USA wycieczka. Praktyczny poradnik

Kuchnia, atrakcje i najważniejsze - dokumenty podróży, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem na wycieczkę do USA.

Mieszkańcy USA są zawsze w ruchu. Dziewiętnastowieczny francuski podróżnik, Alexis de Tocqueville, nazwał tę niezwykłą cechę "niepokojem wśród dobrobytu". Trudne warunki naturalne i surowy klimat sprawiały, że podróżowanie po Ameryce w czasach Tocqueville'a stanowiło niebezpieczną przygodę. Dziś wymaga jedynie odrobiny heroizmu. Jak by nie było, każdy Amerykanin wierzy, że wolność osobista i swoboda przemieszczania się są ze sobą nierozerwalnie związane.

USA wycieczka. Co warto zobaczyć?

USA to kraj tak wielki i tak zróżnicowany, że odwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc zajęłoby nie tygodnie, a miesiące! Podróżując po USA, warto więc kierować się kluczem, podążając np. śladami osadników ogarniętych gorączką złota czy ulubionych bohaterów kina drogi.

Odwiedzając Wschodnie Wybrzeże USA, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na miasta. Wszystkie zostały zbudowane nad wodą, ponieważ długie rzeki wypływające z Apallachów stanowiły ważne szlaki transportowe na tych porośniętych lasem terenach. Najważniejsze miasto tego regionu to oczywiście Nowy Jork z symbolem USA - Statuą Wolności. Kierując się na południe, warto odwiedzić Baltimore, skąd malowniczymi drogami można udać się do Wirginii, by na zakończenie odwiedzić jeden z najprzyjemniejszych stanów Południa - Karolinę Północną. To oczywiście tylko jeden z pomysłów na podróż przez USA. Wszystko zależy od inwencji i priorytetów turystów.

USA wycieczka. Jak spędzać wolny czas?

Podróż po USA sama w sobie jest ekscytująca. Każdy stan, a nawet każde miasto oferują tu rozrywki, wśród których nawet największy malkontent znajdzie coś dla siebie. W Nowym Jorku warto oczywiście wybrać się na zakupy - to ulubione zajęcie nowojorczyków obojga płci! Jedną z największych atrakcji miasta pozostaje także sztuka - setki mniejszych lub większych galerii to propozycja nie tylko dla koneserów. Jeśli podróżujemy z dziećmi, powinniśmy odwiedzić Florydę - a szczególnie Orlando, którego największą atrakcją jest Walt Disney World (Świat Walta Disneya) - ogromny kompleks rozrywkowy, w którym z powodzeniem można spędzić wiele godzin.

USA wycieczka. Co warto zjeść?

USA kojarzy nam się z fast-foodami, hamburgerami i otyłymi nastolatkami. Jest w tym oczywiście wiele prawdy, niemniej przejeżdżając przez poszczególne regiony tego wielkiego kraju, trzeba pamiętać, że każdy stan charakteryzuje się nieco odmienną tradycją kulinarną. Warto próbować lokalnych przysmaków - kuchnia USA kryje w sobie wiele niespodzianek. Odwiedzający Teksas będą mieli okazję skosztować specjałów z grilla - popularna jest tu wieprzowina i wołowina, ale także kiełbaski. Grillowanie jest w Teksasie prawdziwą sztuką. Mięso piecze się przez kilka godzin, a specjalne gatunki drewna, jakim opalane są grille, nasączają potrawę niezapomnianym aromatem. Dostojny Boston słynie z kolei z ryb i owoców morza. Warto spróbować tu potraw takich jak clam chowder (zupa z małży ze śmietaną), scrod (dorsz) czy steamers (małże serwowane z wywarem i roztopionym masłem).

USA wycieczka. Wskazówki praktyczne

Aby wjechać do USA, większość obcokrajowców musi mieć przy sobie paszport, który można odczytać elektronicznie, fotografię paszportową, dowód, że zamierzają opuścić USA po zakończeniu wizyty i - w zależności od kraju, z jakiego pochodzą - wymagane szczepienia. Turyści z Polski muszą mieć dodatkowo wizę (a raczej promesę wizową), o którą można się ubiegać w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie w Polsce. Informacje o aktualnych wymaganiach dotyczących wjazdu do USA i nowych typach paszportów znaleźć można na stronie internetowej amerykańskiego Departamentu Stanu: www.travel.state.gov/visa_services.html.

Więcej na ten temat w Przewodniku Step by Step - Nowy Jork

embed
Więcej o: