Finlandia Helsinki. Kauppatori - targ rozmaitości

Kauppatori, czyli plac Targowy ma dość niezwykłe położenie jak na serce Helsinek - na jego południowym krańcu znajdują się przystanie, z których można popłynąć na wyspy usytuowane w pobliżu stolicy Finlandii, a także o wiele dalej... Do Szwecji czy Estonii.

Plac ukształtował się już w XVIII w., zanim powstał plan nowej stolicy Finlandii i od razu służył handlowi, a ryby sprzedawano tu wprost z powracających z połowu łodzi. Targowisko, zastawione schludnymi straganami z charakterystycznymi płóciennymi daszkami w kolorowe pasy, funkcjonuje do dziś (pn.-pt. 6.30-18.00, sb. 18.30-16.00; od V przez całe wakacje także nd. 9.00-17.00). Cieszy się popularnością zarówno wśród mieszkańców Helsinek, jak i turystów przestrzegających w drogiej Finlandii dyscypliny budżetowej, jest bowiem źródłem niedrogiego i smacznego pożywienia (danie obiadowe z kotletem z renifera można kupić za 10 euro). Specjalizuje się w warzywach, owocach, rybach, rękodziele i różnego rodzaju pamiątkach.

Finlandia Helsinki. Atrakcje przy Kauppatori

Kauppatori, jak żadne inne miejsce w Helsinkach, podkreśla specyfikę Finlandii, gdzie niemal wszystkie największe ośrodki rozwinęły się dzięki wodnym szlakom handlowym. Południową granicę placu wyznacza Bałtyk - trudno o lepszy symbol związków Helsinek z morzem. W okolicy mają siedziby najważniejsze urzędy państwowe - podobno można tu spotkać prezydenta Finlandii czy generałów w mundurach, gdy - jak mnóstwo innych mieszkańców Helsinek - przeciskają się przez tłum z zakupami w reklamówkach.

Plac Targowy to świetne miejsce na snucie refleksji o narodowych cechach Finów, w czym pomocne okazują sie porównania choćby z warszawskim placem Defilad (także przecież pełniącym funkcje handlowe i reprezentacyjne) oraz z typowymi targowiskami miast środkowoeuropejskich. Mimo ożywionego ruchu panuje tu ład, plac jest czysty, schludny i przyjazny dla przechodniów. Wieczorem z godną podziwu punktualnością znikają bez śladu stragany, a ich właściciele sprzątają starannie swe stanowiska, usuwając wszelkie śmieci i odpadki, w czym wydatnie pomagają im mewy. A kilkanaście minut później spłukane woda targowisko zamienia sie w atrakcyjny deptak lub arenę wydarzeń kulturalnych. Niepoinformowanym nie przyszłoby do głowy, ze jeszcze przed chwila kwitł tu w najlepsze handel.

Finlandia Helsinki. Naturalną kontynuacją Kauppatori jest przylegająca do niego od strony ulicy Eteläranta ceglana Vanha Kauppahalli (Stara Hala Targowa; pn.-pt. 8.00-18.00, sb. 8.00-16.00; szczegółowy plan na www.wanhakauppahalli.com). Budowla powstała w 1889 r., jako pierwsza tego rodzaju w Finlandii, aby podnieść walory placu i umożliwić handel zimą. Dziś jej wnętrze wypełniają ogromne delikatesy z licznymi stoiskami szczególnie bogato zaopatrzonymi w ryby i pieczywo. Zainteresowanie zagranicznych smakoszy wzbudzają przysmaki z mięsa reniferów czy niedźwiedzi.

Miejsce, gdzie Kauppatori spotyka się z morzem, to Eteläsatama (przystań Południowa) - długi, otwarty na jednym z krańców basen portowy. Choć pojawiają się tu także mniejsze jednostki - lokalne promy, stateczki wycieczkowe, a nawet motorówki i łodzie rybackie - uwagę przyciągają przede wszystkim wielkie terminale promowe armatorów Silja i Viking, obsługujących ruchliwe międzynarodowe trasy do Sztokholmu i Tallina. Pod koniec grudnia, gdy wody przystani zaczynają zamarzać, do akcji wkraczają lodołamacze, których w Helsinkach pracuje aż dziewięć.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Helsinki. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: