Praga wycieczka. Taka jest dzisiaj Praga

Współczesna Praga, miasto o interesującej historii, wyjątkowej atmosferze i niebanalnych atrakcjach, kwitnie dzięki turystyce.

Według wszelkich znaków czeska stolica jest miastem z bajki: może się pochwalić dwoma zamkami, mostami pozawieszanymi nad wijącą się rzeką, wąziutkimi malowniczymi uliczkami okolonymi barokowymi budowlami o pastelowych fasadach, śliczną secesyjną architekturą oraz rozległymi parkami i ogrodami. W czasach komunizmu wszystkie te powaby były ukryte pod peleryną wszechobecnej szarości i zaniedbania, jednak Praga również wtedy epatowała magią przykurzonych starych zaułków, a nade wszystko niezliczonych knajpek i piwiarni, w których unosił się niefrasobliwy, a bliżej północy coraz bardziej sarkastyczny duch szwejkizmu. Tak na marginesie, Czesi przez pewien czas byli postrzegani przez Polaków jako rzesza prostych, poczciwych konformistów i z tego powodu lekceważeni. Oni sami w niektórych wypowiedziach, chociażby artystów, zdradzają ów narodowy kompleks. Należy jednak pamiętać, że naród czeski, w 1621 r. całkowicie pozbawiony elit i zdominowany przez żywioł niemiecki, w XIX w. odradzał się z tego, co mu pozostało, czyli z chłopów i mieszczan, stąd jego przez wieki tłamszona dusza nastawiona jest na pogodne lub pełne rezygnacji przetrwanie.

Praga - pamiątki z przeszłości

Tym, co najbardziej uderza w nadwełtawskiej stolicy, jest rozmach i staranność, z jakimi odrestaurowano zabytki. Zrządzeniem historii Praga należy do najlepiej zachowanych zabytkowych miast w Europie. Zawdzięcza to kilku okresom prosperity w minionych wiekach i temu, że w najbardziej destruktywnych epokach znalazła się na bezpiecznym marginesie dziejów. Dzisiaj historyczne dzielnice lśnią odnowionymi zabytkami, którym Czesi przywrócili dawny blask w tempie mogącym jedynie budzić zazdrość. Warto wiedzieć, że gros środków na odbudowę praskich obiektów zabytkowych to pieniądze Amerykanów, zainteresowanych inwestycjami w tak atrakcyjnym mieście. Po aksamitnej rewolucji, w ślad za czeskimi przepisami dotyczącymi zwrotu zagrabionej przez komunistów prywatnej własności, do kraju powrócili m.in. potomkowie dawnych magnackich rodów. Niektórzy, jak Lobkovicowie, zadbali o swoje pałace, zamieniając je na eleganckie prywatne muzea, w których eksponowane są pamiątki rodzinne, często związane z historią Czech. Gminie żydowskiej zwrócono m.in. obiekty kultowe Josefova. Również one zostały otoczone opieką i pieczołowicie zrekonstruowane. Niektóre z nich przestały być muzeami, stając się żywymi ośrodkami kultury.

Władze miejskie robią wszystko, by turyści czuli się w Pradze jak najlepiej. Zadbano m.in. o rozbudowaną informację turystyczną z kilkoma placówkami na terenie miasta (najlepszą jest centralne biuro pražskiej informáen~ službywRatuszu Staromiejskim), znakomite oznakowanie atrakcji turystycznych oraz stworzenie kapitalnego, na bieżąco aktualizowanego internetowego portalu informacyjnego (www.pis.cz). Podczas kolejnych wizyt w mieście można zauważyć systematycznie rosnącą liczbę zabytkowych obiektów udostępnianych zwiedzającym. Znakomitym przykładem jest pałac Wallensteina - mimo że stanowi siedzibę czeskiego senatu, częściowo został otwarty dla zwykłych śmiertelników (wstęp do przepięknych pałacowych ogrodów jest bezpłatny i nieograniczony).

Rok 2008 upłynął pod znakiem wielkiej reorganizacji praskich muzeów państwowych, połączonej z przeprowadzkami słynnych kolekcji sztuki. Najbardziej spektakularna część akcji to utworzenie we wnętrzach pałacu Schwarzenbergów (skąd usunięto zbiory muzeum wojskowości) fascynującej ekspozycji zatytułowanej "Czeski barok" oraz przeniesienie zbiorów sztuki XIX i XX w. z odległego od starówki pałacu targowego do zwolnionych pomieszczeń klasztoru św. Jerzego na Hradczanach.

Do negatywnych skutków międzynarodowej popularności Pragi należy w pierwszym rzędzie wszechobecny wzrost cen, dotyczący w równej mierze biletów wstępu do muzeów, kufla piwa i posiłku w praskich lokalach gastronomicznych, nie mówiąc o pamiątkach czy kosztach noclegów. Poza tym w centralnie usytuowanych piwiarniach wraz z malejącą liczbą lokalnych bywalców z wolna zanika urzekająca wszystkich przybyszów swojska atmosfera, w której poszukiwaniu należy udać się poza historyczne centrum (np. śladem Bohumila Hrabala. Różnojęzyczny, międzynarodowy tłum przemierzający przez cały sezon dawną Drogę Królewską może jednak być postrzegany jako atrakcja sama w sobie - niczym dawne orszaki królewskie, pokonujące odwieczną trasę od Hradczan przez Małą Stranę, most Karola i Rynek Staromiejski aż po plac Wacława.

Błędem byłoby sądzić, że współczesna Praga to tylko dobrze zachowany stary skansen, skoncentrowany na przeszłości. Jak przystało na stolicę jednego z najprężniej rozwijających się państw Europy, miasto rozrasta się terytorialnie, tworząc supernowoczesne, atrakcyjne wizualnie dzielnice, w których kwitnie współczesna architektura ze szkła i aluminium. Najwięcej tego typu eleganckiego, ascetycznego budownictwa można znaleźć na południe od historycznego centrum. Dynamicznie rozwijająca się sieć dróg i wiaduktów skutecznie ułatwia poruszanie się po Pradze, a do największych osiągnięć inżynieryjnych ostatnich lat należy budowa kilkukilometrowego tunelu Strahovskiego, biegnącego pod wzgórzami na zachodnim brzegu Wełtawy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Praga

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: