Chicago. Nad Jeziorem Michigan

Nic nie określa Chicago lepiej niż jego jeziorne nabrzeże, nic też tego miasta bardziej nie ogranicza. Jezioro Michigan pozwala się cieszyć przestrzenią i uprawiać sporty pod gołym niebem, a nierzadko gości również wydarzenia kulturalne.

Jak odpoczywają mieszkańcy Chicago

Według mieszkańców Chicago mierzące 46 km długości nabrzeże jeziora Michigan to trzecie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Przybyszów z zewnętrz zawsze zaskakuje jego szerokość i piękno. W innych miastach molo i nadmorskie deptaki mogą być nawet ładniejsze, lecz mieszkańcy Chicago i tak będą się spierać, ze tylko nad jeziorem Michigan można liczyć na tyle wspaniałej zabawy. I chyba mają rację. Najgorętsze dni lata ludzie spędzają nad jeziorem, wypoczywając aktywnie lub biernie. Nawet gdy panuje mróz, a z lodowatej wody podnoszą się podobne do gnomów kłęby pary, zawsze znajdzie się jakiś zatwardziałych amator spacerów. W wiosennym chłodzie zmarznięci wędkarze zbijają się w grupki, żeby było cieplej. A jeśli pogoda pozwala, mieszkańcy Chicago wylegują się na plaży, żeglują, odwiedzają zoo, urządzają sobie pikniki, uprawiają windsurfing, słuchają koncertów pod gołym niebem, oglądają przedstawienia teatralne albo baletowe, jedzą nad jeziorem późne śniadanie, grają w golfa, śmigają na rolkach, jeżdżą na rowerze lub przyglądają się popisom awiacji, a wszystko to dzieje się w obrębie kilku, kilkunastu kilometrów kwadratowych.

Chicago. Aktywny wypoczynek nad Michigan

Chicago. Atrakcje u wybrzeża jeziora Michigan

Warto odbyć przejażdżkę arterią Lake Shore Drive przemykającą wzdłuż nabrzeża, z jednej strony otwartego na rozległą wodę, z drugiej zaś gęsto obstawionego drapaczami chmur. Lake Shore Drive ciągnie się od Hollywood Avenue na północy do Jackson Parku na południu, mając aż 123 przecznice. Kto ma trochę wolnego czasu, powinien cały ten odcinek przejść lub chociaż przejechać na rowerze. Wzdłuż jeziora wytyczono ścieżki dla biegających oraz malownicze szlaki rowerowe. Nad wodą na zwiedzających czeka wiele muzeów, urządzeń portowych i historycznych zakątków. Ścieżka rowerowa w dużej mierze biegnie równolegle do ciągnącej się od wschodu Lake Shore Drive. Latem należy uważać, ponieważ panuje tu spory tłok. Zręczne omijanie rolkarzy, amatorów joggingu i pedałowania wymaga pewnej wprawy. Tłumu można uniknąć, wybierając się na wycieczkę wcześnie rano albo późnym popołudniem.

Chicago. Nabrzeże jeziora Michigan bardzo malowniczo prezentuje się od strony wody. Kilku operatorów oferuje przejażdżki łodzią, a niektórzy mają także w ofercie obiad na pokładzie statku spacerowego. Z Navy Pier odpływają Mystic Blue Cruises, bardziej formalne wyprawy Odyssey i Seadog, luksusowy jacht "The Spilit of Chicago" i popularne czteromasztowe szkunery Windy. Krótsze, zwykle 30-minutowe przejażdżki oferują statki Shoreline Sightseeing zadokowane w Navy Pier i Shedd Aquarium, a z przystani u zbiegu Michigan Ave. iWacker Dr., po północnej stronie rzeki, koło Wrigley Building, wypływają rejsy Wendella Sightseeing Boats. Położony na skraju Chicago Loop Grant Park kryje w swoim obrębie kilka słynnych muzeów i innych atrakcji: Millenium Park, Art Institute, Field Museum, Shedd Aquarium i Adler Planetarium. W 1968 r., podczas Narodowej Konwencji Demokratycznej, park stał się centrum antywojennych protestów, które przerodziły sie w gwałtowne zamieszki. W dzisiejszych czasach największe tłumy gromadzą się dokoła muszli koncertowej, Petrillo Music Shell (u zbiegu Columbus Drive i Jackson Drive), przyciągane m.in. darmowymi koncertami. Latem w soboty i niedziele występuje tutaj Grant Park Symphony. Weekendowe festiwale muzyczne - jak Blues Fest na początku czerwca czy Jazz Fest na przełomie sierpnia i września - znane sa fanom z całego świata. Muzykę i taniec podziwiają tysiące piknikowiczów, a za tło tych wszystkich wydarzeń służy niepowtarzalna panorama wysokościowców.

Chicago. Na półtora tygodnia przed amerykańskim świętem narodowym przypadającym 4 lipca rozkręca się festiwal jedzenia, Taste of Chicago. Restauratorzy prezentują na nim jadło typowo chicagowskie oraz smakołyki kuchni etnicznych. W samym Dniu Niepodległości strzelają w niebo fajerwerki, a orkiestra symfoniczna gra poruszającą wersję Uwertury 1812 Czajkowskiego. Kolejną atrakcją w okolicy jest fontanna Buckingham 2, w lecie codziennie o 21.00 wyrzucająca w górę słup wody o wysokości 41 m. Kiedy jest ciemno, ukryte reflektory podświetlają wodę na żółto, różowo-niebiesko i zielono, tworząc spektakularne kinetyczne efekty. Zbudowana na wzór fontann wersalskich, Buckingham Fountain została podarowana miastu przez Kate Buckingham dla uczczenia pamięci jej brata Clarence'a, dyrektora Instytutu Sztuki.

Największą dumą Chicago stał się oddany do użytku w 2004 r. Park Milenijny (Millenium Park) usytuowany w północnej części Grant Parku na 99 tys. m2, w granicach ulic Michigan Ave., Randolph St., Columbus Dr. i East Monroe Dr. Mieści on różnorodne obiekty sztuki użytkowej, wśród których króluje Cloud Gate, z racji kształtu nazwana The Bean ("fasola"), popularne miejsce fotografowania się. W gorące lata ochłodę oferuje Crown Fountain - dwie interaktywne rzeźby wideo o wysokości 15 m. Dzięki emitującym światło diodom wyświetlają one cyfrowe obrazy tłumnie gromadzących się w tym celu mieszkańców, wytryskując na nich kaskady wody. Pritzker Pavilion jest doskonale nagłośnionym amfiteatrem, który stał się nowa siedziba Symphony Orchestra i miejscem Grant Park Music Festival, a na mniej więcej 10 tys. ma rozciąga się jeden z największych na świecie publicznych ogrodów miejskich - Lurie Garden.

Chicago. W okolicy północnego krańca Grant Parku rozciąga się Daley Bicentennial Plaza - kompleks sportowy, gdzie od listopada do marca można sobie nieodpłatnie pojeździć na łyżwach. Tuż na północ od rzeki stoi Centennial Fountain ("fontanna stulecia") dająca specjalny wodny popis co godzinę od 10.00 do 14.00 i od 17.00 do północy. Na wschód od North Pier, za Lake Shore Drive wznosi się Lake Point Tower, łukowaty, trójskrzydłowy kompleks mieszkaniowy, którego twórcy zaczerpnęli inspiracje z propozycji Miesa van der Rohe, będącej projektem berlińskiego drapacza chmur z 1921 r.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Chicago

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: