Newski Prospekt Petersburg. Za mostem Aniczkowskim

Spacerując główną ulicą Petersburga w kierunku Dworca Moskiewskiego, zwróćmy uwagę na zabytkowy most Aniczkowski i pałac Biełosielskich-Biełozierskich.

Petersburg Most Aniczkowski

Prospekt Newski przekracza Fontankę po moście Aniczkowskim. Tak most, jak i pałac swą nazwą upamiętniają inżyniera M. Aniczkowa, który nadzorował budowę pierwszego drewnianego mostu przerzuconego nad Fontanką w 1715 r. Dzisiejszy kamienny most mierzy 54,6 m długości i 37 m szerokości. Zbudowali go architekt Aleksandr Briułłow i inżynier Andriej Gotman w latach 1839-1841.

Petersburg. Most Aniczkowski słynie przede wszystkim ze zdobiących go rzeźb. Kiedy Piotr Klodt odlał figury po raz pierwszy, car Mikołaj I pod wpływem impulsu podarował je królowi pruskiemu. W Prusach postawiono je koło pałacu w Berlinie, po czym Klodt został honorowym członkiem najpierw berlińskiej, a potem rzymskiej i paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tymczasem na moście Aniczkowskim zainstalowano gipsowe kopie. Klodt zastąpił je odlanymi z brązu, ale car znów uczynił z nich prezent - tym razem popłynęły do króla Neapolu.

Artyście powiedziano, ze ma wykonać kolejne kopie, wykorzystując brąz ze starych odlewów, ale on uznał, ze centralny most Petersburga zasługuje na coś lepszego. W 1850 r. na moście stanęły kolejne rzeźby i pozostały tu aż do II wojny światowej. Podczas blokady Petersburga (dawny Leningrad) figury zakopano w ogrodzie koło pałacu Aniczkowskiego, by je ochronić przed pociskami. Powróciły na swoje miejsce po wojnie.

Petersburg Pałac Biełosielskich-Biełozierskich

Petersburg. Na południowym brzegu rzeki przyciąga wzrok piękna czerwona fasada pałacu Biełosielskich-Biełozierskich. Budynek, zaprojektowany w połowie XIX w. przez Andrieja Stackenschneidera, zwraca uwagę neorokokowym wystrojem fasad. Warto przyjrzeć się bliżej korynckim pilastrom i brodatym atlantom podtrzymującym wyszukane balkony. Od 1992 r. w pałacu ma siedzibę Petersburskie Centrum Kulturalne. W Sali Lustrzanej są organizowane koncerty, a na pierwszym piętrze urządzono wystawę figur woskowych przedstawiających sławnych Rosjan, od osób żyjących w XVII w. po współczesność. W dobrze zachowanych sześciu pałacowych pomieszczeniach mieści się Muzeum Procesu Demokratyzacji i Współczesnej Rosji im. Anatolija Sobczaka, który był merem Petersburga w latach 1991-1996, jednym z inicjatorów przywrócenia Leningradowi jego historycznej nazwy.

***

Prospekt Newski zaczyna się w samym sercu Petersburga, na placu Pałacowym. Przy brzydkiej pogodzie ta reprezentacyjna ulica Petersburga może się wydawać szara i monotonna, kiedy na tle pochmurnego nieba rysuje się jednolita linia dachów - zgodnie z ukazem Mikołaja I żadna budowla nie mogła być wyższa od Pałacu Zimowego.

Newski - jak mieszkańcy Petersburga mówią o swojej arterii - pozwala się w pełni poznać dopiero temu, kto go przejdzie na całej długości. Kto nie ma ochoty na 4,5-kilometrowy marsz do ławry Aleksandra Newskiego, powinien się przynajmniej wybrać na przechadzkę dwukilometrowym odcinkiem do mostu Aniczkowskiego, przerzuconego nad Fontanka. Potem można podjechać autobusem do placu Powstania, nazwanego tak ku czci rewolucji lutowej 1917 r. (gdy władze objęli liberałowie, a nie bolszewicy), a następnie obejść plac i pieszo dotrzeć do wspomnianej ławry (klasztoru).

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Petersburg . Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: