Brazylia. Praktyczny poradnik

Brazylia wciąż pozostaje obiektem zainteresowania cudzoziemców. Zaczęło się od złota. Potem był kauczuk i kawa, a teraz trwa fascynacja językiem portugalskim i egzotyką. Brazylia urzeka samych Brazylijczyków, nieodmiennie w nim zakochanych. Podobnie jak turyści, pozostają pod wrażeniem urody i oryginalności swojej ojczyzny.

Brazylia. Co warto zobaczyć?

Brazylia jest dla turystów niczym wielka paczka z mnóstwem niespodzianek w środku. Miłośników ciepłej wody, białego piasku i uroku tropików zachwyci wybrzeże Brazylii - najdłuższe i chyba najpiękniejsze na całym świecie. Jest z czego wybierać - począwszy od okolonych palmami zatoczek po wielokilometrowe proste odcinki z malowniczymi wydmami. Stolice stanów Brazylii w regionach Norde (Północ) i Nordeste (Północny Wschód) w większości usytuowane w sąsiedztwie wód, nad rzekami i na wybrzeżu Atlantyku, zachwycają kolonialną urodą.

Rozzłocone słońcem piaski otaczają historyczne miasta Brazylii - Salvador i Recife. Ponadto ze względu na wpływy afrykańskie i portugalskie Salvador cechuje wyjątkowe bogactwo kulturalne. W Salvadorze trzeba zobaczyć Pelhourinho - wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zespół doskonale zachowanych budynków kolonialnych z XVII i XVIII wieku. Warto odwiedzić również inne miasta Brazylii - Ouro Preto Congonhas do Campo. Żelaznym punktem podróży do Brazylii powinien być także słynny szczyt Corcovado w Rio de Janeiro. Znajduje się tam symbol Brazylii - posąg Chrystusa Zbawiciela z rozpostartymi ramionami. Widok rozciągający się z góry jest naprawdę imponujący. Będąc w Rio de Janeiro, warto wejść również na słynną Głowę Cukru. Wielu twierdzi, że widok z tego szczytu jest jeszcze bardziej zachwycający, aniżeli z Corcovado.

Brazylia. Jak spędzać wolny czas?

Przyjeżdżając do Brazylii, na pewno nie będziemy narażeni na nudę. Brazylia słynie między innymi z muzyki, której rozmaite gatunki rozwijają się w różnych regionach. Warto więc wybrać się na koncert lub poprosić personel hotelowy o polecenie klubu z muzyką na żywo - bossa nova, samba, choro i serenata (spontaniczne wieczorne muzykowanie) są popularne w Rio i Sao Paulo. Jeśli wizyta w Brazylii przypada na czas karnawału, występy muzyczne i taneczne można zobaczyć na ulicach. Przez cały rok dla turystów organizowane są też pokazy muzyki i tańców ludowych. W dużych miastach Brazylii nie brakuje także nocnych rozrywek - restauracji, klubów i barów czynnych często do białego rana. Jeśli wolimy aktywny wypoczynek, również nie będziemy narzekać. Nurkowanie, wspinaczka skałkowa czy lotniarstwo to tylko kilka propozycji z bogatej oferty uprawianych tu sportów.

Brazylia. Co warto zjeść?

Brazylijska kuchnia, w której znajdziemy ogromne ryby z Amazonki, soczyste steki oraz tropikalne warzywa i owoce, z pewnością zaspokoi gusta nawet najwybredniejszych smakoszy. Tradycyjne dania to zwykle odmiany potraw portugalskich i afrykańskich, jednak dużo bardziej różnorodne, odzwierciedlają bowiem ogromny rozmiar kraju oraz wpływy licznych grup imigrantów. Popularne w całej Brazylii są dania z grilla, czyli churrasco, rozpowszechnione dzięki południowoamerykańskim pasterzom bydła, którzy piekli mięso bezpośrednio nad ogniem. W Brazylii wiele restauracji oferuje jedzenie na wagę, podawane w formie szwedzkiego stołu. Można tam skosztować nieznanych smaków, a brak znajomości portugalskiego nie stanowi problemu.

Brazylia. Wskazówki praktyczne

Obywatele polscy, podobnie jak wszyscy Europejczycy, którzy nie planują przebywać w Brazylii dłużej niż 90 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Przy wjeździe do Brazylii otrzymuje się kartę przekroczenia granicy - należy ją zachować, ponieważ tylko na jej podstawie można opuścić kraj. Uwaga - służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu. Przebywając w Brazylii, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ważne dokumenty i cenne przedmioty warto zdeponować w hotelowym sejfie, a niewielką ilość niezbędnej gotówki przechowywać w specjalnym pasie blisko ciała. Zasady te powinniśmy mieć na uwadze szczególnie w miejscach, w których przewijają się tłumy turystów, podczas festiwali czy na popularnych plażach.

Brazylia. Przydatne linki

Rząd Brazylii - www.brazil.gov.br

Brazylijska ambasada w Warszawie - www.brasil.org.pl

Erbatur (brazylijski urząd turystyki) - www.brasiltour.com

Biuro Informacji Turystycznej Rio - www.rio.rj.gov.br/riotur

Biuro Informacji Turystycznej miasta Salvador - www.emtursa.com.br

Biuro Informacji Turystycznej miasta Sao Paulo - www.spguia.com.br

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Brazylia

embed
Więcej o: