Nepal wycieczka

Nepal jest jednym z najbardziej niezwykłych krajów świata. Tutaj wspólnym mianownikiem jest kontrast, wątek przewijający się przez wielką obfitość obyczajów i kultur. Państwo rozciąga się od Taraju, płaskiego, żyznego pasa, leżącego wzdłuż południowej granicy, aż ppo Mount Everest - najwyższy szczyt na Ziemi.

Nepal wycieczka. Co warto zobaczyć?

Pobyt w Nepalu zwykle zaczyna się od wizyty w zabytkowym kompleksie pałacowym na placu Durbar w Katmandu. Nagromadzenie budowli i dzieł sztuki jest tam podobne jak w Patanie i Bhaktapurze, ale każde z dawnych królestw ma swój własny niepowtarzalny klimat. W największym mieście Nepalu pradawne dzieje mieszają się z nowoczesnością, buddyjska architektura Patanu jest bardziej majestatyczna, a w Bhaktapurze czuje się atmosferę charakterystyczną dla ośrodków głębi kraju. Choć postęp cywilizacji odciska swe piętno na stolicy Nepalu, większa część kotliny Katmandu pozostaje spokojna i zaciszna. Okolicę najlepiej zwiedzać rowerem lub pieszo, podziwiając skarby natury - białe szczyty Himalajów, szmaragdowozielone pola ryżowe i złociste poletka gorczycy. Kotlina Katmandu nie jest jedynym celem podróży do Nepalu. W spokojnej Pokharze szczyty gór niemal unoszą się nad cichymi jeziorami. Wzgórza porosłe lasem damarzykowym i nadrzeczne łąki Królewskiego Parku Narodowego Chitwan są schronieniem dla tygrysów i azjatyckich nosorożców. Ze względu na ukształtowanie terenu do większej części Nepalu nie dochodzą drogi i trzeba robić to, co większość jego mieszkańców - chodzić. Liczne szlaki prowadzą od nisko położonych pól uprawnych w wysokie góry. Poza krajobrazami turyści na pewno zapamiętają przyjazne nastawienie ludzi spotkanych po drodze i wielkie bogactwo tradycji.

Nepal wycieczka. Jak spędzać wolny czas?

Nepal jest prawdziwym rajem dla amatorów trekkingu i wspinaczki wysokogórskiej. Sieć małych hoteli zbudowanych wzdłuż najpopularniejszych szlaków pozwala niezależnym wędrowcom podróżować ze śpiworami, ale bez namiotów czy nieporęcznego sprzętu kuchennego. W Nepalu znajduje się aż osiem spośród dziesięciu najwyższych gór świata - nic dziwnego, że kraj ten jest mekką wspinaczy - profesjonalistów i ambitnych amatorów. Jednym z najbardziej emocjonujących sposobów poznawania Nepalu są również spływy kajakowe organizowane na górskich strumieniach.

Nepal wycieczka. Co warto zjeść?

Nepalczycy jedzą trzy posiłki dziennie - śniadanie (złożone ze słodzonej herbaty z mlekiem i kilku herbatników lub bułek), jeden ciepły posiłek około 10 i drugi wczesnym wieczorem. Regionalna kuchnia zależy od panującego na danym terenie klimatu, tradycyjnie uprawianych roślin, wierzeń i statusu społeczności. Tam, gdzie mieszkańcy mogą sobie na to pozwolić, na przykład w Kotlinie Katmandu, podstawą diety jest ryż. W typowych gospodarstwach podaje się dhal bhaat (ryż lub kasza z soczewicą), czasem z dodatkiem warzyw, jaj, przypraw (czosnek, imbir i chili), a podczas świąt z mięsem - drobiem, baraniną, mięsem kóz, jaków lub bawołów. Niektóre kasty jedzą wieprzowinę - wołowina natomiast jest zakazana.

Nepal wycieczka. Wskazówki praktyczne

Zdecydowana większość, bo blisko 90 procent obcokrajowców spoza Indii przybywa do Nepalu samolotem, lądując na międzynarodowym lotnisku Tribhuvan niedaleko Katmandu. Samolot jest też najlepszym sposobem podróżowania po Nepalu, mimo że rozkłady lotów często zmieniają się w ostatniej chwili. Rozbudowana sieć połączeń lotniczych pozwala stosunkowo szybko dotrzeć do najodleglejszych miejscowości. Uwaga - planując lot, trzeba koniecznie potwierdzić rezerwację na kilka dni wcześniej!

Nepal wycieczka. Przydatne linki

Ambasada RP w Indiach www.newdelhi.polemb.net

Ambasada Nepalu w Londynie www.nepembassy.org.uk

Nepalska Rada Turystyki www.welcomenepal.com

ięcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym Nepal

embed
Więcej o: