Lincoln Park. Największy ogród miejski Chicago

400-hektarowy Lincoln Park to największy park w Chicago. Rozpościera się między alejami North oraz Hollywood i opiera się o jezioro Michigan. Nazwano go Central Parkiem Chicago, wypada więc odnotować, ze obydwa miejskie ogrody zaprojektował ten sam architekt krajobrazowy, Frederick Law Olmstead.

Rozległa trawiasta przestrzeń znakomicie się nadaje do spacerowania i urządzania pikników, tu i tam biegnie ścieżka, mignie staw albo laguna, mostek, wypielęgnowany ogród czy posag odlany z brązu. Na terenie parku działają dwa muzea, zoo i kilka kawiarni.

Chicago Lincoln Park

Na południowym krańcu Lincoln Parku, u zbiegu North Avenue i Clark Street stoi zbudowana z czerwonej cegły siedziba chicagowskiego towarzystwa historycznego, Chicago Historical Society (pn.-sr., pt. i sb. 9.30-16.30, czw. 9.30-20.00, nd. 12.00-17.00; pn. bezpł.; www.chicagohistory.org). Wystawy w tutejszym muzeum naświetlają barwną historię Chicago i jego ciekawych postaci, w tym życie pionierów, dzieje Fortu Dearborn, wielki pożar i epokę gangsteryzmu. Szczególnie wartościowe są zbiory związane z Abrahamem Lincolnem i wojną secesyjną. Niedaleko kryje się wśród zieleni Couch Mausoleum - przypomnienie czasów, kiedy park był miejskim cmentarzem. Podczas wielkiego pożaru przenoszono trumny na prywatne cmentarze. Gdy ściana ognia runęła na północ, całe rodziny szukały schronienia w otwartych grobach, by uniknąć ognistego piekła.

Najbardziej znaną atrakcją parku jest Lincoln Park Zoo słynący m.in. ze wspaniałego pawilonu dla małp człekokształtnych. Farma działającą w obrębie zoo składa się z kilku dużych czerwonych zabudowań gospodarskich, gdzie można posmakować prawdziwego wiejskiego życia - zobaczyć dojenie krowy, wyląg kurcząt itp. Zoo szczyci się także tym, że zlatują się doń żyjące na wolności ptaki, znajdując tutaj spokojne żerowiska i legowiska. Koło zachodniego wejścia typowego ogrodu zoologicznego mieści się zoo dziecięce, otwarte w większość dni lata. Z kolei przy północno-zachodnim rogu skrzyżowania Fullerton Parkway z Cannon Driver jest muzeum przyrodnicze Nature Museum!, nadzorowane przez Chicagowską Akademięę Nauk, Chicago Academy of Sciences, a nazwane imieniem Peggy Notebaert (pn.-pt. 9.00-16.30, sb. i nd. 10.00-17.00; www.chias.org). Podczas zwiedzania można się sporo dowiedzieć o środowisku naturalnym i mieszkających tu zwierzętach. W obrębie parku kryją się jedne z najpiękniejszych ogrodów Chicago: cieplarnia Lincoln Park Conservatory (codz. 9.00-17.00; bezpł.), pełna bujnych paproci, palm i innych ciepłolubnych roślin, oraz Grandmother's Garden ("babciny ogród"), ulokowany miedzy Stockton Drive a Lincoln Park West.

Przy Fullerton Parkway, na samym nabrzeżu, funkcjonuje Theater on the Lake - teatr letni wystawiający sztuki broadwayowskie, które choć amatorsko przygotowane, świetnie się prezentują w pogodne wieczory pod gwiazdami.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Chicago

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: