Petersburg. Cerkiew Zbawiciela na Krwi

Jedna z najpiękniejszych świątyń Petersburga, czyli Sobór Zmartwychwstania Pańskiego przypomina baśniowy pałac. Z tą wyjątkową budowlą wiąże się jednak bardzo mroczna historia. Cerkiew ?na Krwi? wzniesiono tuż przy Kanale Gribojedowa dokładnie tam, gdzie w 1881 roku zamordowano Aleksandra II.

Petersburg Cerkiew na Krwi

Po lewej stronie Kanału Gribojedowa znajduje się cerkiew Zbawiciela na Krwi, zwana też cerkwią Zmartwychwstania Chrystusa. Zaprojektowana przez Alfreda Parlanda i archimandrytę Ignatija, została zbudowana w latach 1883-1907. Nazwa świątyni odwołuje się do carskiej krwi, która przelano w tym miejscu. Mianowicie 1 marca 1881 r. członek rewolucyjnego ugrupowania Narodnaja Wola, Ignatij Griniewskij, w zamachu terrorystycznym zamordował tu Aleksandra II.

Petersburg. Architektura cerkwi wyraźnie wpisuje się w nurt odrodzenia stylu staroruskiego - nawet niewprawne oko od razu zauważy podobieństwo do moskiewskiej cerkwi Wasyla Błogosławionego. Na zewnątrz niemal 7000 m kw. pokryto mozaikowymi portretami świętych, a w centralnym tympanonie ukazano sceny starotestamentowe. Również na zewnątrz umieszczono 20 granitowych tablic przywołujących wydarzenia historyczne z okresu panowania Aleksandra II. Pięć "baśniowych" kopuł pokryto emalia jubilerska. Wnętrze cerkwi, otwarte ponownie w 1997 r. po 20 latach renowacji, jest w całości pokryte mozaikami wykonanymi z ponad 20 rodzajów minerałów. Motywy tych mozaik oparto na dziełach słynnych rosyjskich malarzy i artystów religijnych.

Petersburg Muzeum Puszkina

Niedaleko od cerkwi Zbawiciela na Krwi, jeśli się pójdzie na zachód wzdłuż Mojki, można łatwo trafić do Muzeum - mieszkania Aleksandra Puszkina. To tutaj Puszkin napisał powieść historyczną Córka kapitana i poemat historiozoficzny Jeździec miedziany. Poeta spędził w tym mieszkaniu ostatnie dni swego życia, gdy został śmiertelnie ranny w pojedynku z Georges'em d'Anthés. Zmarł 29 stycznia 1837 r. Co roku w rocznice śmierci wielbiciele twórczości tego wybitnego Rosjanina przychodzą do jego domu, by złożyć mu hołd.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Petersburg . Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: