Prospekt Newski Petersburg. Zwiedzamy Sobór Kazański

Wszystko, co w Petersburgu najważniejsze, skupia się na prospekcie Newskim. Jednym z zabytków godnych uwagi jest monumentalny Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej.

Prospekt Newski zaczyna się w samym sercu Petersburga, na placu Pałacowym. Przy brzydkiej pogodzie ta reprezentacyjna ulica Petersburga może się wydawać szara i monotonna, kiedy na tle pochmurnego nieba rysuje się jednolita linia dachów - zgodnie z ukazem Mikołaja I żadna budowla nie mogła być wyższa od Pałacu Zimowego.

Newski - jak mieszkańcy Petersburga mówią o swojej arterii - pozwala się w pełni poznać dopiero temu, kto go przejdzie na całej długości. Kto nie ma ochoty na 4,5-kilometrowy marsz do ławry Aleksandra Newskiego, powinien się przynajmniej wybrać na przechadzkę dwukilometrowym odcinkiem do mostu Aniczkowskiego, przerzuconego nad Fontanka. Potem można podjechać autobusem do placu Powstania, nazwanego tak ku czci rewolucji lutowej 1917 r. (gdy władze objęli liberałowie, a nie bolszewicy), a następnie obejść plac i pieszo dotrzeć do wspomnianej ławry (klasztoru).

Petersburg Sobór Kazański

Warto przejść na drugą stronę ulicy, żeby mięć lepszy widok na jedno z petersburskich arcydzieł architektury - sobór Kazański, wzniesiony w latach 1801-1811 przez Andrieja Woronichina. Pięknie prezentującą się frontową kolumnadę tworzy 96 kolumn korynckich o wysokości 13 m. Potężne, 15-metrowej długości reliefy autorstwa Iwana Martosa i Iwana Prokofiewa, umieszczone po obu końcach budowli, przedstawiają sceny biblijne. Stojące po dwóch stronach portyku posagi generałów upamiętniają 25. rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem. Jedna figura, szabla wskazująca wyimaginowanego wroga, to feldmarszałek Kutuzow, a druga - również w todze założonej na mundur - Barclay-de-Tolley (obie dłuta Borysa Orłowa). Kutuzow, naczelny dowódca rosyjskich sił zbrojnych, które wyparły z kraju armie Napoleona, jest pochowany w tej świątyni - w krypcie pod północną kaplicą.

Petersburg. Sobór Kazański zwraca się do prospektu Newskiego bokiem, a nie frontem, gdyż ołtarz w prawosławnej cerkwi musi być umieszczony od wschodu, a prospekt biegnie wzdłuż północnego boku soboru. W 1929 r. sobór jako miejsce kultu religijnego zamknięto. Trzy lata później otwarto w nim Muzeum Historii Religii i Ateizmu, przemianowane w 1990 r. na Muzeum Historii Religii. Rok później przeniesiono je do nowej siedziby, która mieści się naprzeciwko budynku poczty głównej, na ulicy Pocztamtskiej 14. Od 1991 r. w Soborze Kazańskim znowu odbywają się msze święte. Od 2000 r. jest on soborem katedralnym.

Petersburg. Po przeciwnej stronie prospektu widać dom z charakterystyczną, górującą nad okoliczną zabudową, szklano-metalowa kula ziemska na narożnej wieży (nr 28). To jedna z dwóch najoryginalniejszych kamienic przy Newskim, wspaniały przykład petersburskiej secesji. Na miejscu wyburzonego domu architekt Paweł Siuzor w latach 1902-1904 wybudował dla firmy Singer niezwykły gmach. W 1919 r. otwarto w nim księgarnię, która przetrwała wszystkie dziejowe burze. Dzisiaj Dom Książki to największy sklep tego typu w mieście. Na kilku piętrach można znaleźć najrozmaitsze wydawnictwa w wielu językach. Tuż przy głównym wejściu na kilkunastu regałach sa wystawione książki, albumy i przewodniki dotyczące Petersburga - ich oferta jest bardzo bogata i nie tylko w języku rosyjskim. Na parterze znajduje się też nieduża kawiarenka z czterema stanowiskami komputerowymi. Na piętrze mieści się kawiarnia z pięknym widokiem na sobór Kazański, obstawiona wygodnymi fotelami i stolikami, przy których da się spokojnie przejrzeć pozycje książkowe bez konieczności ich kupowania.

Więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku Miasta Marzeń Petersburg . Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: