Times Square. W sercu Nowego Jorku

Po ilu latach wypala się przeciętnie żarówka na Times Square? Po dwóch i pół. Oto garść ciekawostek na temat Times Square, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc Nowego Jorku.

Times Square symbolizuje bogactwo i przepych Nowego Jorku

Pod koniec XIX w. sklepy z uprzężą i stajnie w rejonie 42. Ulicy i Broadwayu zaczęły ustępować miejsca przybytkom rozrywki - tak powstał Times Square. Dookoła wyrosły teatry, a wkrótce potem hotele i restauracje. W latach 20. XX w., w okresie największej świetności Times Square, tacy sławni producenci, jak bracia Shubert czy wszechstronnie utalentowany George M. Cohan wystawiali nawet 250 spektakli rocznie. W tym samym dziesięcioleciu za sprawa prohibicji w okolicach Times Square pojawiły się nielegalne bary, gangsterzy i opowieści o nich wymyślane przez Damona Runyona.

Times Square. Lata 30. przyniosły premiery takich klasycznych sztuk, jak Our Town, ale jednocześnie wiele dawnych teatrów zastąpiły teatrzyki rewiowe i kina. W 1945 r. ponad 2 mln osób świętowało na Times Square koniec wojny. 20 lat później Times Square wyraźnie już podupadał, opanowany przez sex shopy, kina porno, prostytutki i handlarzy narkotyków.

Zmiany na lepsze w dziejach Times Square nastąpiły dopiero w latach 90., dzięki wspólnym wysiłkom władz miasta i prywatnych organizacji typu non profit. Times Square i okolice udało się znów przeobrazić w turystyczną mekkę pełną hoteli, restauracji i lokali rozrywkowych, które przyciągają dziś ponad 20 mln gości rocznie. Największą widownię mają spektakle i musicale wystawiane w teatrach. Bilety są niestety drogie, ale w budce TKTS na rogu Broadwayu i 47. ulicy można je upolować w dniu przedstawienia za pół ceny.

Times Square a New York Times

Nazwa Times Square wzięła się od siedziby "New York Timesa", która mieściła się kiedyś w Times Tower (dziś One Times Square) na skrzyżowaniu 42. Ulicy z Siódmą Aleją.

Gazetę, założoną w 1851 r. jako "New-York Daily Times", w 1896 r. kupił pochodzący z Tennessee dziennikarz Adolph S. Ochs, który 8 lat później przeniósł redakcję ze Śródmieścia Manhattanu na plac zwany wówczas Longacre Square. W 1913 r. miały miejsce kolejne przenosiny, pod 229 West 43rd Street, gdzie po dziś dzień pod kierunkiem Arthura Sulzbergera juniora, prawnuka Ochsa, dziennik opatrzony mottem "Wszystkie wiadomości, które nadają się do druku" kultywuje tradycje "niezależnej gazety [...] oddanej dobru społecznemu". Średni nakład "New York Timesa" w tygodniu wynosi ok. 1,1 mln egzemplarzy (ok. 1,6 mln w weekendy). Jest to również najbardziej obsypaną nagrodami gazetą na świecie; jej dziennikarze zdobyli niemal 80 nagród Pulitzera.

Więcej na ten temat czytaj w przewodniku Miasta Marzeń Nowy Jork

embed

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

Więcej o: