Dublin Temple Bar. Tutaj bawi się Irlandia

Ożywiony, zatłoczony, trochę sztuczny i stanowczo za drogi. Tak czy inaczej Temple Bar to najmodniejszy obszar w Dublinie.

Temple Bar to sieć uliczek pełnych pracowni artystycznych, galerii, apartamentów, sklepów z odzieżą i muzyką, restauracji, pubów i kawiarń, warsztatów rzemieślniczych i ośrodków kultury. Obszar ten ciągnie się wzdłuż południowego brzegu rzeki, tuż na zachód od O'Connell Bridge, od południa ograniczony ulicą Dame Street, od wschodu Westmoreland Street, a od zachodu Fishamble Street. Nazwa pochodzi od nazwiska Williama Temple'a, XVII-wiecznego rektora Trinity College, którego dom rodzinny stał kiedyś w tym miejscu.

Irlandia Dublin Temple Bar

Nie ma czegoś takiego jak "najlepsza trasa" w Temple Bar - zdecydowanie jest to obszar, po którym trzeba się pokręcić. Na planie pokazano jednak szlak uwzględniający najbardziej interesujące punkty. Zamysł odrodzenia regionu skupiał się wokół dwóch nowych placów: Temple Bar Square (plac pomyślany jako miejsce odpoczynku podczas zakupów) i Meeting House Square (centrum kulturalne i przestrzeń dla sztuk scenicznych oraz filmów wyświetlanych w plenerze). Tuż obok pierwszego z wymienionych placów znajduje się Merchant's Arch - wiodący na nabrzeże i na Ha'penny Bridge. Mostek nazwą nawiązuje do półpensowego myta, jakie na nim kiedyś pobierano. Żeliwna piesza kładka przerzucona przez Liffey stała się jednym z "żelaznych" symboli miasta. Jest to zarazem cenne połączenie Temple Bar z ruchliwymi handlowymi przecznicami Henry Street po drugiej stronie rzeki. Po północnej stronie mostku ustawiono jedna z dublińskich ławek, na których siedzą rzeźby. Na tutejszej ławce "przysiadły" dwie kobiety z torbami pełnymi zakupów, a dublińczycy oczywiście ochrzcili je po swojemu: the Hags with the Bags ("jędze z torbami").

Przy Temple Bar znajduje się Temple Bar Gallery and Studios (wt.-sb. 11.00-18.00, czw. 11.00-19.00, zamkn. pn. i nd.; bezpł.). Placówka założona w 1983 r. służy artystom przestrzenią dla ich pracy i wystaw. Dalsza trasa z Temple Bar Square do Meeting House Square biegnie przez Temple Lane South, gdzie fani muzyki mogą zachwycić się Wall of Fame Dublin, która przedstawia na ścianie kamienicy sławy pokroju U2 czy Sinead O'Connor. Następnie skręcając w prawo, wchodzi się w niedługą, ale nowo zabudowaną Curved Street. Mieści się przy niej Filmbase 2, organizacja, która prowadzi kursy i umożliwia kręcenie filmów początkującym artystom, oraz Temple Bar Music Centre 3, gdzie odbywają się koncerty i warsztaty muzyczne. Z krzywej uliczki wychodzi się na Eustace Street, gdzie funkcjonuje "arka" - The Ark 4 - ośrodek kultury dla dzieci. Nieco w górze ulicy, pod nr. 6 widać wejście do Irish Film Centre 5. Działające tam kino studyjne wyświetla głównie europejskie filmy, wśród których można odnaleźć nowsze produkcje, natknąć się na przegląd dobrej klasyki lub retrospektywę dokonań wybitnego reżysera czy aktora. Ukryta z tyłu księgarnia stwarza okazje do nabycia po okazyjnej cenie unikatowych plakatów, filmów lub książek o tematyce filmowej. W tym spokojnym otoczeniu jest możliwość odpoczynku w przyjemnej kawiarnio-restauracji, oddzielonej murami kamienicy od ruchliwej ulicy.

Irlandia Dublin. Wąskie przejście prowadzi na Meeting House Square. Plac ten latem służy jako scena dla koncertów i przedstawień teatralnych oraz jako kino pod gołym niebem. W południowej pierzei znajduje się Gallery of Photography (wt.-sb. 11.00-18.00, nd. 13.00-18.00; bezpł.), wystawiająca prace fotografików z Irlandii i z zagranicy oraz sprzedająca pocztówki i książki. Po północnej stronie z kolei mieści się National Photographic Archive (pn.-pt. 10.00-17.00, sb. 10.00-14.00 - tylko wystawa; bezpł.), urządzające tematyczne wystawy, czerpiące ze zbiorów Biblioteki Narodowej, liczących 300 tys. fotografii. Trochę dalej, przy Essex Street East, usytuowane jest Temple Bar Cultural Information Center - miejsce, gdzie można zasięgnąć informacji o odbywających się aktualnie wydarzeniach. Podążając na zachód ulica Essex Street East, po lewej natkniemy się na Project Arts Centre, otwarte w tym miejscu w 2000 r. Następnie miniemy (po prawej) tyły hotelu Clarence. Jego współwłaścicielami są członkowie zespołu U2, a stylowy hotelowy Octagon Bar, do którego wejście prowadzi właśnie od strony Essex Street East, to popularne miejsce spotkań dublińczyków. Kilka metrów dalej trasa przecina Parliament Street. Przy końcu ulicy od strony rzeki stoi budynek o nazwie Sunlight Chambers, odznaczający się pięknym wiktoriańskim fryzem, na którym przedstawiono ziemski żywot według fabrykantów mydła, braci Lever - mężczyźni na tym świecie trudzą się, brudząc ubrania, a następnie kobiety (oraz mydło Dunlight Soap) trudzą się, by przywrócić ubraniom czystość.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Dublin. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: