Finlandia. Łaźnia fińska

Wynalazek, bez którego Finowie nie wyobrażają sobie życia, to coś znacznie więcej niż łaźnia. Tam oczyszcza się ciało i umysł, można się zrelaksować, wyciszyć, pomedytować, odzyskać równowagę. Odpocznij w Finlandii!

Finlandia od łaźni

Stare fińskie przysłowie głosi: "Są dwa miejsca święte: kościół i sauna". Finowie nie wątpią w terapeutyczną moc gorących posiedzeń: "Jeśli sauna cię nie uleczy, to nic ci nie pomoże" - mówi ich kolejne porzekadło. W przeszłości mieszkańcy Finlandii przypisywali jej moc magiczną, traktowali jak obszar sacrum, wierząc, że zamieszkują ją rozmaite duchy. Jeszcze przed II wojna światową kobiety bardzo często rodziły w tym miejscu - ciepłym, sterylnym, bezpiecznym i obfitującym w gorącą wodę. Dziecko spędzało tu pierwsze dni życia, dopiero po tygodniu przenoszono je uroczyście do domu i pokazywano ojcu.

Tradycyjne wiejskie sauny w Finlandii były oddzielnymi drewnianymi budynkami stawianymi w pobliżu jezior, w których na zakończenie brano zimną kąpiel. Dziś w Finlandii spotka się zarówno sauny domowe (lokowane zazwyczaj w piwnicy, również w budynkach wielorodzinnych), jak i publiczne, do niedawna bardzo powszechne. Łaźnia składa się z trzech pomieszczeń: rozbieralni, umywalni i właściwej sauny. Temperatura we wnętrzu osiąga 70-120 st. C; najczęściej utrzymuje się w przedziale 90-110 st. C. Do sauny Finowie chadzają na ogół raz w tygodniu, zazwyczaj w piątek lub sobotę. Warto wiedzieć, ze propozycja ze wspólnego skorzystania z domowej sauny gospodarzy jest nie lada wyróżnieniem (to jak zaproszenie do wspólnego stołu) i nie należy jej ignorować. Do łaźni wchodzi się nago, co nikogo nie peszy, choć w przypadku publicznych przybytków nastąpiło pewne zaostrzenie obyczajów - jeszcze przed I wojną światową regułą były wspólne kąpiele, dziś panie i panowie pocą sie oddzielnie. Razem czy osobno, efekty są naprawdę znakomite: sprawność fizyczna, doskonała kondycja, hart ducha i smukła sylwetka (to także zasługa diety, w której ważne miejsce zajmują ryby).

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Helsinki. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: