Maroko wycieczki

Choć berberyjskie plemiona nie cieszyły się na przestrzeni wieków opinią szczególnie przyjaznych, dzisiejsi Marokańczycy witają turystów z otwartymi rękami. Mimo to Maroko nie należy do państw, po których łatwo podróżować. Przybywający tu po raz pierwszy mogą się łatwo zniechęcić. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Wyjątkowe piękno i bogactwo marokańskiej kultury z pewnością wynagrodzą każdy wysiłek.

Maroko wycieczki. Co warto zobaczyć?

Na północnym wybrzeżu Maroka z roku na rok powstaje coraz więcej hoteli, ale wybrzeże nie jest jeszcze tak zagospodarowane, jak ma to miejsce w innych krajach śródziemnomorskich. Władze koncentrują się raczej na rozwoju turystyki 'ekskluzywnej' - w dolinach południowej części kraju powstają co roku luksusowe obiekty zaprojektowane w tradycyjnym stylu, niemal idealnie wkomponowane w krajobraz. Obok złotych plaż, ufortyfikowanych portów oraz gór kuszących amatorów wspinaczki, narciarstwa i spacerów, do największych atrakcji Maroka należą miasta - szczególnie Fez, Meknes i Marrakesz. Założone w średniowieczu i rozbudowywane przez kolejne dynastie, mogą się poszczycić wspaniałymi przykładami wczesnoislamskiej architektury. Stolica państwa - Rabat - reprezentuje podobne dziedzictwo historyczne, ale w porównaniu z innymi ośrodkami wydaje się bardziej europejska dzięki 'mauretańskiej' architekturze. Jeśli Rabat robi wrażenie mieszczańskiego, to Azru i Ifran w Atlasie Średnim, ze stromymi dachami i rzeźbionymi szczytami domów, pasowałyby bardziej do szwajcarskich Alp. Aż trudno uwierzyć, że 320 kilometrów dalej rozciągają się palmowe oazy południa, które przyczyniły się do sukcesu filmu sir Davida Leana Lawrence z Arabii (1962).

Maroko wycieczki. Jak spędzać wolny czas?

Szacuje się, że rocznie przybywa do Maroka około 100 tysięcy turystów, którzy chcą zwiedzić przede wszystkim rozległe rejony górskie. Liczne firmy, zarówno zagraniczne, jak i miejscowe, mają w swej ofercie dobrze zorganizowane wycieczki górskie połączone ze wspinaczką. Dużą popularnością cieszy się także kolarstwo górskie, wspinaczka skałkowa i canyoning. Będąc w Maroku, nie wolno oczywiście zapomnieć o zakupach. Na tradycyjnych targach nazywanych sukami można kupić niemal wszystko. Oczywiście, im dłużej będziemy się targować - tym lepiej!

Maroko wycieczki. Co warto zjeść?

Marokańska kuchnia wywarła wpływ na kucharzy i restauracje całego świata. Tradycje kulinarne Maroka opierają się przede wszystkim na diecie pustynnych nomadów, preferującej baraninę, jarzyny i nabiał, a także wymyślne i bardziej egzotycznie przyprawione specjały. Marokańskie potrawy nie są nadmiernie tłuste ani ciężkostrawne. Najlepsze dania można podobno zjeść w... prywatnych domach, jednak restauracje również mają się czym pochwalić. W najlepszych lokalach można zamówić potrawy, których na co dzień nie ma w menu - na przykład pastilla, czyli cienkie jak wafel placki przekładane farszem z mięsa gołębia lub kurczaka i migdałów. Potrawa ta jest niezwykle czasochłonna - wymaga całodziennego przygotowywania. W domach jest daniem świątecznym, podawanym też często na weselach.

Maroko wycieczki. Wskazówki praktyczne

Polska nie ma niestety bezpośredniego połączenia lotniczego z Marokiem, ale można poszukać wolnych miejsc w czarterach lub polecieć z przesiadką. Do Tangeru można również dostać się promem z Algeciras w południowej Hiszpanii lub z hiszpańskiej Ceuty. Kontrola paszportowa odbywa się na pokładzie. Przed zejściem na ląd trzeba mieć w paszporcie odpowiednią pieczątkę. Wybierając się do Maroka po raz pierwszy, warto skorzystać z oferty jednego z polskich biur podróży, które od lat organizują wycieczki do tego kraju.

Maroko wycieczki. Przydatne linki

Ambasada RP w Rabacie - www.ambpologne.ma

Oficjalne strony zawierające informacje dla turystów:

www.tourism-in-morocco.com

www.maroc.net

www.mincom.gov.pl

Marokańskie państwowe biuro informacji turystycznej - www.visitmorocco.com

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym Maroko

embed
Więcej o: