Izrael wycieczka

Wyjątkowe miejsca święte, interesujące muzea, dynamiczna kultura, plaże skąpane w słońcu, oszałamiające krajobrazy. Wobec Izraela trudno być obojętnym. Turystów przyciąga długa historia tego państwa, ale największą atrakcję wciąż stanowi ogromna różnorodność jego mieszkańców.

Izrael wycieczka. Co warto zobaczyć?

Z lotniska im. Ben Guriona turyści najczęściej udają się w dwóch kierunkach - na wschód, przez Góry Judzkie, do Jerozolimy z całym jej dziedzictwem kulturowym i historyczno-religijnym, albo na zachód, obok pachnących zagajników cytrusowych, do Tel-Awiwu. Tel Awiw to gospodarcza stolica Izraela. Miasto słynie ze złocistych plaż i intensywnego życia nocnego. Ta imponująca metropolia wydaje się spoglądać raczej w przyszłość niż w przeszłość. Choć Tel Awiw kusi i zachwyca, najważniejszym dla turystów miejscem w Izraelu jest bez wątpienia Jerozolima - złote miasto trzech najważniejszych religii świata. Okolice na wschód od Jerozolimy mają w sobie coś egzotycznego, jakby należały do całkiem innej rzeczywistości. Przyczyną jest to, że przez Święte Miasto przebiega kontynentalny wododział. Zachodnie stoki schodzą w dół lasami i polami ku Morzu Śródziemnemu, na wschodzie poszarpany pustynny teren obniża się gwałtownie ku Morzu Martwemu. Skaliste kaniony i pękate beżowe wzgórza tej okolicy, które od wieków przyciągały pustelników, skrywają wiele zabytkowych klasztorów. Samo Morze Martwe to w istocie jezioro o nieruchomej tafli, otoczone lśniącymi górami. Zasolenie wody jest tu tak wysokie, że nie można w niej pływać, a jedynie unosić się na powierzchni. Stanowi to jedną z największych atrakcji turystycznych Izraela! Amatorzy wakacji nad brzegiem 'prawdziwego' morza powinni udać się do Ejlatu - najpopularniejszego izraelskiego kurortu. Ejlat leży pół tysiąca kilometrów na południe od majestatycznych ośnieżonych szczytów góry Hermon i wzgórz Galilei, nad tropikalnymi wodami Morza Czerwonego.

Izrael wycieczka. Jak spędzać wolny czas?

Izrael jest wymarzonym miejscem dla entuzjastów sportu. Tutejsze obiekty są znakomite, a zwiedzanie zabytków można łatwo połączyć z nurkowaniem, jazdą konną, tenisem, golfem, pływaniem czy jazdą na nartach. W śródziemnomorskim klimacie większość tych sportów można uprawiać przez cały rok, wyjąwszy narciarstwo, które ogranicza się tylko do zimy. Sport to jednak nie wszystko. Życie kulturalne w Izraelu jest tak intensywne, że nawet najwięksi malkontenci wybiorą coś dla siebie. W każdym mieście działają agencje zajmujące się sprzedażą biletów na koncerty, spektakle i inne imprezy. Inną ciekawą propozycją dla turystów są... zakupy.

Izrael wycieczka. Co warto zjeść?

Jedzenie jest w Izraelu narodową rozrywką, której wszyscy oddają się przy każdej okazji. Izraelskie społeczeństwo to mieszanka kultur z całego świata. Nic dziwnego, że w tutejszej kuchni krzyżują się najróżniejsze smaki, aromaty, kolory i konsystencje. Nie istnieje coś takiego jak 'danie typowo izraelskie'. Można jednak pokusić się o wyodrębnienie pewnych charakterystycznych cech tutejszej kuchni. Podstawowe przyprawy ziołowe i korzenne to kminek, świeża i suszona kolendra, mięta, czosnek, cebula, ostryż, czarny pieprz, a czasem także kardamon i świeża zielona papryczka chili. Aromatu dodaje potrawom ciemna, gęsta oliwa. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najpopularniejszych dań w Izraelu jest hummus, czyli mielona ciecierzyca przyprawiona pastą sezamową (tzw. tahiną), sokiem z cytryny, czosnkiem i kminkiem. Zdecydowanie warto skosztować tutejszych ryb - zwłaszcza w Tyberiadzie, Tel Awiwie, Jaffie i Ejlacie. Pstrągi, barweny, strzępiele i sławnego piotrosza podaje się najczęściej smażone bądź z rusztu, niekiedy z dodatkiem pikantnego sosu.

Izrael wycieczka. Wskazówki praktyczne

Aby móc wyjechać do Izraela, trzeba posiadać paszport ważny minimum sześć miesięcy od daty przekroczenia granicy. Obywatele UE nie muszą mieć wiz ani żadnych dokumentów informujących o szczepieniach ochronnych. W celach turystycznych można wjechać do Izraela maksymalnie na trzy miesiące i nie wolno wówczas podejmować odpłatnej pracy. Kto chciałby przyjechać do tego kraju na studia, do pracy albo osiedlić się tu na dłużej, musi przed wjazdem uzyskać odpowiednią wizę w izraelskim konsulacie. Uwaga! Warto dwa razy zastanowić się nad pomysłem zabrania do Izraela własnego samochodu. Takie rozwiązanie, choć z pozoru wydaje się wygodne, może okazać się całkiem niepraktyczne. Tłok na drogach, brak miejsc do parkowania i drogie parkingi przemawiają za tym, by poruszać się po tym kraju sprawną i dobrze zorganizowaną komunikacją publiczną.

Izrael wycieczka. Przydatne linki

Ambasada RP w Izraelu - www.telaviv.polemb.net

Ambasada Izraela w Polsce - www.israel.pl

Oficjalna strona Izraelskiego Ministerstwa Turystyki - wwwgoisrael.co.il

Witryna izraelskich parków narodowych - www.parks.org.il

Żydowski portal internetowy z obszernym działem poświęconym Izraelowi - www.maven.co.il

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym Izrael

embed
Więcej o: