźne zimy ostatnio zdarzają się wyjątkowo rzadko i tym bardziej wydają się znakomitą okazją do wspólnej zabawy.

Amsterdam Holandia. Zimowe święta

Pierwszą zabawą w roku jest Oudejaarsavond , czyli noc sylwestrowa . Już kilka dni wcześniej do Amsterdamu przyjeżdżają turyści z całej Europy, by bawić się wspólnie z Holendrami. Wielu imprezowiczów przybywa z południa kontynentu, odzianych w kilka warstw ubrań, i drżąc z zimna, szuka w miarę tanich noclegów. Nowy Rok w Amsterdamie zaczyna się od zjedzenia mnóstwa pączków z porzeczkami (oliebollen) i odpalenia fajerwerków, które mają odpędzić złe duchy z przeszłości. Szczególnie okolica chińska, leżąca w samym sercu dzielnicy czerwonych latarni, słynie z pokazów sztucznych ogni - niezwykle barwnych i hałaśliwych. Sznury rac zwisające z górnych pięter domów podpala się od dołu, czemu towarzyszą głośne wystrzały i entuzjastyczne okrzyki tłumów. W ostatnich latach coraz więcej mieszkańców innych dzielnic Amsterdamu przyłącza się do puszczania fajerwerków, tak że o północy całe miasto rozjarza się barwnymi błyskami i rozbrzmiewa hukiem wystrzałów. Po 1.00, kiedy kończy się wyznaczony przez policję czas na odpalanie petard i rac, ulice Amsterdamu pokrywa warstwa śmieci, a w powietrzu unosi się gęsty dym.

Amsterdam. Nawet podczas najłagodniejszej zimy wszyscy Holendrzy pogrążają się w dyskusji na temat możliwości zamarznięcia kanałów. Gdy nastąpi ta chwila, cały Amsetrdam daje upust radości, mobilizuje się, odkurza łyżwy i rusza na ślizgawkę. Niektóre kanały staja się ruchliwymi trasami łyżwiarskimi - pojawiają się na nich łyżwiarze w wełnianych czapkach, sprzedawcy gorącej czekolady i zachwyceni widzowie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat najostrzejszy mróz chwycił w 1997 r., dwa razy z rzędu w latach 80. (1985 i 1986) oraz w 1963 r. Najważniejsze wydarzenie podczas ostrego mrozu to Elfstendentocht - wycieńczający wyścig łyżwiarski na trasie łączącej 11 miast we Fryzji. Wszyscy amsterdamczycy, którzy nie biorą udziału w biegu ani nie kibicują nad kanałami, siedzą jak zaczarowani przed telewizorem i popijają kakao. Kto woli aktywny wypoczynek, idzie na ślizgawkę w Amsterdamse Bos lub Vondelpark.

Amsterdam Holandia. Koninginnedag

Dzień Królowej jest obchodzony 30 kwietnia. Są to urodziny poprzedniej monarchini, ponieważ obecnie panująca urodziła się w porze roku mniej sprzyjającej powszechnemu świętowaniu. Uroczystości z tej okazji odbywają się w całej Holandii, ale w Amsterdamie są wyjątkowo huczne, jako ze bierze w nich udział ponad 500 tys. osób. Co ciekawe, jest to dzień niczym nieograniczonej działalności handlowej - każdy może wtedy sprzedać wszystko, pod warunkiem, że transakcja jest zgodna z prawem.

Początkowo chodziło o to, żeby dzieci mogły w ten jeden dzień w roku sprzedawać własne prace i grac przechodniom na instrumentach muzycznych, ale dziś duch przedsiębiorczości przepełnia wszystkich - i starych, i młodych. Cały Amsterdam angażuje się w coś pomiędzy targami staroci a zabawą karnawałową, a pospolite ruszenie zaczyna się już w nocy, gdy sprzedawcy szukają jak najlepszych miejsc na rozstawienie straganów. Wzdłuż chodników ciągną się tysiące stoisk, na których można kupić stary takielunek, bibeloty z drugiej reki, a także rękodzieło. W tłumie uwijają się ludzie zachęcający przechodniów do rozegrania partii szachów czy do udziału w konkursie rzucania jajkami w przebierańców. Tu i tam widać bufety, w których można zjeść najróżniejsze potrawy: od kebabów po wietnamskie loempie. Atmosferę tego dnia najlepiej chłonąć w rejonie Vondelpark, Daam, Jordaan i Leidseplein. Po południu w centrum miasta zaczyna się wielkie przyjęcie pod gołym niebem. Tysiące ludzi popijają piwo i słuchają muzyków grających na estradach przed barami. O 19.00 ostatni uczestnicy zabawy oglądają surrealistyczny widok - ulicami suną polewaczki, zmywające z asfaltu śmieci, by przygotować Amsterdam na następny dzien. Z zajezdni wyjeżdżają tramwaje i autobusy, a życie wraca do normy. Następnego dnia wszystkich dręczą objawy zespołu dnia następnego.

Amsterdam Holandia. Lato

W czerwcu odbywa się Holland Festiwal - największe święto tańca, teatru i muzyki w całej Holandii, korzeniami sięgające 1947 r. Ambitna impreza, przyciągająca gości z zagranicy, jest organizowana w licznych miejscach, głównie w Stadsschouwburg przy Leidseplein.

Amsterdam. Uitmarkt , przypadający na koniec sierpnia, to trzydniowy festiwal, który otwiera nowy sezon kulturalny w Holandii. Na Museumplein przybywają wówczas grupy teatralne, muzyczne i taneczne, a także artyści specjalizujący się w formach filmowych, by zaprezentować swe krótkie występy.

Amsterdam. Jordaan rozpoczyna swoje 10-dniowe święto mniej więcej w drugim tygodniu września. Akordeoniści i śpiewacy prezentują tradycyjną muzykę ludową, a przy kawiarniach pojawiają się stoiska gastronomiczne i estrady. Nieco spokojniejszy charakter ma parada kwiatów urządzana w pierwszą sobotę września. Z Aalsmeer do śródmieścia ciągną w tym dniu kwietne platformy i ludzie w barwnych strojach.

Amsterdam Holandia. Sint Nicolaas

W drugą lub trzecią sobotę listopada do Amsterdamu przybywa "z Hiszpanii" Sint Nicolaas (św. Mikołaj) i przemierza Prins Hendrikkade, zdążając do centrum Amsetrdamu. Wprawdzie ma na głowie mitrę, ale poza tym przypomina wielkiego krasnala, co wcale nie przeszkadza tłumom dzieci zgromadzonym na trasie pochodu. Parada otwiera przygotowania do wigilii św. Mikołaja. Dzieciaki wystawiają za drzwi buty, a rankiem znajdują w nich marcepanowe ciastka o najróżniejszych kształtach. Czas na cenniejsze prezenty przychodzi dopiero 5 grudnia.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Amsterdam. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: