Wenecja hotel. Gdzie warto szukać?

?Sezon martwy? to pojęcie zupełnie obce Wenecji. Miasto to nigdy nie zaznaje chwili wytchnienia od turystów, którzy zjeżdżają tu z całego świata. Przed wyjazdem do Wenecji lepiej zaplanować hotel z dużym wyprzedzeniem.

Wenecja hotel. WWW

Wyszukiwaniem i rezerwacja noclegów, od najtańszych pensjonatów po pięciogwiazdkowe hotele w całej lagunie, zajmuje się m.in. profesjonalna organizacja Venezia Si, dysponująca bazą przeszło 400 obiektów. Nocleg można znaleźć i zabukować telefonicznie lub na stronie internetowej (www.veneziasi.it). Punkty informacyjne są zlokalizowane m.in. na lotnisku Marco Polo, na Piazzale Roma i dworcu Santa Lucia. Oprócz rezerwacji noclegów można w nich uzyskać informacje o dojeździe do wybranego hotelu, kupić mapy, przewodniki, bilety na vaporetti, do muzeów itd., a także VENICEcard. Noclegi można też zarezerwować na stronie www.venicehotels.com.

Wenecja hotel. Liczy się czas

Więcej za nocleg niż w Wenecji trzeba płacić tylko w Hongkongu i Moskwie. W porównaniu z resztą Włoch hotele w Wenecji są droższe o 10-30%, co oczywiście wynika z ich wyjątkowej lokalizacji. Na ogół znacznie bardziej się opłaca skorzystać z pośrednictwa renomowanej agencji, niż załatwiać cokolwiek na własna rękę. W szczycie sezonu turystycznego (IV-IX) popyt znacznie przewyższa podaż, dlatego o rezerwacjach trzeba pomyśleć jak najwcześniej.

Weneccy hotelarze często twierdza, że w Wenecji w ogóle nie ma martwego sezonu. Faktem jest, iż o wolne miejsca trudno tu także podczas weneckiego karnawału w lutym, jak i w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym. W mniej popularnych miesiącach, szczególnie w listopadzie i marcu, wiele hoteli na Lido jest zamkniętych, co poważnie ogranicza wybór. Zimą bywają nieczynne nawet niektóre z najwytworniejszych hoteli, w innych zaś można wtedy czasem trafić na posezonowe zniżki. Latem wiele hoteli Wenecji, zwłaszcza na Lido, feruje noclegi tylko razem z częściowym, czy nawet pełnym wyżywieniem.

Wenecja hotel. Wybierając się do Wenecji na krótką wycieczkę, warto pamiętać, ze w tygodniu na ogół łatwiej znaleźć nocleg w Wenecji niż w weekendy. W razie braku wolnych miejsc goście są odsyłani do Mestre albo Lido di Jesolo. To pierwsze to nijakie, przerośnięte miasto, a drugie - nadmorska miejscowość wypoczynkowa. Z obu jest dość daleko do Wenecji i rozwiązanie to zainteresuje tylko osoby o bardzo ograniczonych środkach finansowych albo rodziny z dziećmi, które chciałyby także skorzystać z plaży.

Wenecja hotel. Niekoniecznie w centrum

Kto nie lubi zbytniego przepychu i bezosobowości, powinien poszukać mniejszego i tańszego hotelu. Są one najbardziej popularne w Wenecji, dlatego rezerwacje trzeba załatwiać trzy miesiące wcześniej albo poprzez jakieś solidne biuro podróży. Najpierw trzeba się zastanowić, czy ma to być pobyt w zabytkowym centrum Wenecji, czy na którejś z okolicznych wysp, zwłaszcza na Lido. Najbardziej romantyczna jest oczywiście stara Wenecja. Prócz wyjątkowego klimatu zaletą jest tu także nieco lepszy transport i większy wybór lokali gastronomicznych, mankamentem zaś to, ze poza najokazalszymi hotelami pokoje są dość ciasnawe i niekoniecznie należy się spodziewać ładnego widoku na kanał. W zabytkowych pałacach i skromniejszych hotelach nie zawsze są windy, zima zaś bywa w nich chłodno.

Wenecja hotel. Lido jest świetnym miejscem na letnie wakacje dla młodych rodzin, ponieważ tutejsze hotele mają bogatszą ofertę atrakcji dla dzieci. Najlepiej poszukać takiego, który dysponuje własna plażą, ponieważ plaże publiczne są kiepskie. Lepiej też wykupić od razu przynajmniej częściowe wyżywienie, chyba ze ktoś chciałby codziennie jeździć na posiłki do centrum Wenecji, na Lido bowiem restauracje zasadniczo nie zachwycają. Weneckie śniadania z reguły sa bardzo skromne i nijakie, nawet w niektórych luksusowych hotelach. Do centrum Wenecji płynie się stąd promem przynajmniej 20 min. W weneckich adresach bardzo trudno się zorientować.

Wenecja hotel. Czterocyfrowe numery domów odnoszą się tu do poszczególnych dzielnic (sestiere), a nazw ulic w ogóle sie nie podaje - oficjalnie po to, by nie wprowadzać jeszcze większego zamieszania, ponieważ ta sama nazwa może sie pojawiać w różnych częściach Wenecji. Dla turysty jest to prawdziwy koszmar. Rezerwując hotel, zawsze trzeba zawczasu ustalić, gdzie znajduje sie najbliższy przystanek vaporetto i ile trzeba jeszcze będzie od niego wędrować na piechotę. Taksówka wodna to ostateczność, kosztuje bowiem bardzo drogo. W przypadku mniejszych weneckich hoteli warto tez zapytać o najbliższą charakterystyczna budowle, kościół parafialny, campo (plac) albo most.

Więcej na ten temat w przewodniku Miasta Marzeń Wenecja. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

Więcej o: