Rzym - Wieczne Miasto

Rzym, niegdyś centrum potężnego imperium, od tysięcy lat przyciąga poetów, artystów, pisarzy i podróżników. Wieczne Miasto, jak zwą je poeci i artyści, to jedno z najciekawszych turystycznie i najbardziej romantycznych miejsc na świecie.

Ciche palazzi w kolorze ochry, klasyczne kolumnady i malownicze zabytki, takie jak Koloseum czy Panteon, sprawiają, że Rzym inspiruje, oddziałuje na zmysły i chwyta za serce. Nie bez powodu liczne pamiątki i koszulki przypominają, że nazwa Roma czytana wspak to amor.

Miasto, w którego obrębie leży Watykan i które było kiedyś stolicą ogromnego imperium, od grubo ponad dwóch tysięcy lat stanowi ważny ośrodek cywilizacji europejskiej. Od dobrych dziesięciu stuleci przyciąga podróżników. Pielgrzymi przybywali tu już w średniowieczu - w jednym tylko "świętym roku" 1300 było ich ok. dwóch milionów - a w XVII w. Rzym stał się czymś w rodzaju ekskluzywnej szkoły dla europejskich dworzan i dżentelmenów, gdzie uczono "dyplomacji, muzyki, architektury oraz rysunku i która opromieniała resztę Europy innymi doskonałościami".

Rzym dawniej i dziś

W XIX w. nad Tyber ciągnęły rzesze poetów, pisarzy i malarzy wszelkich narodowości, m.in. Goethe, Stendhal i Henry James. Podobało się tu angielskim romantykom na czele z Byronem, Keatsem i Shelleyem, urzekał ich specyficzny patos miasta, potęgi rzuconej na kolana. Rzym pozwalał im też uciec od represyjnej moralności w ojczyźnie, a w starożytnych ruinach dojrzeć odbicie samych siebie: romantycznych emigrantów niezrozumianych i pogardzanych we własnym kraju.

We współczesnej Italii Rzym ma trochę status samotnika, któremu reszta kraju tyleż dogadza, ile żywi doń urażę. Miasto nie leży wyraźnie ani na północy, ani na południu i choć jest stolicą, w powszechnym przekonaniu brak mu takiego wyrafinowania jak na przykład tętniącemu życiem Mediolanowi. Rzym boryka się z wszystkimi typowymi problemami wielkiej metropolii i paroma innymi na dokładkę. Ma fantastyczne dziedzictwo archeologiczne i architektoniczne, które jest dlań powodem do dumy, ale i źródłem rozmaitych kłopotów. Samochodowe spaliny niszczą zabytkowe budowle - zamieniając marmur w wapień - co zmusza władze miejskie do łożenia ogromnych sum na ich ochronę. Jak zauważył brytyjski dziennikarz George Armstrong: "Rzym to jedyna europejska stolica, w której każdego roku trzeba wydawać miliony funtów na konserwacje ruin - by przynajmniej wyglądały na nie bardziej zniszczone niż sto lat temu".

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Rzym

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: