Tunezja wczasy. To warto wiedzieć przed pierwszym wyjazdem

Tunezja to mekka turystów, których nad ciepłe wody Morza Śródziemnego na północy Afryki przyciąga wizja idealnych wakacji. Ale w środku lata wysoka temperatura w Tunezji może okazać się poważnym zagrożeniem. Zanim zaplanujesz urlop, dowiedz się więcej na temat Tunezji.

Tunezja wczasy. Kraj i religia

Tunezja to najmniejszy kraj Afryki Północnej. W granicach Tunezji znajdziemy jednak bogatą i zróżnicowaną kulturę. Strategiczne położenie oraz żyzne ziemie sprawiły, że Tunezja od zawsze była łakomym kąskiem - na przestrzeni wieków wielokrotnie zdobywali ją kolejni najeźdźcy. Fenicjanie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie i Turcy pozostawili po sobie ruiny świątyń, niedostępne twierdze, wspaniałe mozaiki oraz bogate zabytki architektury, które tylko czekają na podróżników - amatorów historii. Nie mniej atrakcyjna jest tunezyjska współczesność z jej egzotycznymi widokami i dźwiękami: zatłoczone bazary Tunisu, pełne kolorowych towarów i odurzające zapachami skór, przypraw i drzewa cedrowego, chrapliwe ryki wielbłądów na targu i gardłowa arabska mowa targujących się o cenę zwierzęcia nomadów ubranych w luźne szaty. Tunezja, wciśnięta między dwóch ogromnych sąsiadów - Libię i Algierię, ma tylko 750 km z północy na południe, a ze wschodu na zachód nie więcej niż 350 km. Jednak wijący się brzeg morski liczy aż 1200 km - znajdziemy tu jedne z najwspanialszych plaż nad Morzem Śródziemnym. Z kolei wnętrza Tunezji charakteryzują się ogromną różnorodnością krajobrazów - od dębowych lasów porastających północne wzgórza do piaszczystych wydm na Saharze

Tunezja, jako państwo, jest tworem XX wieku. Kraj ten ogłoszono republiką w 1957 roku, a jej pierwszym prezydentem został Habib Bourguiba. Szeroko zakrojone reformy społeczne, których był on autorem, objęły rozwój szkolnictwa, emancypację kobiet, restrukturyzację systemu prawnego i próby sekularyzacji społeczeństwa. Popularność polityka była tak wielka, że został wybrany znaczą większością głosów na trzy kolejne kadencje prezydenckie. To dzięki zapoczątkowanym przez niego zmianom Tunezja jest dziś postrzegana przez Zachód jako najbardziej umiarkowane i liberalne spośród państw arabskich i mimo swoich niewielkich rozmiarów odgrywa ważną rolę na arenie międzynarodowej.

Tunezja wczasy. Klimat

W północnej i środkowej Tunezji panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza gorące i suche lata oraz łagodne i deszczowe zimy. W nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych od połowy maja do połowy września panuje gorąca i słoneczna pogoda, chociaż na początku i pod koniec lata wieczory mogą być dość chłodne. Wzgórza na północnym wybrzeżu to najwilgotniejsza część kraju. Zimą w Tunisie i na północy może być zimno i pochmurno. Na pustyni na południu Tunezji spada niewiele deszczu, a latem temperatury mogą przekraczać 40°C. Morze sprawia, że klimat na wybrzeżu jest umiarkowany, a na Dżerbie najwyższa temperatura to 30°C.

Tunezja wczasy. Co warto zobaczyć?

Tunezja jest niewielkim krajem, a wiele ciekawych miejsc leży w dogodnej odległości od nadmorskich kurortów. Jednym z najpopularniejszych celów wycieczek jest kosmopolityczna stolica kraju - Tunis wraz z ruinami starożytnej Kartaginy . Stolica Tunezji to w istocie trzy miasta w jednym. Po pierwsze - jest to nowoczesna metropolia, miasto z ocienionymi drzewami bulwarami, funkcjonalnymi budynkami i gwarnymi kawiarniami o zdecydowanie europejskim charakterze. W sercu Tunisu kryje się jednak średniowieczna arabska medyna (stare miasto) - egzotyczny labirynt wąskich uliczek, przy których sąsiadują ze sobą maleńkie sklepiki, wspaniałe meczety i imponujące pałace. Jest też wreszcie historyczna Kartagina - starożytna punicka stolica, gdzie rozsypujące się ruiny stoją w otoczeniu ukwieconych podmiejskich willi. Na zwiedzaniu Tunisu można spędzić kilka dni. Ale jeśli nie mamy tyle czasu, półtora dnia także musi wystarczyć. Zwiedzając stolicę Tunezji, nie wolno pominąć Narodowego muzeum archeologicznego (Muzeum Bardo), które mieści w swych murach wspaniałe zbiory rzymskich mozaik i innych bezcennych przedmiotów.

Na północ od Tunisu leży Sidi Bou Said - warto spędzić tam urocze popołudnie, odwiedzając muzeum muzyki i kupując pamiątki. Na szlaku wycieczki po Tunezji nie powinno zabraknąć również dużego kompleksu ruin Dougga - obejmującego świątynię kapitolińską, łaźnie Licyniusza, dom Trifolium i intrygujące mauzoleum Atebana. W Tunezji leży także największe na Saharze i w całej Afryce Północnej słone jezioro Szott el Dżerid , które słynie ze swego niegościnnego piękna i drgających w rozgrzanym powietrzu miraży. Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się także Matmata - słynna tunezyjska "wioska jaskiniowców", gdzie podziemne domy zostały wykute w miękkiej glinie. Tu właśnie kręcono część filmu "Gwiezdne wojny" - fakt ten dodatkowo przyciąga turystów z Europy i USA.

Tunezja wczasy. Jak spędzać wolny czas?

Tunezja, dzięki długiej linii brzegowej i wspaniałym plażom, jest istnym rajem dla amatorów sportów wodnych. Idealnie białe piaski i ciepłe, płytkie wody Hammamet, Nabeul, Sousse, Monastyru i Dżerby są bezpieczne i doskonałe do pływania - także dla dzieci. W większości hoteli w najważniejszych ośrodkach turystycznych mieści się także kryty basen. Płytkie, osłonięte wody umożliwiają również naukę windsurfingu. Na północy Tunezji popularniejszym sportem wydaje się jednak nurkowanie powierzchniowe. Jeśli mamy ochotę zejść głębiej, możemy wykupić lekcje nurkowania w Tabarce, Port el Kantaoui lub w Monastyrze. Carp Bon jest ulubionym miejscem miłośników łowienia ryb na harpun. Uwaga - aby łowić ryby w ten sposób, trzeba postarać się o specjalne pozwolenie wydawane przez Directeur des Peches. Pozwolenie to można uzyskać w agencji turystycznej, która załatwi także związane z nim formalności. Jeżeli lubimy wędkować, możemy robić to w Tunezji gdziekolwiek tylko zechcemy - specjalne zezwolenia ani licencje nie są wymagane. Sporty związane z wodą to jednak nie wszystko. Warto wziąć udział w jednej z wycieczek w głąb Tunezji, proponowanych przez lokalne agencje turystyczne. Jeśli nie mamy czasu, wybierzmy się w dwudniową podróż do Matmaty i wiosek ksar. Jeśli planujemy dłuższe wczasy w Tunezji, możemy wybrać się na 10-dniowe pustynne safari. Amatorom oryginalnych sportów warto polecić sand yachting, czyli 'żeglowanie' z wiatrem po równinach Szott el Dżerid. "Jacht" to trójkołowy pojazd z masztem i żaglem, który przy silnym pustynnym wietrze może osiągać prędkość 50 km/h! Tradycyjne tutejsze atrakcje to oczywiście przejażdżki na wielbłądach i jazda konna, a także obserwowanie ptaków i łowiectwo. Jeśli wolimy bardziej cywilizowane formy aktywności, możemy wybrać się na jeden ze spektakli organizowanych dla turystów w większości hoteli. Najpopularniejszą imprezą wydaje się tradycyjny tunezyjski ślub. Egzotyczna panna młoda w obrzędowym stroju prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Jeśli będziemy mieć szczęście, w miesiącach letnich możemy trafić nawet na prawdziwy tradycyjny ślub!

Tunezja wczasy. Kuchnia

Dania, które składają się na tradycyjny tunezyjski obiad, są odzwierciedleniem wpływów kuchni różnych ludów, które w przeszłości zamieszkiwały te tereny - kuskus to spadek po Berberach, oliwki i oliwa - po Rzymianach, kawa i przyprawy zostały przywiezione przez Arabów, a ciastka w miodzie - przez Turków. Francuzi wprowadzili restauracje (jadanie w lokalach było obce rdzennej tunezyjskiej kulturze) oraz pomysł podawania oddzielnych dań. Najlepszym sposobem na spróbowanie prawdziwej lokalnej kuchni jest spożycie posiłku w prywatnym domu - niestety, niewielu turystów ma taką szansę. Większość podróżnych będzie skazanych na lokale gastronomiczne, które są na szczęście dość różnorodne. Garotte to bary restauracyjne nastawione głównie na miejscową ludność. Bary te podają sycące, tanie potrawy jak kuskus, kotlety mielone, zupy, sałatki i chleb. Jeśli chcemy zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, wybierzmy się do rotisserie, czyli tunezyjskiego odpowiednika fast-foodu. Oczywiście, w Tunezji znajdziemy także klasyczne fast-foody, których menu składa się z różnych rodzajów hamburgerów, pizzy i frytek. Amatorzy kontynentalnej kultury jedzenia będą zachwyceni patisseries w stylu francuskim. Znajdziemy je w większych miastach i ośrodkach turystycznych. Serwuje się tu torty, lody i ciastka, a do picia zamówić możemy kawę, herbatę miętową lub sok owocowy. Na samym szczycie hierarchii lokali gastronomicznych są europejskie restauracje, w których podaje się potrawy tunezyjskie, francuskie i włoskie. Turyści chwalą sobie także restauracje rybne położone w bezpośrednim sąsiedztwie morza.

Tunezja wczasy. Zakupy

Suki, czyli bazary, w Tunezji są mniej egzotyczne niż te w Maroku. Większość kramów to sklepy z pamiątkami. Najlepszymi miejscami dla miłośników autentycznego miejscowego rzemiosła są suki w Tunisie, Sousse, Kairouanie i Houmt Souk. W mniejszych miastach Tunezji, położonych w regionach wiejskich, raz w tygodniu odbywa się targ - pełen życia i kolorów spektakl, który warto zobaczyć, niezależnie od tego, czy zamierzamy coś kupić, czy nie. Z wakacji w Tunezji warto przywieźć przede wszystkim ceramikę. Przepiękne amfory, naczynia i dekoracyjne wazony dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Wielu podróżnych kupuje w Tunezji także dywany i biżuterię. Wielu turystów zachwyca zwłaszcza biżuteria wykonana z korala. Pamiętajmy jednak, że koralowiec jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, kupowanie tego rodzaju bibelotów nie jest więc najrozsądniejszym pomysłem.

Tunezja wczasy. Bezpieczeństwo

Tunezja jest dla turystów stosunkowo bezpiecznym krajem. Mimo że przestępczość jest tu niewielka, należy stosować zwykłe środki ostrożności: nie nosić przy sobie dużych sum pieniędzy, deponować wartościowe przedmioty w hotelowym sejfie, uważać na kieszonkowców. Nie wolno zostawiać toreb ani cennych przedmiotów, takich jak aparat fotograficzny, kamera czy laptop w zaparkowanym samochodzie - szczególnie w widocznym miejscu. Przypadki kradzieży lub zguby należy natychmiast zgłaszać policji, zgodnie z wymogami polisy podróżnej. Jeżeli wśród zgubionych lub skradzionych rzeczy jest paszport, musimy koniecznie poinformować o tym fakcie konsulat. W miejscach publicznych kobiety powinny ubierać się skromnie i starać się nie wychodzić samotnie, by uniknąć ewentualnych napaści.

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Tunezja

embed
Więcej o: