Meksyk wycieczki

Meksyk istnieje w swoich obecnych granicach niewiele ponad 150 lat - wcześniej obejmował także Teksas, Nowy Meksyk i Kalifornię, należące obecnie do USA. Mimo że jego powierzchnia stanowi zaledwie jedną czwartą obszaru Stanów Zjednoczonych, jest to kraj wielu niespodzianek zarówno pod względem geograficznym, jak i społecznym.

Meksyk wycieczki. Co warto zobaczyć?

Meksyku nie da się zwiedzić w ciągu jednych wakacji, gdyż jest zbyt duży i zbyt zróżnicowany. Aby choć trochę poznać ten kraj, należy wziąć pod uwagę tylko kilka najważniejszych atrakcji: niesamowitą podróż pociągiem ze stanu Chihuahua na wybrzeże Pacyfiku; skok do wody z wysokiego na 45 m urwiska do zatoki Acapulco, gwarne miasto Meksyk, prekolumbijskie piramidy na Wyżynie Meksykańskiej, ruiny ośrodków Majów w południowej i wschodniej części kraju... Atrakcji z pewnością nie zabraknie!

Przybywając do Meksyku pierwszy raz, najlepiej poprzestać na jednym regionie, podróżować po tym rozległym kraju według jakiegoś klucza (architektura kolonialna, Ruta Maya, fauna i flora morska) albo po prostu nastawić się na wypoczynek w którymś z fantastycznych nadmorskich kurortów. Całe zachodnie wybrzeże jest skąpane w słońcu przez co najmniej 9 miesięcy w roku, a przybrzeżne kurorty nazywane są meksykańską riwierą. Wiele miast w środkowej części kraju położonych jest tak wysoko, że dają wytchnienie nawet w największe upały. Zima wydaje się najlepszą porą na zwiedzanie prekolumbijskich ośrodków Majów na Jukatanie, a drobnopiaszczyste plaże Cancun przyciągną miłośników słonecznych kąpieli przez cały rok.

Meksyk wycieczki. Jak spędzać wolny czas?

Na terenie całego kraju działa mnóstwo profesjonalnych agencji specjalizujących się w tzw. turystyce aktywnej, która obejmuje między innymi wspinaczki, spływy kajakowe rwącymi rzekami i nurkowanie z akwalungiem. Inne organizują wspaniałe wycieczki, np. wyprawę Ruta de Cortes, szlakiem, którym podążali hiszpańscy konkwistadorzy do dzisiejszej stolicy Meksyku. Amatorzy krwawych rozrywek także znajdą tu coś dla siebie. Walki byków organizowane są w większości meksykańskich miast - zawsze na Plaza de Toros.

Meksyk wycieczki. Co warto zjeść?

Meksykańska kuchnia to wynik stuleci wzajemnych wpływów różnych kultur. Obok chili, fasoli i kukurydzy w diecie ludów prekolumbijskich nie brakowało indyków, ryb oraz dziczyzny. Hiszpańscy konkwistadorzy i osadnicy mieli własne upodobania kulinarne i przywieźli do Nowego Świata produkty popularne w kuchni śródziemnomorskiej - kurczaki, wieprzowinę, wołowinę, ser, pszenicę, oliwę, wino, owoce cytrusowe, cebulę i czosnek. W wyniku łączenia miejscowych i europejskich składników powstały nowe przepisy i dania, choć dla ogromnej większości Meksykanów kukurydza, fasola i chili są w dalszym ciągu podstawą diety. W meksykańskiej kuchni jedno jest pewne - będzie ostro!

Meksyk wycieczki. Wskazówki praktyczne

Polacy nie potrzebują wiz na pobyt turystyczny w Meksyku (do 90 dni), ale - jak wszyscy - muszą odebrać specjalną kartę turystyczną, wydawaną na pokładach samolotów, w portach wjazdowych czy w biurze podróży na lotnisku czy najbliższym konsulacie. Trzeba mieć przy sobie paszport ważny przez 6 kolejnych miesięcy i bilet powrotny. Do miasta Meksyk, stolicy Meksyku, można polecieć bezpośrednio z większości dużych miast w Europie (np. z Londynu, Paryża czy Frankfurtu).

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym Meksyk

embed
Więcej o: