Lizbona zakupy. Gdzie robić zakupy w Lizbonie?

W Lizbonie wciąż przeważają tradycyjne jednobranżowe małe sklepy (często rodzinne firmy), wiec robiąc cotygodniowe większe zakupy, miejscowi musza się trochę nabiegać.

Prawda, że pochłania to czasem mnóstwo czasu, ale też takie zakupy mają charakter towarzyskich spotkań z zaprzyjaźnionymi sprzedawcami, sąsiadami i znajomymi. W ten sposób tworzy się zauważana przez przyjezdnych specyficzna gwarna atmosfera uliczek dzielnicy Baixa i Bairro Alto.

"Galerii handlowych" z setkami sklepów, restauracjami i kinami oczywiście nie brakuje. Należy do nich postmodernistyczny kompleks Amoreiras w północno-zachodniej części miasta, ogromne Colombo (stacja metra Colégio Militar/Luz), imponujące Centro Vasco da Gama na terenie Parque das Naçoes. Mniejsze i bardziej ekskluzywne centrum handlowe znajduje się na terenie Avenidas Novas. Innym zagłębiem sklepowym jest Via Veneto przy Avenida Joao XXI, przecinającej Avenida de Roma. Przy Avenida de Roma na stylowe zakupy zaprasza sklep Any Salazar, jednej z najsłynniejszych projektantek portugalskich. Nie trzeba oczywiście dodawać, że ten styl kosztuje.

Doskonałym miejscem na spacer połączony z zakupami są uliczki Baixy, gdzie co kilka kroków kuszą swoimi towarami witryny sklepowe. Przy Rua dos Fanqueiros jest mnóstwo sklepów z ubraniami i tkaninami, a jubilerzy wierni wielowiekowej tradycji zapraszają do swoich zakładów na Rua da Prata (srebrna ulica) i Rua do Ouro (złota ulica), choć dawny podział branży zachował się już tylko w nazwie. Rua Augusta, od zawsze najruchliwsza ulica handlowa w tej części miasta, to ogromne skupisko najprzeróżniejszych sklepików. Kto chciałby przyjrzeć się bliżej portugalskiej modzie i ekstrawaganckim dodatkom do ubiorów, niech zwiedzi butiki przy Rua de Norte na Bairro Alto, oszałamiające różnorodnością, wystrojem i nierzadko cenami.

Lizbona zakupy - targi

Najważniejszy targ żywności i kwiatów to Mercado de Ribeira w pobliżu dworca Cais de Sodré. Od poniedziałku do soboty od wczesnych godzin rannych do drugiej po południu miejsce to tętni życiem - warto tu przyjść choćby dla samej atmosfery. Feira da Ladra (Targowisko Złodziejki, wt. i sb.) na Campo Santa Clara (niedaleko Alfamy) zawdzięcza nazwę rozsiewanym od niepamiętnych czasów opowieściom o towarach znikających w tajemniczy sposób. Rozmaitość towarów na Feira da Ladra jest niewiarygodna. Drewniane zabawki, stare aparaty telefoniczne, starodruki, zużyte mundury i wyposażenie wojskowe, stare książki i klasyczne pocztówki. W soboty jest tak tłoczno, że lepiej uważać na złodziei, nie tyle tych legendarnych, ile prawdziwych.

W każdą pierwsza i trzecią niedzielę miesiąca od 9.00 do 18.00 odbywa się targowisko w Parque das Naçoes, które za każdym razem wiąże się z inną tematyką, np. przedmioty kolekcjonerskie, sztuka uliczna, antyki. Co niedziela rano na Feira do Relógio przy Avenida Santo Condestável, niedaleko lotniska, wystawia się wszystko: buty, ubrania markowe, podrabiane i wybrakowane, naczynia, narzędzia, nierzadko meble, warzywa i owoce, a nawet ślimaki. W soboty warto zajrzeć na Feira de Produtos de Agricultura Biológica, na placu Principe Real, gdzie w sympatycznej sielankowej atmosferze sprzedaje się produkty powstałe na bazie ekologicznie uprawianych roślin: miód, oliwę, wino, zioła, jaja. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Jardim da Estrzla sa targi Crafts & Design. Od uczestników wymaga się oryginalności, kreatywności i talentu - stąd niezwykła różnorodność i uroda wystawianych przedmiotów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Lizbona

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: