Holandia wakacje

Holandia to niewielki kraj o niezwykle bogatej historii. Niewiele jest państw, które mogłyby się pochwalić okresem świetności porównywalnym z holenderskim złotym wiekiem (XVII w.), kiedy to Holandia wraz ze sprzymierzonymi prowincjami wywierała ogromny wpływ na życie i kulturę dużej części Europy. Dzisiejsze Królestwo Niderlandów to raj dla obcokrajowców - niemal wszyscy obywatele mówią tu po angielsku oraz w kilku innych językach!

Holandia wakacje. Co warto zobaczyć?

Holandia to niewielki kraj rozciągający się na odcinku około 225 km z północy na południe i 180 km ze wschodu na zachód. Nazwa Holandia (Nederland) oznaczała niegdyś tylko dwie prowincje - Holandię Północną i Holandię Południową. W obrębie tych dwóch regionów leżą najważniejsze holenderskie miasta. Większość z nich, podobnie jak stolica kraju, wytrzymała próbę czasu. Stołeczny Amsterdam obfituje dziś w atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś interesującego - od sztuki na najwyższym poziomie i olśniewającej architektury po barwne, tętniące życiem ulice. Pozostała część kraju jest równie interesująca. Składa się na nią dziesięć prowincji: Zelandia, Utrecht, Brabancja Północna, Limburgia, Geldria, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen i Fryzja. Krajobraz i charakter poszczególnych regionów, w których dominują tereny rolnicze, jest zaskakująco zróżnicowany i wcale nie odpowiada stereotypowi płaskich, monotonnych polderów. Zelandia to kraina wysp, półwyspów, piaszczystych plaż i bagien. Nieco bardziej dziki krajobraz Drenthe urozmaicają megality znaczące miejsce zbiorowego pochówku prehistorycznych mieszkańców tych ziem. Ostatnia prowincja to Fryzja - kraina krytych trzcinową strzechą domów i stodół. Zwiedzanie Holandii ułatwia sieć ośrodków informacji turystycznej działających niemal w każdym mieście. Biura zajmują się rezerwacją miejsc noclegowych i biletów na imprezy, a także rozdają bezpłatne mapy i udzielają ogólnych informacji.

Holandia wakacje. Jak spędzać wolny czas?

Holandia to wymarzony kraj dla miłośników sztuki - zarówno klasycznej, jak i awangardowej. Amsterdam, Haga i Rotterdam to prawdziwe centra kultury. Tutejsze muzea, teatry i opery zadowolą najbardziej wybredne gusta. Oczywiście, Holandia słynie nie tylko z dziedzictwa kulturowego. Amatorzy życia nocnego znajdą tu wiele okazji do interesujących przygód. Kluby, kabarety, lokale ze striptizem i wszechstronnie zaopatrzone sex-shopy to tylko część holenderskiej oferty dla dorosłych. Szukający odmiennych wrażeń mogą spędzić wieczór na rejsie przy świecach, jedząc sery i pijąc wino lub zamawiając pełną kolację. Kibice piłki nożnej będą mieli okazję wybrać się na mecz jednej z najsłynniejszych drużyn Europy - Ajaxu Amsterdam. Interesującą rozrywkę stanowi także wyprawa po ulicznych bazarach i pchlich targach, na których można kupić dosłownie wszystko - od cebulek tulipanów po oryginalne obrazy i rzeźby, antyki i unikalne ciuchy. Odwiedzając Holandię, nie wolno zapomnieć o przejażdżce rowerem, który wydaje się tu niemal narodowym środkiem lokomocji!

Holandia wakacje. Co warto zjeść?

W Holandii turysta nie będzie chodził głodny! Tutejsza kuchnia kojarzy się z kapustą, chlebem, serem, śledziami, kiełbasą, cykorią, a przede wszystkim - z ziemniakami. Ostre zimy i długie wyprawy piesze, łyżwiarskie czy wodne jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodziły zapotrzebowanie na kaloryczne posiłki, w których dominowały węglowodany. Obecnie w tradycyjnych potrawach holenderskich ogranicza się zawartość tłuszczu ze względów zdrowotnych. Odwiedzając Holandię w maju i czerwcu, warto spróbować białych szparagów z szynką i siekanym jajkiem. Przez cały rok można rozkoszować się wędzonym węgorzem, deserami z bitą śmietaną, wybornymi naleśnikami, a przede wszystkim - śledziami, które jada się tu jako uniwersalną przekąskę.

Holandia wakacje. Wskazówki praktyczne

Z Polski do Holandii można dostać się samolotem, pociągiem, autobusem lub samochodem. Ten ostatni środek lokomocji jest jednak tylko pozornie najlepszym rozwiązaniem. Choć drogi w Holandii są w doskonałym stanie, własne auto może okazać się na miejscu utrapieniem turysty. Opłaty parkingowe są stosunkowo wysokie, a mandaty - jeszcze wyższe. Doskonały system komunikacji publicznej sprawia, że zwiedzanie Holandii bez samochodu jest wygodniejsze i tańsze. Większość dworców kolejowych pełni jednocześnie rolę terminalu autobusów miejskich lub dalekobieżnych, stacji metra i przystanku tramwajowego. Na większości dworców można także wypożyczyć rower.

Przydatne linki

Ambasada Polski w Holandii - www.haga.polemb.net

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce - www.nlembassy.pl

Niderlandzkie Biuro ds. Turystyki i Kongresów - www.holland.com

Polski serwis informacyjny o Holandii - www.e-holandia.pl

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo Dookoła Świata

Więcej o: