Holandia. Rowerowy Amsterdam

Dokąd najlepiej udać się na wyprawę rowerową jak nie do Holandii? Wychodząc z Centraal Stadion w Amsterdamie, wystarczy spojrzeć w prawo, żeby zobaczyć wielki parking rowerowy i przekonać się, że tutaj rower naprawdę jest królem.

Podczas spaceru lub przejażdżki tramwajem po Amsterdamie co krok dają się zauważyć rowerzyści - matki z dziećmi w fotelikach albo przyczepkach, nastolatki jeżdżące parami na jednym rowerze, staruszkowie na oma fiets (rowerach babuni) z wysoką kierownicą czy urzędnicy w garniturach. Niektórzy użytkownicy dwóch kółek ciągną za sobą przyczepy, umożliwiające transport całkiem pokaźnych ładunków. Typowy amsterdamski rower jest prosty, zazwyczaj czarny, i nie ma żadnego wymyślnego wyposażenia. Jeśli ktoś kupi sobie nowoczesny rower z wieloma przerzutkami i drogim osprzętem, pilnie go strzeże, trzymając w domu lub w specjalnym garażu.

Holandia Amsterdam. Szaleństwo dwóch kółek

Wielu turystów chce spróbować przyjemności jazdy rowerem po Amsterdamie, ale należy sobie uświadomić, ze w centrum Amsterdamu jest to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Rowerzysta musi szczególnie uważać na taksówki pomykające po torach tramwajowych, na agresywnych kierowców samochodów oraz na rolkarzy i oczywiście pieszych. Z kolei niejeden cyklista lekceważy czerwone światła i nie szanuje praw przechodniów, uważając, że urodził się na dwóch kółkach, ma świetny refleks i zawsze da sobie rade w swoim mieście. Obserwując sytuacje na ulicach, można wręcz odnieść wrażenie, że między taksówkarzami a rowerzystami toczy się nieustanna wojna. Decydując się na rower, na początek wybierzmy spokojną okolicę lub porę względnie słabego ruchu ulicznego (poranek, wieczór czy niedziele). Można też skorzystać z usług firmy Yellow Bike, udzielającej porad i organizującej wycieczki. Szczególną ostrożność trzeba zachować, przejeżdżając przez tory tramwajowe - nigdy nie należy jechać wzdłuż szyn, by koło w nich nie utknęło.

Holandia Amsterdam. Uwaga! Złodziej

Jedni twierdzą, że co roku w Holandii sprzedaje się milion rowerów. Inni mówią, że milion bicykli staje się przedmiotem kradzieży. Nie oznacza to wcale, że w obrocie jest milion rowerów - po prostu wiele z nich wielokrotnie pada łupem złodziei i w ciągu roku trafia do kilku kolejnych właścicieli Holendrzy zabezpieczają swoje rowery solidnymi blokadami. Zazwyczaj zakładają dwie: jedną na tylne koło i drugą, łańcuchową, którą przymocowują np. do słupa czy barierki. Złodzieje potrafią jednak ukraść każdy pojazd. Na rynku pojawiła się nawet książka o dokonaniach jednego z takich specjalistów, tyle że wiele księgarń odmówiło jej sprzedaży. Swój udział w kradzieżach mają oczywiście narkomani, sprzedający rowery po kilkadziesiąt euro, co zapewne legło u źródeł znanego amsterdamskiego powiedzenia: "Pierwszy rower się kupuje, a następne kradnie". Nie jest to jednak do końca prawda. Większość Holendrów kupuje jednoślady w rowerowych komisach, nie zapominając o zakupie porządnych blokad i o ubezpieczeniu od kradzieży. Niektóre zakłady fundują rowery swoim pracownikom w zamian za rezygnację z części urlopu.

Holandia Amsterdam. Rowerowe ciekawostki

Amsterdam królestwo rowerów. Rowery to podstawowy środek transportu w Amsterdamie. Jest ich tu ok. 600 tys.

Amsterdam wypożyczalnie. W Amsterdamie działa mnóstwo wypożyczalni oferujących rowery na kilka godzin, cały dzień lub dłużej.

Kolorowy Amsterdam. Nie wszystkie rowery są czarne - wielu właścicieli maluje swoje "rumaki" w wymyślne wzory, paski i jaskrawe plamy, żeby je łatwiej rozpoznać wśród setek innych i turystów.

Amsterdam z rodziną. Rodzice, którzy poruszają się po Amsterdamie z małymi dziećmi, najczęściej wiozą je w rowerowych fotelikach lub przyczepkach.

Amsterdam sztuka ulicy. Rowery stały się równie ważną częścią amsterdamskiego pejzażu jak architektura i kanały. Gdy przestają pełnić swą podstawową funkcję, wcale nie muszą być bezużyteczne - pozostawione na uboczu zazwyczaj służą wtedy jako miejskie atrakcje-zabytki.

Amsterdam rowerowy bagaż. Holendrzy wykorzystują rowery do przewożenia najróżniejszych przedmiotów - od drabin i krzeseł po wielkie bukiety kwiatów lub małe drzewa.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Amsterdam. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: