Barcelona. Parc de la Ciutadella

Chociaż założono go w dość niefortunnym miejscu - na terenach wrogiej fortecy - dzisiaj oferuje bujna zieleń, staroświecki urok minionej epoki i pozwala odetchnąć od miejskiego życia. To Parc de la Ciutadella.

Parc de la Ciutadella (park Cytadeli) jest najstarszym, najczęściej odwiedzanym i najbardziej atrakcyjnym parkiem Barcelony. Łatwo można tu spędzić (z pożytkiem dla zdrowia) nawet pół dnia, spacerując na świeżym powietrzu lub korzystając z różnorodnych propozycji rozrywek. Tereny zielone rozciągają się pomiędzy Starym Miastem i nowa dzielnica Vila Ol~mpica, na wschód od Mercat del Born, dosłownie po drugiej stronie Passeig de Picasso, przy której sa aż dwie parkowe bramy. Najlepiej wejść do parku od strony północnego końca Passeig de Llu~s Companys, obok Arc de Triomf - z tamtej perspektywy wygląda najlepiej i najciekawiej. Do Arc de Triomf 1mozna bez trudu dotrzeć metrem (przystanek o tej samej nazwie) lub autobusem. Ten olbrzymi łuk triumfalny z cegły był w 1888 r. brama Wystawy Światowej, zorganizowanej na nowo zagospodarowanych terenach, zajmowanych dawniej przez twierdze. Ze szczytu Passeig de Llu~s Companys można popatrzeć w dół w stronę parku albo w górę, w kierunku łańcucha wzgórz Collserola. Wzrok biegnie wzdłuż Passeig Sant Joan - typowej ulicy Eixample, na której widać architektoniczne wpływy Passeig de Gracia i kilka domów w stylu modernisme. Czyste powietrze i otwarta przestrzeń wokół łuku triumfalnego to prawdziwa Barcelona. Łuk zaprojektował Josep Vilaseca i Casanovas, a zdobiące go rzeźby są dziełem m.in. Josepa Llimony. Łatwo sobie wyobrazić ludzi, którzy przyjeżdżali na wystawę i przechodzili ta elegancka brama, mijając wspaniałe uliczne lampy. Rosnace tam dzisiaj palmy należą do najpiękniejszych w mieście. Naprzeciw monumentalnych gmachów sadowych po lewej - Palau Justicia (Pałac Sprawiedliwości) - starsi ludzie grają w petanca (boule), a rolkarze rywalizują o przestrzeń z parami staruszków siedzących na kawałkach kartonu i grających w karty. Główne wejście do Parc de la Ciutadella 2 (codz. zazwyczaj od 10.00 do zmroku; wstęp bezpłatny) jest usytuowane na końcu tego olbrzymiego skweru.

Barcelona. Parc de la Ciutadella historia

Nazwa La Ciutadella (Cytadela) pochodzi z czasów Filipa V.W1714 r., po upadku Barcelony oblężonej przez wojska francusko-hiszpańskie, władca kazał zbudować w tym miejscu twierdze, która mogłaby pomieścić 8 tys. żołnierzy, zakładając, ze będą oni kontrolować miasto w jego imieniu. Trzeba było w tym celu wyburzyć 40 ulic i 1262 budynki. Dla usuniętych z tych terenów mieszkańców wybudowano dzielnice Barceloneta. Przez wiele lat po wojnie cytadela pełniła funkcje politycznego wiezienia. W 1869 r. generał Prim przekazał tereny miastu: miał tutaj powstać ogólnodostępny park. Rajcy ogłosili publiczny przetarg na zagospodarowanie okolicy i utworzenie ogrodów. Zwyciężył Josep Fontseré; jego projekt zatwierdzono w 1873 r., ale dopiero w 1888 r., w roku Wystawy Światowej, park stał się faktem. Zachowały się tam ciekawe budynki przypominające o militarnej przeszłości, a także budowle z czasów Wystawy, ale najbardziej uderzającą cechą jest spokój. Chociaż to prawdziwy park miejski - pełen deskorolek i piłek, wózków dziecięcych i spacerujących maluchów, gdzie można wynająć sześcioosobowy rower albo łódkę - jest spokojnie. Dzięki pracy miejskich ogrodników jest również zielono, więc warto się tam wybrać o każdej porze roku.

Barcelona. Parc de la Ciutadella - staroświecki urok

Zaraz za brama po prawej stronie zaprasza Museu de Zoologia 3 (wt.-sb. 10.00-18.30, nd. 10.00-14.30; wstęp płatny; bilet obejmuje wstęp do Museu de Geologia; można także kupić bilet łączony z wejściem do Hivernacle; z tym samym biletem można wrócić do 6 miesięcy), urządzone w budynku Castell dels Tres Dragons (Zamek Trzech Smoków), który zaprojektował Domenech i Montaner. Podczas Wystawy Światowej w 1888 r. miała tam powstać restauracja, ale nigdy jej nie otwarto. Był to jeden z pierwszych projektów modernisme w Barcelonie i przez wiele lat pełnił funkcje pracowni architekta. Tamtejsza kolekcja okazów i ciekawych szkieletów znakomicie wygląda pośród XIX-wiecznych marmurów, na polerowanych podłogach. Podobno zbiory muzeum zainspirowały twórców filmu Labirynt fauna. Za Zamkiem Trzech Smoków stoi Hivernacle, elegancka oranżeria pełna tropikalnych roślin. Przy jej odnawianiu uwzględniono miejsce na restauracje. W letnie wieczory odbywają się tam koncerty jazzowe i muzyki klasycznej. W jednej linii z tymi dwoma budynkami stoi bardziej klasycznie wyglądająca budowla, powstała w 1878 r. jako siedziba pierwszego otwartego dla publiczności muzeum Barcelony: Museu de Geologia (wt.-sb. 10.00-18.30, nd. 10.00-14.30, pn. zamkn.; wstęp płatny; bilet obejmuje wstęp do Museu de Zoologia). Ekspozycja obejmuje zbiory skał, minerałów i skamieniałości, przede wszystkim z Katalonii i reszty Hiszpanii, i ma ten sam starodawny urok co kolekcja Muzeum Zoologicznego. Obie placówki są zupełnie inne niż nowoczesne muzea w innych częściach miasta. Po przejściu na druga stronę wewnętrznej drogi znaki prowadza do Cascada 5, monumentalnej fontanny i sztucznego jeziora z 1875 r., które zaprojektował Fontseré. Kaskada i jezioro zasłaniają olbrzymi rezerwuar wodny, a na szczyt wodospadu można dotrzeć z dwóch stron symetrycznymi ciągami schodów. Przy realizacji projektu pracował jako student architektury Antonio Gaudi. Budowla jest charakterystycznym elementem panoramy i miejscem spotkań, a na esplanadzie odbywają się koncerty, pokazy i jarmarki.

Barcelona. Parc de la Ciutadella - pamiątki po cytadeli

Idąc wzdłuż brzegu jeziora, z Kaskada za plecami, dociera się do Plaça d'Armes, gdzie rozciąga się owalny francuski ogród zaprojektowany przez francuskiego architekta krajobrazu J. C. N. Forestiera. Posag na jeziorze to Pingwin w zoo w parku Ciutadella. El Desconsol, jedno z bardziej cenionych dzieł katalońskiego rzeźbiarza Josepa Llimony. Plac otaczają pozostałości z czasów cytadeli: pałac Gubernatora, w którym jest dzisiaj gimnazjum, kaplica i arsenał. W tym ostatnim urzęduje Parlament de Catalunya 6, strzeżony przez autonomiczne siły policyjne - Mosses d'Esquadra. Obok gmachu parlamentu jest wejście do istniejącego od 1892 r. i zawsze tak samo popularnego Parc Zoologic 7 (zoo; codz.; I 15 III i 26 X-XII 10.00-17.00, 16 III-V i 1-25 X do 18.00, VI-IX do 19.00, 24 XII 10.00-12.00; wstęp płatny; www.zoobarcelona.com). Do atrakcji należą pokazy delfinów i przygodowy plac zabaw. Z zoo można wyjść Bramą Wellingtona na ulice o tej samej nazwie, prowadzącą do Vila Ol~mpica i tamtejszych plaż. W pobliżu jest stacja metra, ale można też ruszyć dalej Avinguda d'Icaria do Wioski Olimpijskiej albo w stronę hotelu Arts (wysokościowiec po prawej stronie), przechodząc przez nowoczesny Parc de les Cascades za Ronda Litoral. Resztę dnia można wypełnić kąpielą przy plaży Barcelonety i kolacja w porcie olimpijskim. Jeżeli komuś podoba się perspektywa kąpieli i nie ma ochoty iść do zoo, to jest jeszcze jedno wyjście z parku, na Pujades za Kaskada. Tam najlepiej skręcić w prawo i iść ulica Wellington, mijając ponura ceglana budowle wodociągów Diposit de les Aigües, która miała kiedyś zbiornik na wodę na dachu. Część budynku ciekawie odrestaurowano i przeznaczono na bibliotekę pobliskiego uniwersytetu Pompeu Fabra. Ulica dochodzi do wyjściowej bramy zoo. A jeżeli ma się ochotę do końca zwiedzić park Ciutadella, to idąc od głównej bramy wejściowej do zoo (na terenie parku), trzeba minąć Plaça d'Armes po prawej stronie, by dotrzeć do Umbracle na drugim końcu parku. Jest to ciekawy budynek z drewna i cegły, jeszcze jeden, który za- projektował Fontseré, z pięknymi kolumnami z kutego żelaza, zapewniający potrzebny cień delikatnym gatunkom hodowanych tam roślin. Przytłumione światło wewnątrz przywodzi na myśl dżungle.

Barcelona. Parc de la Ciutadella - hołd dla Picassa

Niewielka brama przy Umbracle wychodzi z parku na Passeig de Picasso ). Eleganckie domy mieszkalne z arkadami wzdłuż tego boku parku powstały jako integralna część programu ponownego zagospodarowania terenów. Pod arkadami jest kilka dobrych barów i wypożyczalnia rowerów. Czołowy katalonski artysta Antoni Tapies stworzył w hołdzie dla Picassa (po katalonsku: homenatge a Picasso) dużą nowoczesną rzeźbę w przezroczystym sześcianie, stojącą na granicy parku. Starsi mężczyźni w beretach grający w pobliżu w petanca na ogół nie zwracają na nią uwagi. Przejeżdża tedy mnóstwo samochodów zmierzających do portu, skręcających w Marques de l'Argentera. Tedy również biegła pierwsza hiszpańska

Linia kolejowa, otwarta w 1848 r., łącząca Barcelone z Mataró. Dworzec kolejowy niewiele się różnił od szopy i stał w pobliżu dzisiejszej Estació de França (w połowie długości ulicy), która z kolei w chwili otwarcia, we wrześniu 1929 r., była największą stacja kolejowa w Europie. Zamknięto ja na kilka lat, kiedy przenoszono tory pod ziemie, żeby zrobić miejsce dla wioski olimpijskiej. Budynek dworca, odrestaurowany z wielkim rozmachem, przypomina bardziej Grand Hotel niż międzynarodowy węzeł kolejowy. W jego wyłożonym marmurami i wypolerowanym wnętrzu od czasu do czasu goszczą wystawy. Naprawdę warto go obejrzeć, nawet jeśli nie ma się go w rozkładzie wycieczki, żeby poczuć romantyzm kolejowych podróży z poprzedniej epoki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Barcelona

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: