Francja wycieczka. Co zwiedzać we Francji

Zróżnicowany krajobraz Francji urzeknie zarówno miłośników łagodnych widoków gajów oliwnych i tarasów winnych, jak i urwistych zatok i dostojnych Alp. Wycieczka do Francji to znakomity wybór dla lubiących trekking, plaże i francuską kuchnię.

Francja wycieczka. Kraj i jego mieszkańcy

Przez wiele lat Francja była krajem pełnym wewnętrznych kontrastów - podzielona na zurbanizowaną i uprzemysłowioną północ i rolnicze południe, rozdarta pomiędzy intelektualnymi elitami a wiejską siłą roboczą, pomiędzy eleganckim i nadającym ton Paryżem a prowincjonalnymi miasteczkami. Choć w ostatnich latach wiele się tu zmieniło, Francja pozostaje wspaniałym i wyjątkowym krajem, który ma dużo do zaoferowania przybyszom z zagranicy. Francuzi, wbrew krążącym plotkom, są niezwykle gościnni, a przy tym dumni ze swego kraju. Francja ma szczęście posiadać wyjątkowo różnorodny krajobraz: długie i wysokie wydmy ciągną się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, urwiste zatoczki możemy podziwiać w Bretanii, winnice w Burgundii, w Tarn - strome wąwozy. W Prowansji spotkamy gaje oliwne, winnice, pinie i cyprysy, a złote, leniwe plaże na Lazurowym Wybrzeżu. Francuzi prezentują sobą niezwykłą mieszankę kulturową. W Pikardii można dostrzec wyraźne wpływy flamandzkie, w Alzacji niemieckie, na Lazurowym Wybrzeżu i Korsyce - włoskie, zaś Francuzi z północnych stoków Pirenejów nie różnią się zbytnio od swych hiszpańskich sąsiadów z południa. Francja graniczy z Belgią , Luksemburgiem , Niemcami , Szwajcarią , Włochami , Monako , Andorą i Hiszpanią . Jej tereny zamorskie graniczą również z Brazylią , Surinamem i Antylami Holenderskimi . Francja łączy się z Wielką Brytanią poprzez tunel zbudowany pod kanałem La Manche . Francja ze względu na swoją pozycję w Europie, liczbę obywateli, potencjał gospodarczy i wreszcie silną armię, uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Francja wycieczka. Klimat

Klimat nie jest taki sam we wszystkich regionach Francji. Najogólniej rzecz ujmując, im dalej na południe Francji, tym cieplej. Na północy i zachodzie (także w Paryżu) panuje klimat umiarkowany. Regiony na wschodzie i obszar Masywu Centralnego cieszą się cieplejszymi latami i chłodniejszymi zimami. Gorące, suche lata oraz łagodne i deszczowe zimy cechują obszar wybrzeża śródziemnomorskiego. Poza wybrzeżem opady deszczu są sporadyczne przez cały rok. Śnieg staje się w zimie utrapieniem wielu Francuzów, ale przeważnie pada tylko w górach.

Francja wycieczka. Co warto zobaczyć

Francja jest olbrzymim krajem pełnym kontrastów i niespodzianek, więc podejmując decyzję, dokąd się udać, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele różnych czynników. Czy chcemy zobaczyć miejsca historyczne, chodzić po muzeach i galeriach sztuki? W jakim stopniu ważna jest pogoda? Czy mamy ochotę wylegiwać się na plaży, czy też spacerować po górach? Czy trzeba zapewnić rozrywkę dzieciom? Czy jesteśmy przygotowani na jazdę samochodem, czy wolimy raczej ograniczyć zwiedzanie do miejsc, gdzie łatwo można dotrzeć pociągiem?

Francja wycieczka. Marszruta pierwszej wizyty we Francji powinna jednak koniecznie obejmować Paryż . Położona nad Sekwaną metropolia to jedna z najgęściej zaludnionych stolic na świecie. Do symboli Paryża należą Łuk Triumfalny upamiętniający zwycięstwa armii francuskiej i ciągnące się od niego Pola Elizejskie, a przede wszystkim mierząca 320 metrów wieża Eiffla. Zbudowano ją z okazji paryskiej Wystawy Światowej w 1889, by zademonstrować możliwości ówczesnej technologii. Sto lat temu nikt nie przypuszczał, że stanie się ona nie tylko wizytówką Paryża, ale i całej Francji. Żelaznym punktem każdej wycieczki do Francji jest też najbardziej znane francuskie muzeum - Luwr, do którego wchodzi się przez oryginalną szklaną piramidę. Wśród niemal 170 tys. eksponatów można podziwiać tu dzieła sztuki egipskiej, greckiej, włoskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, angielskiej oraz holenderskiej i flamandzkiej.

W odległości 21 km od Paryża rozciąga się Wersal - pomnik fantazji króla Ludwika IIV. Dachy kompleksu pałacowego zajmują powierzchnię 11 hektarów, zaś jego podłogi - 51 210 m2; są tam 2 153 okna, 700 pokoi, 67 klatek schodowych, 50 fontann i 35 kilometrów rur doprowadzających wodę. Oczywiście, Paryż to nie wszystko. Podczas pobytu we Francji powinniśmy bezwzględnie odwiedzić gotycką katedrę Notre -Dame w Reims, miejsce koronacji kolejnych królów Francji. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Francji powinna być także dolina Loary z przepięknymi zamkami wznoszącymi się na jej 200-kilometrowym odcinku między Chambord i Angers. Nie wolno również lekceważyć uroków miast, takich jak Lyon, Montpellier, Rouen czy Strasburg. We wszystkich tych miejscach można znaleźć mieszankę historii i nowoczesności, dostojeństwa i rozrywki - każde z nich pragnie jak najlepiej ugościć zwiedzających i uprzyjemnić im pobyt.

Francja wycieczka. Jak spędzać wolny czas

Francja oferuje wiele możliwości rozrywki na świeżym powietrzu: pływanie i uprawianie sportów wodnych lub po prostu opalanie się nad jeziorami alpejskimi, na plażach Normandii i Bretanii lub w słynnych miejscowościach wypoczynkowych na Lazurowym Wybrzeżu; najwyższej klasy narciarstwo w Alpach i Pirenejach; kajakarstwo górskie w malowniczych wąwozach i doskonałe warunki do organizowania wycieczek i wędrówek w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Nie ma lepszego sposobu na zwiedzenie każdego zakątka Francji niż piesze wycieczki. W najmniejszym syndicat d'initiative znajdziemy świetnie opracowane trasy dla piechurów. Szlaki oznakowane są czerwonym lub niebieskim kolorem. Miłośnicy botaniki i geologii mogą wybrać się na bardziej ambitne, choć mniej wyczerpujące, wycieczki z przewodnikiem. Amatorzy jazdy konnej również nie będą się nudzić. Na konną przejażdżkę najlepiej wybrać się do lasów Ile-de-France, Bretanii lub w okolice Pau w Pirenejach. Francja to także wymarzony kraj dla myśliwych i wędkarzy. Oczywiście, aktywny wypoczynek to nie wszystko. Odwiedzając Francję, trzeba koniecznie posmakować życia nocnego. Paryż, ze swoimi teatrami, koncertami muzyki klasycznej, baletem i operą, jest bezsprzecznie nadal kulturalną stolicą Francji. Latem warto wziąć udział także w rozmaitych festiwalach odbywających się w mniejszych miejscowościach.

Francja wycieczka. Kuchnia francuska

Jedzenie odgrywa we Francji niebagatelną rolę. Do tej kwestii Francuzi podchodzą bardzo poważnie. Jedzenie to ulubiony temat rozmów, a każda nowo otwarta restauracja staje się powodem podjęcia zażartych dyskusji. Odwiedzając Francję, warto machnąć ręką na wszelkie diety i choć na kilka wieczorów oddać się rozkoszy zjedzenia wspaniałego, francuskiego posiłku. Miejsc we Francji, w których można skosztować lokalnej kuchni, jest bardzo dużo: rozpoczynając od restauracji, przez rodzinne brasseries lub nieco mniejsze bistros, kawiarnie i bary, do creperies serwujących cieniutkie naleśniki z przeróżnymi dodatkami.

Francja wycieczka. Francuskie śniadanie to śniadanie "kontynentalne" czyli rogalik lub bagietka oraz masło, dżem, herbata lub kawa czy gorąca czekolada. Obiad jest raczej lekki (sałatka, omlet lub bagietka z serem i szynką). Najważniejsze miejsce zajmuje kolacja, a menu zróżnicowane jest wg regionów. W Pikardii podaje się placek z pora, w Burgundii gulasz wołowy, w Normandii kurczaka w calvadosie. Bretania znana jest z wyśmienitych owoców morza, a w Dolinie Loary trzeba spróbować świeżych ryb gotowanych w maślanym sosie. Po posiłku podaje się deskę serów, a następnie deser - mus lub tartę owocową. Do ryby można zamówić wytrawne białe wino z Burgundii lub Doliny Loary, do mięsa - czerwone Morgon z rodziny Beaujolais.

Francja wycieczka. Zakupy

Paryż jest rajem dla wszystkich, którzy uwielbiają robić zakupy. Turyści najchętniej kupują tu markową odzież, perfumy, porcelanę, kryształy i inne luksusowe towary, z których Paryż zawsze słynął. Buszując po sklepach, warto zwrócić uwagę także na wyroby rzemiosła artystycznego i przysmaki tutejszej kuchni. Miłośnicy antyków na pewno nie wyjadą z Francji z pustymi rękami. Oryginalne dzieła sztuki można kupić w luksusowych paryskich sklepach, ceny są tu jednak bardzo wysokie. Nieco mniej zapłacimy na organizowanych w weekendy pchlich targach , na których również handlują zawodowi sprzedawcy antyków. Gigantyczny marche aux puces de Saint-Ouen przy Porte de Clignancourt dzieli się na sześć mniejszych targów o węższej 'specjalizacji'. Na Vernaison kupimy instrumenty muzyczne, ołowiane żołnierzyki, stare zabawki, guziki oraz wyroby mosiężne i blaszane; na Biron - stare, zabytkowe meble; Malik oferuje suknie z belle epoque, mundury z czasów I wojny światowej, kapelusze z lat dwudziestych i dużo przedmiotów odwołujących się do kultury amerykańskiej; na Paul Bert kupimy z kolei różnego rodzaju arcydzieła i "arcydzieła", a na Jules Valles - lampy w stylu art nouveau, militaria, kostiumy teatralne i stare lalki. U rozstawionych wzdłuż Sekwany od Pont des Arts do Pont Saint-Michel bukinistów ciągle można znaleźć ciekawe czasopisma i książki.

Francja wycieczka. Bezpieczeństwo

We Francji należy zachować taką samą ostrożność jak w Polsce. Wszelkie cenne przedmioty najlepiej przechowywać w hotelowym sejfie. Szczególną czujność należy zachować w nocy w miejscach rozrywki dużych miast, które szczególnie upodobali sobie kieszonkowcy. Portmonetki i portfela trzeba pilnować zwłaszcza na zatłoczonych lotniskach, stacjach, w autobusach i pociągach. Wszystkie zgubione i skradzione rzeczy powinniśmy jak najszybciej zgłosić w najbliższym komisariacie policji oraz w ambasadzie. Warto mieć na wszelki wypadek kopię biletu lotniczego oraz innych dokumentów osobistych, razem z zapisanym numerem telefonu oraz adresem biura podroży, z którego korzystamy. Aby wezwać policję trzeba wybrać numer 17, niezależnie od tego, gdzie się we Francji znajdujemy.

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo Dookoła świata

embed
Więcej o: