Indie wycieczka. Zaplanuj wczasy w Indiach

Od niepamiętnych czasów Indie serdecznie przyjmowały przybyszów i cierpliwie wprowadzały ich w swój świat, nie zamykając się jednocześnie na poglądy, obyczaje i ideały przedstawicieli odmiennych kultur. Z taką samą otwartością i gościnnością spotyka się w Indiach współczesny turysta.

Indie wycieczka. Co warto zobaczyć?

Indie to kraj o wielu obliczach - 28 stanów, 6 terytoriów związkowych i stołeczne terytorium Delhi zapewniają oszałamiające bogactwo propozycji turystycznych. Wędrówki do wiosek Adiwasi w Ghatach Zachodnich to wyzwanie fizyczne, przemierzenie płaskowyżu Dekanu w 3-osobowych kuszetkach przy akompaniamencie chrapania towarzyszy podróży jest natomiast próbą wytrzymałości psychicznej.

Większość turystów odwiedzających Indie odwiedza najważniejsze zabytki tego kraju. Warto zobaczyć zwłaszcza legendarny Tadż Machal , mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony i Czerwony Fort - imponujący pałac w New Delhi. Interesującym punktem wycieczki po Indiach będzie również zespół świątyń w Khajuraho wzniesionych między IX a XII w.

Indie wycieczka. Jak spędzać wolny czas?

Niektórzy przyjeżdżają do Indii, by odnaleźć siebie, zatopić się w duchowości, uwolnić od zgiełku i chaosu świata. Przybysze tacy przyłączają się do ośrodków medytacyjnych lub szukają pracy na rzecz społeczeństwa czy środowiska - to dobre sposoby, by dowiedzieć się czegoś o sobie samym. Ale nawet typowe zwiedzanie Indii zmienia człowieka i sposób, w jaki patrzy na świat. Rejs rzeką, w której kąpią się słonie, barwne spektakle czy święta religijne są niezwykłą odskocznią od codzienności. Skorzystanie ze wszystkich propozycji turystycznych może okazać się trudne - Indie mają do zaoferowania między innymi spływ rwącym nurtem Gangesu, ćwiczenia jogi na słonecznych plażach, obserwowanie dzikich zwierząt, wspinaczki wysokogórskie w Himalajach, podziwianie kwietnych łąk i kontemplowanie zmysłowych posągów w świątyniach tantrycznych. Oczywiście, amatorzy bardziej przyziemnych zajęć również znajdą w Indiach coś dla siebie. Kupowanie odzieży w Indiach dla wielu turystów (a zwłaszcza turystek) może okazać się przygodą życia!

Indie wycieczka. Co warto zjeść?

Kuchnia Indii jest tak różnorodna, jak kultura. Każdy region Indii charakteryzuje się nieco odmienną tradycją kulinarną. Jedno jest pewne - w Indiach wegetarianie będą mogli najeść się do syta! Cechą wspólną kuchni indyjskiej różnych regionów są również przyprawy. Używa się ich nie tylko dla polepszenia smaku i aromatu potraw, ale także w celu pobudzenia apetytu i poprawy trawienia. Wiele uwagi poświęca się temu, by przyprawy podkreślały oryginalny smak potraw, ale go nie zmieniały. Jednym z podstawowych składników kuchni indyjskiej jest mleko i produkty pochodne, a zwłaszcza ghi (sklarowane masło) i dahi (zsiadłe mleko). Bez względu na to, jakiej potrawy skosztujemy, jej smak będzie się zasadniczo różnił od tych, do których przywykliśmy w Polsce. Warto więc przygotować się na eksperymenty!

Indie wycieczka. Wskazówki praktyczne

Do Indii najlepiej przybyć po zakończeniu pory deszczowej, która przypada na okres od końca maja do końca września. Wybierając się w miejsca oddalone od głównych miast, trzeba zabrać ze sobą śpiwór, poduszki i podręczną apteczkę. Warto zaopatrzyć się też w niezbędne kosmetyki i środki sanitarne - na miejscu możemy mieć kłopoty z kupieniem odpowiednich specyfików. Z Polski powinniśmy zabrać także spory zapas kremów do opalania z wysokim filtrem - przydadzą się szczególnie w górach. Przed wyjazdem do Indii należy także zastanowić się nad przyjęciem szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, zapaleniu wątroby, polio i tężcowi. Na temat innych zdrowotnych aspektów wycieczki warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu już kilka miesięcy przed podróżą.

Indie wycieczka. Przydatne linki

Ambasada Republiki Indii w Polsce - www.indianembassy.pl

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w New Delhi - www.newdelhi.polemb.net

Indyjskie portale dla turystów - www.destinationindia.com, www.travelmartindia.com, www.indiaoutdoors.com

Polski portal poświęcony Indiom - www.indie.pl

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Indie

embed
Więcej o: