Ukraina Lwów. Na Rynku

Serce Lwowa to piękna starówka, zamknięta w kwadracie ulic i placów wyznaczających przebieg zlikwidowanych murów miejskich. Odpoczywając na lwowskim rynku, nie zapomnijmy wspiąć się na wieżę ratusza, aby zobaczyć wspaniałą panoramę Lwowa.

Lwów Stare Miasto

Granice Starego Miasta Lwowa wyznaczają: Prospekt Swobody (niegdyś Wały Hetmanskie), plac Ośmiomysła (niegdyś pl. Krakowski), Podwale, Mytna płoszcza (pl. Cłowy) oraz pl. Halicki. Zabytków jest tu bez liku - właściwie każda budowla, czy to kościół, czy maleńka zaniedbana kamieniczka, maja swoja historie i związane z nią znane nazwisko. Stare Miasto oddaje tez wielokulturowy charakter dawnego Lwowa: katedra Łacińska z polskimi inskrypcjami stoi niedaleko swojej ormiańskiej odpowiedniczki, a cerkiew Wołoska przy ul. Ruskiej sąsiaduje z reliktami synagogi Złota Róża.

Starówka lwowska nie jest - wbrew regule - najstarsza częścią Lwowa. Dłuższy rodowód mają świątynie wokół Starego Rynku, na byłym Przedmieściu Żółkiewskim. Stare Miasto nie wyczerpuje też listy miejsc najbardziej godnych uwagi. Wielu z odwiedzających Lwów bardziej niż stare kamieniczki ceni ogromne galicyjskie śródmieście z reprezentacyjnymi gmachami, bulwarami i parkami. Starówka to zatem idealny początek zwiedzania Lwowa.

Stare Miasto ukształtowało się pod koniec XIV w., gdy Kazimierz Wielki przeniósł założenie miejskie Lwowa w to miejsce. Mierzący ponad 18 ha teren o dość regularnym, trapezoidalnym kształcie ufortyfikowano najpierw wewnętrznym - tzw. Wysokim - pierścieniem murów, a potem dodatkowo zewnętrznym (Niskim). Wewnątrz znalazły się, starannie rozmierzone, prostopadłe uliczki, powiązane ze sobą ośmioma głównymi ciągami komunikacyjnymi, które dochodziły do dużego placu centralnego. Owo serce średniowiecznego założenia to dzisiejszy Rynek; z reguły tu zaczyna się zwiedzanie Lwowa.

Lwów Rynek

Centralny punkt starówki i całego Śródmieścia Lwowa - wytyczony pod koniec XIV w. Rynek mierzy 142 x 129 m, a otoczony jest 44 kamienicami. Uważany za główny plac Lwowa, nie przypomina dzisiaj jednak typowego placu rynkowego. Dzieje się tak na skutek zabudowania go nieproporcjonalnie wielkim gmachem, siedziba władz miejskich, w związku z czym Rynek zamienił się w rodzaj obszernego obejścia wokół budynku, nieco tylko szerszego na osi ul. Ruskiej.

Lwów. Ogromny Ratusz wybudowali Austriacy w okresie 1827-1835, za astronomiczną na ówczesne czasy sumę miliona złotych. Projekt Josefa Markla i Franza Treschera (lub Freschera), oparty na planach nadesłanych z Wiednia, wpisuje się w tzw. austriacki styl koszarowy, tyleż praktyczny, co pozbawiony walorów estetycznych. Dziś przyzwyczajono się już do wyglądu tej budowli, ale długo nazywano ja "ohydnym czworobokiem z kominem pośrodku", pamiętając bardziej urodziwego poprzednika - gotycko-renesansowy gmach zwieńczony kilkudziesięciometrową więżą. Niestety, poprzedni ratusz, niekonserwowany, runął w 1826 r. W gmachu mieszczą się urzędy miejskie Lwowa, ale pomyślano też o turystach, umożliwiając im wspięcie się na 65-metrową wieżę, dobudowaną w 1848 r., z której roztacza się imponująca panorama Lwowa (codz. z wyj. pn. 10.00-18.00; wstęp płatny). Aby tu trafić, trzeba wejść przez główne wejście od strony ul. Ruskiej, a potem wędrować korytarzami według wskazania strzałek. Z wiodących na górę schodów można podziwiać mechanizm XIX-wiecznego zegara, zbudowanego w wiedeńskiej fabryce Stiehle'a.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Lwów. Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: