Chicago ogród botaniczny

Ogród botaniczny w Chicago ma mnóstwo zacisznych i pachnących zakątków. Warto poszukać okazji, aby pospacerować jego alejkami, napawając się zapachem róż, choćby miała to być zwykła potrzeba odpoczynku lub samotności.

Chicago ogród botaniczny

Chyba każdy mieszkaniec Chicago na swej liście jednodniowych wypadów ma Chicago Botanic Garden (codz.; od 8.00 do zachodu słońca; bezpł.), ponad 120 ha sielankowo malowniczych wzgórz, jeziorek, zagajników i licznych ogrodów. Romantycy mogą się wybrać do przestronnego rozarium, Rose Garden, gdzie zgromadzono ok. 5 tys. krzewów różanych, reprezentujących 100 odmian. Kto szuka samotności, powinien się zaszyć w ogrodzie japońskim, Japanese Garden, na trzech niebiańsko spokojnych wysepkach. Ogrodników z ograniczonymi możliwościami ruchowymi na pewno ucieszy wizyta w dostępnym dla wózków inwalidzkich Buehler Enabling Garden. Jeśli ktoś interesuje się rodzimą florą stanu Illinois, znajdzie ja w naturalnym krajobrazie w Naturalistic Garden pośród zagajników i ptasich ogrodów, ilustrujących pierwotny wygląd Preriowego Stanu. Dzieciom zapewne spodoba się Natural Trail - malownicza półtorakilometrowa ścieżka, wijąca się przez dąbrowę przerośniętą hikorami. Wiosną zagajnik obfituje w polne kwiaty, jesienią pyszni się ognistymi barwami, a zimą wygląda jak piękny lodowy park.

Od maja do września do ogrodu w Chicago zjeżdżają się muzycy z całego świata, by zagrać na pamiątkowym carillonie Theodore'a C. Butza. Podczas koncertów zwiedzający rozpościerają koce na trawniku na południe od szklarni i cieszą się tą rzadką ucztą dla uszu. Carillon to instrument muzyczny składający się z zespołu spiżowych dzwonów, wydających dźwięki obejmujące co najmniej dwie oktawy. W ogrodzie botanicznym jest obsługiwany manualnie - muzyk wydobywa zeń dźwięk za pomocą klawiatury i pedałów.

Chicago. Przez cały rok jest czynna kawiarnia Garden Cafe serwująca śniadania i lancze. Można również przynieść własny prowiant i urządzić sobie piknik. Dla osób niemających ochoty na spacery dobrym rozwiązaniem będzie kursujący po ogrodzie tramwaj. 45-minutowa przejażdżka z komentarzem przewodnika obejmuje większą część atrakcji kompleksu. Tramwaj jeździ przez cały rok; zima jest zamknięty i ogrzewany w środku. Dla cyklistów przygotowano ścieżki rowerowe.

Mimo nazwy Chicago Botanic Garden leży 40 km na południe od miasta, w Glencoe, niecały kilometr na wschód od szosy szybkiego ruchu Edens, przy drodze Lake-Cook.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Chicago

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: