Moskwa Kreml. Wielki Pałac Kremlowski

Wielki Pałac Kremlowski to żelazny punkt wycieczki po moskiewskim Kremlu. Ta imponująca budowla jest godna uwagi nie tylko ze względu na walory architektoniczne. W Pałacu na Kremlu od stuleci rezydowali władcy Rosji.

Moskwa Kreml. Zobacz najpiękniejszy pałac Moskwy

Tuż na zachód od soboru Zwiastowania sporo miejsca zajmuje Wielki Pałac Kremlowski, usytuowany przy południowym murze Kremla i otoczony wysokim ogrodzeniem z kutego żelaza. Dwukondygnacyjny gmach (choć z zewnątrz sprawia wrażenie trzykondygnacyjnego dzięki wysokim, posiadającym dwa rzędy okien salom reprezentacyjnym) wyróżnia się na tle innych budynków Moskwy nie tylko rozmiarami, lecz także ozdobnymi, wyrzeźbionymi w białym kamieniu obramieniami okien.

Moskwa Kreml. Pałac Kremlowski zbudowano w latach 1838-1850 w stylu neoruskim na zgliszczach starszego pałacu, w 1812 r. strawionego przez pożar. Nad pracami zespołu architektów czuwał Konstantin Ton. Od momentu powstania była to moskiewska rezydencja imperatorów Rosji. Pierwsza kondygnacje zajmowały apartamenty carskiej rodziny - amfilada wykończonych malachitem i marmurem pięknie ozdobionych rzeźbami i malowidłami pokoi. Na drugiej kondygnacji znajdują się słynne sale reprezentacyjne, których nazwy nawiązują do najwyższych rosyjskich odznaczeń wojennych. Zanim w latach 1933-1934 połączono sale Aleksandrowska i Andrzejewska (by powstało ogromne pomieszczenie dla obrad Rady Najwyższej ZSRR), największa była sala Gieorgijewska . Zdobią ją bogate stiuki oraz 18 kręconych cynkowych kolumn, z których każda podtrzymuje figurę Wiktorii uwieńczonej wawrzynem (rzeźby wyszły spod dłuta Iwana Witalego).

W wysokich niszach rozmieszczonych wzdłuż ścian widnieją marmurowe tablice, na których wygrawerowano złotem nazwiska uhonorowanych Orderem św. Jerzego, jednym z najwyższych rosyjskich odznaczeń wojskowych. Dziś sala służy do przyjęć na szczeblu państwowym oraz jest wykorzystywana przy innych oficjalnych uroczystościach. Ośmiokątna sala Władimirska łączy pałac z budynkami pochodzącymi z XV i XVI w.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Moskwa. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie .

embed
Więcej o: