Chicago. Aktywny wypoczynek nad Michigan

Jezioro Michigan jest klejnotem w koronie Chicago, a nabrzeże - miejscem rozrywki i rekreacji, pełnym rozmaitych atrakcji, od Navy Pier przez muzeum dla dzieci po Shedd Aquarium i ogród zoologiczny w Lincoln Park.

Chicago Michigan. Navy Pier, Olive Park

Na północy, przy Grand Avenue, w jezioro wrzyna się kilometrowej długości molo - Navy Pier. Niektórzy twierdzą, że jego koniec to najlepszy punkt widokowy na całym wybrzeżu. Przeprowadzony w 1990 r. remont przywrócił zaniedbanemu pomostowi dawną świetność. Chicago postarało się o stoły piknikowe i kwiaty. W ramach letnich programów na molo odbywają się zajęcia plastyczne i bezpłatne koncerty. Można tu jeździć na rowerach, rolkach i deskorolkach albo wędkować. Do rekreacji zachęcają: diabelski młyn, karuzela i staw, gdzie latem pływa się łodziami wiosłowymi, a zima, kiedy zamarznie - ślizga się na łyżwach. Rodzice mogą zabrać swe żądne wiedzy pociechy do pobliskiego muzeum dla dzieci, Chicago Children's Museum (nd.-śr. i pt. 10.00-17.00, czw. 10.00-20.00 sb. 10.00-17.00; wstęp dla dzieci w każdym wieku, poniżej 1 roku - bezpł.; pierwszy pn. mies. bezpł.; www.chicagochildrensmuseum.org). Mali odkrywcy wspinają się tu po drabinkach szkunera, przyszli wielcy wynalazcy wcielają w życie swoje pomysły w dziecięcym laboratorium, młodsze i starsze dzieci rozwiązują zagadki i łamigłówki, tworzą obrazy i lepią z gliny, sprawdzają, jak sobie radzą w studiu telewizyjnym i robią wiele innych ciekawych rzeczy.

W Olive Parku, otaczającym miejską stację oczyszczania wody przy Ohio Street, kryje się mała, ale miła plaża oraz ocieniony drzewami trawiasty obszar przeznaczony do spokojnego odpoczynku. Nazwa parku oddaje cześć szeregowcowi Miltonowi Oliverowi Lee, który zginał w Wietnamie w 1966 r. - rzucił się na wybuchający granat, ratując czterech przyjaciół. Nietrudno się domyślić, dlaczego mieszkania w okolicy Lincoln Parku cieszą się wielkim wzięciem: po wschodniej części lokatorzy maja do dyspozycji park i jezioro, a po zachodniej ciągną się obsadzone drzewami ulice, działa dużo punktów gastronomicznych i interesujących sklepów. Nie ma tu szczególnych atrakcji do zwiedzania, ale jest Biograph Theater - miejsce, skąd w 1934 r. wyszedł sławny gangster John Dillinger, wpadając w śmiertelną zasadzkę. W pobliżu biegnie Lincoln Avenue, a południowo-zachodni róg parku, u zbiegu ulic Diversey i Lake View Avenue, zajmuje Elks National Memorial.

Chicago. Nad Jeziorem Michigan

Chicago. Sport nad jeziorem Michigan

Park ma coś dobrego dla entuzjastów każdego rodzaju sportu. Przy Diversey, na zachód od Lake Shore Drive, jest usytuowany teren ćwiczebny dla golfistów. Samo pole golfowe rozciąga się tuż na północ od Addison Street. Chicago Park District obejmuje dwadzieścia kilka piaszczystych plaż, rozmieszczonych wzdłuż nabrzeża, a graniczących tak z bogatymi, jak i ubogimi dzielnicami Chicago. Oficjalnie sa one otwarte (tzn. strzeżone przez ratowników) od połowy czerwca, kiedy zaczynają się szkolne letnie wakacje, do Dnia Pracy (w Ameryce obchodzony w pierwszy poniedziałek września). Jednak zagorzali pływacy korzystają z plaż na własne ryzyko, jeśli tylko pogoda pozwoli. Wstęp jest bezpłatny i wygodny, a plaże łatwo znaleźć (zwykle noszą nazwę najbliższej uliczki). W szczycie lata czasami trudno o miejsce do parkowania, dlatego lepiej wybrać się piechotą, taksówka lub komunikacja publiczna.

Chicago Oak Street Beach

Najsłynniejszym chicagowskim pasem nadjeziornego piasku jest Oak Street Beach usytuowana po drugiej stronie Lake Shore Drive względem wysokościowców skupionych na Gold Coast, zaledwie kilka kroków od ekskluzywnych butików przy Oak Street. Na plażę można się dostać, idąc podziemnym przejściem dla pieszych na rogu Michigan Avenue i Oak Street. Popularne są również piaszczyste tereny przy North Avenue i Fullerton Avenue, uczęszczane przez młodych mieszkańców pobliskiej okolicy Lincoln Park.

Nieco na południe od domku plażowego przy North Avenue (wyglądem przypomina parostatek) znajduje się pawilon szachowy pod gołym niebem. Dalej na północ rozciąga się Foster Avenue Beach lubiana przez miejska młodzież, chętnie grywającą tu w koszykówkę. W sezonie letnim największe tłumy gromadzą się nad jeziorem w weekend w połowie sierpnia, kiedy odbywa się doroczny pokaz lotniczy na wodzie i w powietrzu. Widzowie cisną się na plażach niczym sardynki w puszce, by oglądać napowietrzna paradę wszelkiego rodzaju śmiałych sztuczek kaskaderskich.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Chicago

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: