Wyspy Kanaryjskie. Co zobaczyć, co zjeść

Należący do Hiszpanii archipelag Wysp Kanaryjskich tworzy 13 malowniczych wysp wulkanicznych. Największa z nich, Teneryfa, oraz najcieplejsze - Lanzarote i Fuerteventura zajmują wysokie miejsca wśród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

Wyspy Kanaryjskie

Ponad 1000 km na południe od Półwyspu Iberyjskiego i jedynie 115 km od najbliżej położonego punktu wybrzeża afrykańskiego, z wód Oceanu Atlantyckiego wyrasta gwałtownie archipelag trzynastu wulkanicznych wysp. Wyspy te, zwane Kanaryjskimi i politycznie stanowiące integralna część Hiszpanii, wraz z niewielkim obszarem zachodniej części Afryki, Azorami, Maderą, wyspami Savage i Republiką Zielonego Przylądka tworzą region zwany przez niektórych Makronezją.

Wyspy Kanaryjskie. Bezludne wysepki: Alegranza, La Graciosa, Lobos, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste, nie są niczym więcej jak tylko plamkami na mapie. Spośród pozostałych wysp, trzy położone najbliżej wybrzeża afrykańskiego: Gran Canaria, Lanzarote i Fuerteventura, najstarsze pod wzglądem geologicznym, charakteryzują się najszerszym szelfem wybrzeża, a co za tym idzie największą liczbą plaż. Cztery wyspy położone w zachodniej części Wysp Kanaryjskich, Teneryfa, La Palma, La Gomera i El Hierro, cechuje rozczłonkowane wybrzeże klifowe. Plaże znajdziemy tylko na Teneryfie, choć złote piaski, które uczyniły tę wyspę tak popularną, zostały w większości dowiezione z Sahary lub wydobyte z dna morskiego. Całkowita długość wybrzeża archipelagu Wysp Kanaryjskich to około 1500 km, a charakterystyczny błękit tutejszych wód jest wynikiem głębokości oceanu, sięgającej pomiędzy niektórymi wyspami nawet 3000 m. Mimo braku rzek na wyspach, połączenie klimatu z niezwykłymi właściwościami geologicznymi wysp umożliwiło rozwój zadziwiająco różnorodnej flory i fauny. Istotną rolę w ochronie tych darów natury odegrała również izolacja archipelagu.

Przy liczbie około 650 endemicznych gatunków roślin i zwierząt jest to pod tym względem jeden z najważniejszych regionów świata, porównywalny z takimi archipelagami jak Hawaje czy Wyspy Galapagos. Dążąc do zachowania tych bogactw, ponad 36% całkowitej powierzchni archipelagu przekształcono w parki narodowe, rezerwaty przyrody, chronione obszary krajobrazu i zamknięte rejony badań naukowych.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich

Kim są mieszkańcy tych pięknych wysp? Pozostający pod rządami Hiszpanów od końca XV w. Kanaryjczycy dla przyjezdnych wyglądają na Hiszpanów, mówią po hiszpańsku, są przesyceni hiszpańską kulturą i pod każdym innym względem niewiele różnią się od Hiszpanów. Z drugiej jednak strony, Wyspy Kanaryjskie przez lata były pomostem łączącym Europę, Afrykę i obie Ameryki. Wynikiem tego, archipelag stał się domem dla wielu ludów wywodzących się z bardzo różnych kultur. Doprowadziło to do powstania narodu, który dziś w pierwszej kolejności uważa się za kanaryjski, a dopiero potem za hiszpański.

Wyspy Kanaryjskie. Klimat

Pod względem geograficznym Wyspy Kanaryjskie leżą w pobliżu Zwrotnika Raka, lecz wody oceanu są nieco chłodniejsze niż można by oczekiwać na tej subtropikalnej szerokości. Wyspy opływa chłodny Prąd Kanaryjski, który łagodzi temperatury i zapewnia Wyspom Kanaryjskim, przynajmniej na poziomie morza, wyjątkowo łagodny klimat. Średnie temperatury na plaży wahają się pomiędzy 19°C w zimie i 25°C w lecie. Jednak zdecydowana większość wysp to tereny górzyste - wzniesienie o nazwie Pico del Teide na Teneryfie sięga 3718 m n.p.m. i nie tylko dominuje nad całym archipelagiem, ale jest także najwyższą górą Hiszpanii. To z kolei oznacza, że temperatury mogą się znacznie różnić nie tylko pomiędzy poszczególnymi wyspami, ale również w obrębie jednej wyspy.

Wyspy Kanaryjskie. Co warto zobaczyć

Turyści, przybywający na Wyspy Kanaryjskie chcą przede wszystkim odpoczywać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przerwać na kilka godzin wakacyjne dolce far niente i zwiedzić kilka atrakcyjnych miejsc. Nie ma ich tu przecież tak wiele.

Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa . Rozpoczynając zwiedzanie, warto zacząć od stolicy Teneryfy - Santa Cruz . Centrum miasta jest Plaza de Espańa - plac, na którym stoi czteroboczny krzyż, pomnik ku czci poległych w hiszpańskiej wojnie domowej. Warto zobaczyć również Iglesia de Nuestra Seńora de la Concepción (kościół Niepokalanego Poczęcia). Budowla ta, pochodząca z początku XVI w., stanowi najważniejszy zabytek historyczny miasta, w którym znajduje się kilka ciekawych pamiątek, w tym wypłowiała flaga bojowa admirała Nelsona. Przebywając na Teneryfie, nie wolno pominąć jedynej w swoim rodzaju kolekcji papug. W Loro Parque obejrzymy ponad 300 gatunków i podgatunków tych ptaków. Jest to także siedlisko najbardziej eklektycznej zbieraniny zwierząt: goryli, szympansów, tygrysów, jaguarów, aligatorów, lwów morskich, delfinów i licznych innych stworzeń, które podziwiać możemy w starannie i pomysłowo przygotowanych wybiegach. Zwróćmy także uwagę na podwodny świat akwarium i tunel rekinów oraz najnowszą i bez wątpienia najbardziej odkrywczą wystawę - Planetę Pingwinów. To największe na świecie pingwinarium zajmuje obszar 3900 m2 i zostało stworzone jako naturalne środowisko dla tych sympatycznych stworzeń.

Wyspy Kanaryjskie - La Gomera . Przebywając na wyspie La Gomerra, warto odwiedzić szczególnie San Sebastian . W tym miasteczku 6 września 1492 r. zatrzymał się Krzysztof Kolumb. Kolumbiana rozpoczynają się już na głównym placu, Plaza de las Américas . Mozaika na bruku ukazuje trasę wyprawy Kolumba, a tuż obok wielkiego drzewa znajduje się Casa Aduana (stary Dom Celny). Według podań, Kolumb zaczerpnął wody z miejscowej studni, zabrał ją do Nowego Świata i ochrzcił nią Amerykę. Prowadząca w bok od placu Calle del Medio jest najważniejszą ulicą w mieście, i przy niej możemy odnaleźć jeszcze więcej śladów wielkiego żeglarza.

Wyspy Kanaryjskie - La Palma . Na wyspie La Palma warto zwiedzić niewielki, trójkątny plac - Plaza de Espańa. Po jednej stronie trójkąta znajduje się Iglesia Martiz del Salvador (kościół Zbawiciela), wzniesiony w 1503 r. Zawiły wzór drewnianego panelowego sufitu tej monumentalnej kamiennej budowli stanowi doskonały przykład stylu mudejar, mieszanki elementów muzułmańskich i gotyckich, doprowadzony do doskonałości przez robotników-mudejarow, którzy pozostali w Hiszpanii po rekonkwiście w XV w. Tuż obok kościoła podziwiać możemy znakomite XVIII-wieczne pałace w stylu kolonialnym, a w szczególności Casa Monte Verde, zbudowany w 1618 r. i przebudowany w latach 1922-23.

Wyspy Kanaryjskie. Jak spędzać wolny czas

Dzięki łagodnemu klimatowi panującemu na Wyspach Kanaryjskich, z większości sportów można tu czerpać przyjemność przez cały rok. Niewątpliwie, dominować będą sporty wodne; napotkamy jednak niespodzianki, takie jak... spadochroniarstwo. Na Gran Canaria najodważniejsi mogą spróbować akrobacji spadochronowych. Chętni zostają przyczepieni do wykwalifikowanego instruktora, który kontroluje lot. Kolejną ciekawą rozrywką są zapasy kanaryjskie (lucha canaria ): sport ten przypomina nieco zapasy sumo - stanowi połączenie cywilizowanego rytuału oraz sapania i dyszenia jaskiniowca. Celem walki jest powalenie przeciwnika na ziemię. Fiesty i imprezy folklorystyczne to dla turysty najlepsze okazje do obejrzenia la lucha . Regularne starcia oglądać możemy na stadionie Lopez Socas w Las Palmas na Gran Canaria. Jeśli trafimy na Wyspy Kanaryjskie w lutym, możemy także wziąć udział w 10-dniowym tradycyjnym karnawale. To widowisko jedyne w swoim rodzaju!

Wyspy Kanaryjskie. Kuchnia

Jedzenie na Wyspach Kanaryjskich jest zazwyczaj zdrowe, sycące i smakowite. Tak się jednak niefortunnie składa, że poszukujący oryginalnych lokalnych specjałów szybciej natkną się na "prawdziwy brytyjski pub" niż kanaryjską restaurację tipico. Jeżeli jednak już ją znajdziemy, rozejrzyjmy się za rancho canario - bogatą zupą z mięsa i warzyw zagęszczaną gofio, które stanowi podstawę kanaryjskiego pożywienia. Pierwotnie gofio spożywali Guancze. Kiedyś wyrabiano je z rozgniatanego jęczmienia lub żyta, ale obecnie jest to zazwyczaj mąka pełnoziarnista lub kukurydziana, palona i mielona. Warto spróbować także garbanzo compuesto - gęstej potrawa z ciecierzycy z ziemniakami, również zaprawiana gofio. Kolejne smaczne dania to puchero - gulasz mięsno-warzywny i papas viudas (dosłownie "wdowie ziemniaki") - pieczone ziemniaki z marchewka, groszkiem, pietruszką, oliwkami, zielonym pieprzem, szynką i cebulą. Kanaryjczycy nie przepadają za deserami, ale warto wypatrzyć ten o uroczej nazwie bien me sabe ("jak dobrze smakuje"), słodkie połączenie miodu, migdałów i rumu.

Wyspy Kanaryjskie. Zakupy

Na Wyspach Kanaryjskich, z racji sprzyjających przepisów handlowych, najbardziej opłaca się kupować alkohol i wyroby tytoniowe. Największym uznaniem cieszą się cygara z La Palma. Prawdziwych miłośników zakupów zainteresują zapewne nieoszlifowane kamienie szlachetne, srebrna biżuteria, jedwabie, wyroby skórzane i futra. Najbardziej uznanym lokalnym wyrobem jest jednak haft. Wiele zorganizowanych wycieczek odwiedza warsztaty, w których miejscowe kobiety delikatnie wyszywają kapy na łóżka, ręczniki czy serwetki, podczas gdy koronkarki zajmują się serwetami, obrusami i innymi wyrobami. Odwiedzający mogą na miejscu sprawdzić, że to, co kupują, to wyroby autentyczne. Takie zakupy pomagają również w utrzymaniu tego niepowtarzalnego rękodzieła przy życiu. Uwaga - jeżeli ktoś zaoferuje nam koronki czy haft po niskiej cenie na ulicy, na pewno nie mamy do czynienia z oryginalnym rękodziełem.

Wyspy Kanaryjskie. Bezpieczeństwo

Najpowszechniejsze są włamania do wypożyczanych samochodów. Nie zostawiajmy zatem w aucie nic cennego. Wartościowe przedmioty, w tym paszport, lepiej złożyć w hotelowym sejfie. Poziom przestępczości na wyspach nie jest wysoki. Dla celów ubezpieczenia przypadki kradzieży należy zgłaszać lokalnej policji w ciągu 24 godzin.

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Hiszpania

embed
Więcej o: