Dublin Irlandia. Zatoka Dublińska

Za wsią Blackrock i portem Dun Laoghaire na południowych przedmieściach Dublina ciągną się piękne zatoki i czarujące nadmorskie miasteczka, takie jak Dalkey i Killiney.

Dublin Irlandia. Dun Laoghaire

Główna droga omija Blackrock, zdążając do dużego miasteczka Dun Laoghaire (wym. danliri), ważnego portu promowego Irlandii. Swego czasu Dun Laoghaire (stacja DART: Dun Laoghaire) przemianowano na Kingstown na cześć wizytującego Irlandie króla Jerzego IV, który dotarł tu w 1821 r. w raczej nietrzeźwym stanie. Sto lat później miasteczko wróciło do starej nazwy, pochodzącej od starożytnego fortu, w którym podobno mieszkał Laoghaire, arcykról Irlandii, i w którym św. Patryk zatrzymał się, by nawracać Celtów. Miasteczko, pełne kolorowych, eleganckich domów szeregowych, zachowuje wiele z dawnego ducha imperium brytyjskiego. Uwagę zwraca port z granitowymi pirsami, niemal na 2 km wyciągającymi się w morze, przy których dziś mieszczą się siedziby kilku prominentnych jachtklubów.

Dublin Irlandia. Przy Haigh Terrace (z głównej ulicy trzeba skręcić w lewo za centrum handlowym), w dawnym kościele marynarzy o pięknie rzeźbionym derbowym suficie, usytuowane jest muzeum morskie, Maritime Museum of Ireland (w renowacji, również w 2009 r.). Bodaj najciekawszy eksponat w tej placówce to francuski dwumasztowiec zwany jolem, używany do przewożenia starszych oficerów - jedyna zachowana jednostka z floty, która pod koniec XVIII w. przypuściła nieudany najazd na Zieloną Wyspę z zachęty Wolfe'a Tone'a. Wśród innych pamiątek są efekty pracy kapitana Roberta Halpina z Wicklow, który w 1866 r. ze swego statku "Great Easter" położył pierwszy transatlantycki kabel telegraficzny (w muzeum wystawiono też model tego statku). W sierpniu w Dun Laoghaire odbywa się Festival Of World Cultures (Festiwal Kultur Świata). Można wówczas posłuchać gwiazd muzyki folkowej, wziąć udział w interesujących warsztatach, a także spróbować potraw z całego świata i rozerwać się na etno-jarmarku.

Dublin Irlandia. Dalkey

Mniej więcej 1,5 km dalej leży Dalkey (stacja DART: Dalkey, wym. dołki) - urokliwa, kręta stara wioska o swoistej atmosferze. Już w czasach normańskich był to kwitnący port, znany jako Miasteczko Siedmiu Zamków (Town of Seven Castles). Dwa z nich - umocnione rezydencje z XV i XVI w. - zachowały się przy głównej ulicy. Jeden z zamków, Goat Castle, zaadaptowano na ośrodek dziedzictwa, Dalkey Castle and Heritage Centre (czynne pn.-pt. 9.30-17.00, sb., nd. i święta 11.00-17.00, z wyj. 23 XII, 5 I; wstęp płatny). Można tutaj obejrzeć ciekawe średniowieczne elementy architektoniczne, takie jak "mordercza dziura", przez którą na oblegających wylewano wrzący olej i smołę. Są tu też makiety średniowiecznego Dalkey, które służyło jako główny port Dublina oraz modele kolejek linowych i tramwajów. Nie brak również eksponatów z dziedziny miejscowego folkloru, zwyczajów i historii literatury.

Dublin Irlandia. Z pobliskiego Coliemore Harbour latem wyruszają wycieczki łodzią na położoną dość blisko brzegu wysepkę Dalkey z kolejną wieżą Marcello oraz ruinami kościoła St Begnet's, noszącego imię miejscowej świętej dziewicy. Wyspa jest ostoją dzikiego ptactwa. Na wzgórzu o nazwie Dalkey Hill stoi Torca Cottage - w latach 1866-1874 dom dzieciństwa George'a Bernarda Shawa. Roztaczają się stąd świetne widoki na Zatokę Dublińska i na dalsze piękne odcinki irlandzkiego wybrzeża. Na zboczu wzgórza widać jeszcze ślady kamieniołomu, z którego pozyskiwano granit potrzebny do budowy portu w Dun Laoghaire. Ten odcinek wybrzeża, odznaczający się krętymi drogami i pięknymi ustronnymi willami, ma w sobie cos z atmosfery Europy kontynentalnej.

Kilkaset metrów na zachód od Killiney Strand - jednej z najwspanialszych podmiejskich plaż Dublina - widać ruiny kościoła, Killiney Church. Wzrok przykuwa pobliski zbiór kamieni, znany jako "krzesło druida" (Druid's Chair). Z ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Vico Road można wejść do Killiney Hill Park (zmotoryzowani nie mają tu wjazdu - powinni podjechać w górę Dalkey Avenue, gdzie wyznaczono parking). Na szczycie parku stoi wiktorianski obelisk, a ze wzniesienia roztacza sie niezrównany widok na rozległą zatokę Killiney (często porównywaną do Zatoki Neapolitańskiej). W oddali dobrze widać garbaty półwysep Bray Head oraz dwie góry - Littre i Great Sugar Loaf ("mała i wielka głowa cukru"). Killiney stało się szczególnie modne w latach 90. XX w. Domy kupiły tu sobie hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Mel Gibson i Tom Cruise, dołączając w ten sposób do sław irlandzkich, m.in. Bono i The Edge z U2 oraz popularnej powieściopisarki Maeve Binchy.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Dublin. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: