Nowy Jork. Statua Wolności

Czym wieża Eiffla jest dla Paryża, tym Statua Wolności jest dla Nowego Jorku - symbolem, który w obu przypadkach zaprojektował w dodatku jeden człowiek, Gustave Eiffel. Statuę Wolności można podziwiać z pokładu statku kursującego po rzece Hudson lub zobaczyć ją z bliska, przedostając się na Wyspę Wolności. Odważni mogą także wspiąć się do korony posągu, aby z wysokości prawie stu metrów podziwiać panoramę Nowego Jorku.

Nowy Jork Statua Wolności

Jak miliony innych imigrantów, urodzony we Włoszech pisarz Edward Corsi dopływając do brzegów Ameryki, najpierw ujrzał heroiczną sylwetkę Statuy Wolności (Statue of Liberty), która stała na maleńkiej Wyspie Wolności (Liberty Island), depcząc rozerwane kajdany despotyzmu, z prawą ręką uniesioną ku niebu i dzierżącą pochodnie. "Patrzyłem na te rzeźbę oszołomiony, na poły wątpiąc w jej realność. Majaczyła w oddali jak cień we mgle i sprawiła, że na pokładzie "Florydy" zrobiło sie cicho. Ten symbol Ameryki, gigantyczne wyobrażenie tego, co - jak nas wszystkich uczono - było najgłębszym sensem naszej nowej ojczyzny, w przepełnionych nadzieją imigrantach wzbudził podziw i lek".

Sama Statua Wolności także jest imigrantem. W1865 r. francuski intelektualista, polityk i amerykanofil Édouard-René Lefevre de Laboulaye spontanicznie zaproponował młodemu rzeźbiarzowi Auguste'owi Bartholdiemu wykonanie pomnika upamiętniającego francusko-amerykanskie braterstwo. Bartholdi zapalił się do pomysłu, widząc w nim doskonałą okazję do realizacji tego, o czym marzył od dawna - rzeźby kolosa. Wykrystalizowanie się projektu zajęło ponad osiem lat i dopiero w 1874 r. uzbierano dość pieniędzy, by można było przystąpić do budowy Statuy Wolności. Gustave Eiffel, późniejszy autor sławnej wieży, zaprojektował pomysłową konstrukcję podtrzymującą powłokę z miedzianej blachy o grubości zaledwie ok. 2,5 mm, ale i tak ważąca kilkadziesiąt ton. Na koncepcje postaci miał wpływ obraz Eugene'a Delacroix - Wolność prowadząca lud na barykady, jednocześnie ma ona rysy twarzy matki Bartholdiego.

Nowy Jork Statua Wolności - najsłynniejsza rzeźba świata?

W 1885 r. Wolność rozświetlającą świat Bartholdiego, czyli Statuę Wolności, zdemontowano i przewieziono statkiem z Paryża do Stanów Zjednoczonych, jako dar rządu Francji w stuletnia rocznice uchwalenia Deklaracji Niepodległosci. Oficjalne odsłonięcie Statuy Wolności na Bedloe's Island odbyło się 28 października 1886 r. Każdego roku Statua Wolności przyciąga grubo ponad milion turystów. Mimo gwałtownego rozwoju techniki w dzisiejszych czasach wciąż robi ogromne wrażenie i z racji samej wielkości wygląda niesamowicie, wręcz nierealnie (wysokość Statuy Wolności wraz z cokołem to 93 m, sam posąg ma 46,5 m). Największych emocji dostarcza oczywiście wspinaczka na górę Statuy Wolności, co wymaga w miarę dobrej kondycji fizycznej i odstania w kolejce przynajmniej jednej, dwóch godzin. Ale to w końcu jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych świata i jeśli juz ktoś się zdecydował tu przypłynąć i wykosztować na bilet, raczej nie odmówi sobie takiej frajdy. Tak czy owak, rozważając ten pomysł, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Przede wszystkim jedyna droga na koronę Statuy Wolności wiedzie wąskimi kręconymi schodami (które obecnie bywają zamknięte ze względów bezpieczeństwa). W środku nie ma klimatyzacji - co nie przeszkadza w chłodny dzień, ale podczas upałów, zwłaszcza gdy wspinają sie tłumy chętnych, jest bardzo uciążliwe. Bywa, ze temperatura sięga tu wówczas 40°C, wiec jeśli ktoś ma problemy z sercem, zdecydowanie powinien sie ograniczyć do podziwiania Statuy Wolności z zewnątrz. Na dole urządzono zresztą ciekawą ekspozycje, a i widoki z postumentu rzeźby sa całkiem atrakcyjne.

Bilety na prom Circle Line pływający na Liberty Island kupuje się w Castle Clinton w Bartery Park. W zależności od pory roku prom kursuje co 45 min albo o każdej pełnej godzinie. Statua Wolności jest tak słynna, ze poświecono jej osobne strony internetowe, w tym polska: www.statua.fm.interia.pl, zawierająca mnóstwo szczegółowych danych o posągu.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Nowy Jork

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: