Jordania wycieczki

Jordania jest tworem XX wieku. Kraj nazwany w 1919 r. Transjordanią wyłonił się po I wojnie światowej ze zgliszcz imperium osmańskiego między Jordanem a arbitralnie wytyczoną linią wśród piasków Pustyni Arabskiej. Na historię tego regionu od najdawniejszych czasów wpływ miał ostry kontrast pomiędzy żyzną doliną Jordanu a pustynią rozciągającą się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Jordania wycieczki. Co warto zobaczyć?

Jordania, niewielki kraj w sercu Bliskiego Wschodu, oferuje gościom wiele atrakcji. Nabatejskie miasto Petra to zabytek wyjątkowy, dodatkowo pociągający przez to, że jest trudno dostępny. Prowadzący tam dwukilometrowy wąski wąwóz skalny od niepamiętnych czasów wabił poszukiwaczy przygód, artystów i poetów. Przybywając do Jordanii, warto zobaczyć także inne wspaniałości - hellenistyczne ruiny Dekapolis na północy, pałac Umajjadów z VII wieku na wschód od Ammanu, starodawną Drogę Królewską, wijącą się przez najpiękniejsze tereny Bilskiego Wschodu; różowe wąwozy Wadi Ramm oraz wielobarwne rafy koralowe Akaby. Nawet Amman, nowoczesna stolica na wzgórzach, emanuje pozytywną energią. Odległości w Jordanii nie są duże, wszystko można więc zwiedzić w ciągu tygodniowego pobytu. Oczywiście - nie brak tu atrakcji, które mogą przyciągnąć na dłuższy czas oraz najrozmaitszych okazjonalnych przyjemności takich jak okłady błotne nad Morzem Martwym czy podążanie szlakiem wielkich miejsc biblijnych. Po drodze warto zwiedzić również zamki krzyżowców, bizantyjskie kościoły oraz porośnięte kwiatami wadi.

Jordania wycieczki. Jak spędzać wolny czas?

Jordania to idealny kraj dla amatorów aktywnego wypoczynku. Dłuższe i krótsze piesze wycieczki pozwolą rozkoszować się tamtejszą przyrodą. Bogactwo środowiska naturalnego sprawia, że w tym niewielkim kraju występuje ogromna ilość gatunków ptaków. Nic dziwnego, że Jordania przyciąga miłośników ornitologii! Interesującą rozrywką w tym kraju mogą okazać się również zakupy.

Jordania wycieczki. Co warto zjeść?

Jedzenie, i to w dużych ilościach, wydaje się ważnym składnikiem każdej podróży po Jordanii. Mimo że tradycja kulinarna preferuje stosunkowo ciężkie posiłki, jordańska kuchnia jest zdrowa. Jej podstawę stanowią świeże warzywa z dodatkiem czosnku, mieszanek przypraw i ziół oraz oliwy. Łączy się je z innymi produktami, takimi jak jogurt, lebaneh (na pół suchy jogurt o konsystencji przypominającej twaróg i smaku podobnym do śmietany) i tahini (pasta z ziaren sezamu). Produkty podstawowe są wprawdzie dość nieliczne, ale zręcznie komponowane, pozwalają przygotować mnóstwo oryginalnych smakołyków.

Jordania wycieczki. Wskazówki praktyczne

Z Polski najłatwiej dotrzeć do Jordanii samolotem z Frankfurtu, Londynu, Paryża lub Budapesztu. Lotnisko Międzynarodowe Queen Alia Airport, położone 32 km od Ammanu, połączone jest ze stolicą wygodną całodobową linią autobusową. Na miejscu nie brakuje także taksówek. Obywatele RP odwiedzający Jordanię musza mieć wizę. Można jednak ubiegać się o nią na przejściach granicznych lub na lotnisku po przylocie. W Polsce nie ma niestety przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii, a najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie.

Jordania wycieczki. Przydatne linki:

Jordańska Izba Turystyczna - www.visitjordan.com

Jordańskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności - www.tourism.jo

Oficjalna strona króla Jordanii - www.kingabdullah.jo

Oficjalna strona królowej Jordanii - www.queenrania.jo

Królewskie Jordańskie centrum geograficzne - www.rjgc.gov.jo

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym Jordania

embed
Więcej o: