Barcelona. Sagrada Familia

Sagrada Familia dla wielu ludzi jest symbolem całej Barcelony. Budowla robi nadzwyczajne wrażenie. Odwiedza ja ponad 1 mln ludzi rocznie, nie licząc tych, którzy po prostu podziwiają ja z zewnątrz.

Kościół Świętej Rodziny, najsławniejsze dzieło Gaudiego, miał być początkowo budowlą neogotycką. Prace rozpoczęły się w 1882 r. pod kierunkiem architekta Francesca P. Villara. Gaudi przejął projekt rok później i początkowo posługiwał się planami Villara, ale znacznie zwiększył skale i oryginalność projektu, dołączając na przykład centralą wieżę wysoką na 180 m, potężne fasady, długą na 95 m nawę i projekt ogromnie zawiłych, misternych zdobień. Realizacja tego jakże ambitnego przedsięwzięcia stała się głównym zajęciem architekta. Już na długo przed śmiercią (w całkowitym osamotnieniu) uświadomił sobie, że nie dożyje końca prac, przyznając: "Niemożliwe, żeby jedno pokolenie wzniosło całą świątynię. Dlatego zostawmy po sobie tak przekonujący przykład, żeby następne pokolenie czuło się w obowiązku zrobić tyle samo lub więcej". W roku jego śmierci była ukończona tylko krypta, absyda, część fasady oraz jedna wieża. Wielu ludzi uważa, że świątynia powinna pozostać niedokończonym pomnikiem swojego sławnego twórcy. Dlaczego - zastanawiają się - kończy się dzieło jednego z największych architektów XX w. w stylu, który często nie ma nic wspólnego z jego życiem, epoką i poglądami? Ale Barcelona jest tak zaangażowana w budowę świątyni, która stała się niemal ikoną miasta, ze prace na budowie Gaudiego, prowadzone pod nadzorem członków jego ekipy, trwały przez cały okres po jego śmierci, z przerwą na lata wojny domowej. Gaudi wyraził się jasno: jego uczniowie powinni mięć całkowitą swobodę kontynuowania dzieła w każdym stylu, jaki uznają za stosowny dla swoich czasów.

Barcelona. Sagrada Familia

Obecnie prace są prowadzone pod nadzorem Jordiego Boneta Armengola, syna jednego z długoletnich współpracowników mistrza. Ze względu na złożoność dzieła i brak szczegółowych rysunków wskazujących dokładnie, jakie miał plany, każdy etap budowy poprzedzają skomplikowane koncepcyjne i konstrukcyjne badania prowadzone przez zespół architektów. Po zatwierdzeniu kolejnego etapu technicy kreślą plany, wzorując się na modelach zaprojektowanych i wykonanych przez Gaudiego. Ich praca jest utrudniona, ponieważ wiele modeli zostało zniszczonych podczas wojny domowej i składano je ponownie z gór odłamków. 15 procent prac wykonano od samego początku.

Sagrada Familia ma trzy fasady: Męki Pańskiej (Passión) na Carrer de Sardenya, Narodzenia Chrystusa (Nacimiento) na Carrer de Marina i Chwały Bożej (Gloria) na Carrer de Mallorca. Pierwsze dwie, z wysokimi, pokrytymi mozaiką wieżami, sa bliskie ukończenia. Renowacja i kontynuacja rzeźb na fasadzie Narodzenia Chrystusa zajmuje się japoński rzeźbiarz Etsuro Sotoo, zachowując wierność wobec oryginalnych dzieł Gaudiego. Rzeźby na fasadzie Męki Pańskiej, zaprojektowane przez miejscowego artystę Josepa M. Subirachsa po 1952 r., budzą znacznie mniej entuzjazmu. Fundamenty pod południowa fasadę Chwały Bożej, w której według oryginalnych planów ma być główne wejście, położono dopiero w 2000 r.; wciąż jeszcze nabiera kształtu. Trwają dyskusje na temat centralnej wieży, która miałaby wyrastać wysoko ponad obecne, mierząc ok. 170 m. Według wstępnych analiz potrzeba do tego kilkudziesięciu robotników, którzy w ciągu jednego dnia będą mogli wylać ok. 1 tys. ton cementu do podziemnych pylonów; każdy musi ważyć co najmniej 8 ton, żeby utrzymać wieże na wypadek trzęsienia ziemi i podczas wiatrów wiejących tu czasem z prędkością 160 km/godz. W Internecie można obejrzeć symulacje ostatecznego wyglądu świątyni. Ma zostać ukończona w 2030 r.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Barcelona

Do kupienia w Kulturalnym Sklepie

embed
Więcej o: