Włochy wakacje. Informacje praktyczne

Monumentalne zabytki, czyste plaże, wyborne wina Toskanii, pyszna Margherita i temperamentni Włosi - Włochy to kraj z charakterem, który chętnie odwiedzamy w czasie wakacji. Co warto wiedzieć na temat Włoch?

Włochy wakacje. Kraj i religia

Włochy to kraj jedyny w swoim rodzaju - nie bez powodu rozsławiony przez poetów i malarzy. Miejskie katedry, pałace, monumentalne budynki użyteczności publicznej i place (piazza) są zaplanowane niczym harmonijne elementy doskonałej sceny. Olśniewająca bazylika, Pałac Dożów i ponad 500-letnia wieża zegarowa w Wenecji, znajdujące się na placu św. Marka i przylegającej do niego Piazetcie, są centrum życia miasta. To samo dotyczy wielkich placów w Rzymie - Piazza Navona, Piazza del Popolo i Piazza di Spagna. Tworzone początkowo z myślą o przedstawieniach teatralnych i w równym stopniu podkreślające dekoracyjną przestrzeń placu, co otaczające je budynki, piazze zaspokajają potrzebę mieszkańców regionu śródziemnomorskiego do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W każdym mieście Włoch w magicznej porze passeggiaty, późnym popołudniem, Włosi spacerują po piazzach, znajdują swe ulubione miejsca w uroczych kawiarniach lub stoją w grupkach, dyskutując o interesach, polityce czy piłce nożnej. Słynny dar gestykulowania potęguje nieodłączny dramatyzm ich ekspresji. Żaden inny naród nie żyje tak zgodnie ze swoim utartym wizerunkiem niż Włosi. W sferze wizualnej zawsze przywiązują oni dużą wagę do stylu - od mistrzów renesansu Michała Anioła i Leonarda da Vinci po współczesnych reżyserów, takich jak Fellini czy Visconti z ich pełnymi fantazji filmami. Widoczne jest to nie tylko we wspaniałych freskach i monumentalnych fontannach, ale i w olśniewającym wyglądzie szkarłatnego lamborghini, dzbanka do kawy czy wiecznego pióra. Mieszkańcy Włoch, w wyniku mieszania się przez tysiąclecia Latynosów i Etrusków z Grekami, Lombardami, Normanami, Francuzami i Hiszpanami są fascynująco różnorodni. Każdy region Włoch zachował swą głęboką lokalną dumę z czasów historycznych podziałów na miasta-państwa, księstwa, królestwa i republiki Florencji, Neapolu, Lombardii, Piemontu i Sycylii. Włochy są w większości krajem katolickim. Główne gminy wyznaniowe innych religii skupiły się w wielkich miastach Włoch.

Włochy wakacje. Klimat

Klimat Włoch zmienia się zależnie od regionu. W Alpach zimy są długie i mroźne, ale przeważnie słoneczne, a lata krótkie i przyjemnie chłodne. Nad północnymi jeziorami i w dolinie Padu zimą jest zimno i mgliście, latem - ciepło i słonecznie. W pozostałej części Włoch, nawet na północnym wybrzeżu liguryjskim, zimy są łagodne, a lata suche i gorące. Dzięki morskiej bryzie można jednak znieść najdotkliwszy upał. Najlepiej wybrać się na wybrzeże liguryjskie i adriatyckie w okresie od maja - czerwca do września. Wcześniej i później może być zimno i deszczowo, większość hoteli będzie zamknięta, a plaże opustoszałe. Najlepszą porą na zwiedzanie miast włoskich jest wczesna wiosna i jesień.

Włochy wakacje. Co warto zobaczyć

Planowanie wyjazdu do Włoch wiąże się z podjęciem kilku trudnych decyzji. Zwiedzanie Włoch to zajęcie na całe życie. Wielu miłośników Włoch nie wyobraża sobie w ogóle wakacji w innym miejscu. Po łatwym do przewidzenia pierwszym zauroczeniu Rzymem, Wenecją czy Florencją spędzają oni resztę życia , systematycznie odkrywając dla siebie region po regionie.

Odwiedzając Włochy po raz pierwszy, wypada zobaczyć przede wszystkim Rzym - stolicę kraju, a zarazem kolebkę romańskiej cywilizacji. W tym mieście warto zwrócić uwagę na symbol stolicy Włoch, monumentalny, składający się z czterech kondygnacji amfiteatr Flawiuszów , czyli Koloseum . Budowla ta mieściła ponad 50 tys. widzów oglądających krwawe walki chrześcijan, jeńców i gladiatorów. Trzeba zobaczyć także Forum Romanum , będące niegdyś administracyjnym, handlowym i religijnym centrum miasta. Na trasie wycieczki powinien znaleźć się także najlepiej zachowany zabytek starożytnego Rzymu - świątynia bogów - Panteon . Obiekt ten stał się cudem inżynierii budowlanej dzięki kasetonowemu sklepieniu kopuły. Nie sposób przejść obojętnie także wokół innych zabytków, takich jak XVIII-wieczna Fontanna di Trevi czy cel wielu pielgrzymek z Polski - Bazylika św. Piotra w centrum Watykanu.

Włochy wakacje. Odwiedzając Florencję , koniecznie trzeba zwiedzić jej historyczne centrum, nad którym góruje katedra Santa Maria del Fiore ozdobiona 85-metrową dzwonnicą - kampanilą. Zachwyt budzi także słynna Galeria Uffizi. Jej 33 sale kryją zabytki malarstwo włoskiego i europejskiego. Znajdziemy tu dzieła twórców takich jak Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Tycjan czy Rafael. Warto zwiedzić także kościół dominikanów - Santa Maria Novella oraz pierwszy most w mieście - Ponte Vecchio. W Wenecji obowiązkowym punktem wycieczki jest podróż tramwajem wodnym po głównej ulicy - Canale Grande. Trzeba zobaczyć również plac św. Marka, a szczególnie górującą nad nim bizantyjsko-orientalną bazylikę św. Marka oraz główny ośrodek władzy i symbol świetności miasta - Pałac Dożów. W Mediolanie mieści się najokazalsza ze wszystkich gotyckich katedr - Duomo. W tym mieście możemy podziwiać także słynny obraz - Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci. Dzieło znajduje się w kościele Santa Maria delle Grazie. Włochy to nie tylko Rzym, Wenecja i Florencja. Powyżej zaprezentowaliśmy jedynie małą część tego, co warto tu zobaczyć.

Włochy wakacje. Jak spędzać wolny czas

Włochy to kraj przyjemnego życia - słynnego dolce vita. Infrastruktura sportowa nie pozwala się nudzić, a eleganckie sklepy stanowią pokusę nie do odparcia. Rekordy popularności bije we Włoszech piłka nożna. Drużyny z większych miast cieszą się światową sławą - wystarczy wymienić nazwy takie jak Juwentus Turyn czy AC Milan. Popularne są także wyścigi kolarskie. W małych miastach Włoch, gdzie jest choć trochę piasku bądź żwiru i niedaleki bar serwujący wino lub grappę, gra się w bocce, która jest odmianą gry w kręgle. Najprostszym i najlepszym sposobem podziwiania tutejszych krajobrazów są piesze wędrówki. Można również wynająć konia do jazdy wierzchem. Szczególnie dobre tereny znajdują się w Toskanii i Umbrii. Możliwości jazdy na nartach są wyśmienite w wielu miejscach w Alpach i Dolomitach.

Włochy wakacje. Nie wolno także zapominać o włoskich atrakcjach kulturalnych. Na przełomie lutego i marca w Wenecji odbywa się historyczny karnawał ze słynnymi balami maskowymi. Od czerwca do września organizowane są liczne festiwale i przedstawienia teatralne, literackie, muzyczne i taneczne, m.in. we Florencji, Mediolanie, Neapolu, Rzymie, Palermo i Spoleto. W sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Lido, a we wrześniu - historyczne regaty w Wenecji.

Włochy wakacje. Kuchnia włoska

Włoskie przekonanie, że należy "dobrze zjeść" jest widoczne w każdym mieście. Począwszy od porannej kawy, a skończywszy na serwowanej po kolacji grappie, każdy posiłek we Włoszech jest świętem, jeśli nie formą sztuki. Klasyczne dania kuchni toskańskiej i bolońskiej, a także pizza i południowe potrawy mączne dostępne są w zasadzie wszędzie, jednak w czasie podróży warto spróbować specjalności regionalnych.

Kwintesencją kuchni włoskiej jest prostota. W tradycyjnej trattorii polecamy na przystawkę zupę minestrone (gęsta zupa z mieszanych warzyw), bulion (brodo) lub makaron o przeróżnych kształtach serwowany z sosami: bolognese, marinara, carbonara czy pesto. Na północy Włoch rywalem spaghetti jest risotto (np. z grzybami, kurczakiem lub owocami morza). Danie główne to mięso - najczęściej cielęce, smażona lub podawana z rusztu wołowina, wieprzowina i jagnięcina oraz ryby - grillowane, duszone lub smażone. Synonimem deseru są gelato - kremowe lody. Do obiadu lub kolacji warto skosztować najsłynniejszego wina włoskiego - Chianti.

Włochy wakacje. Zakupy

Odwieczna tradycja projektowania zmieniła Włochy w cudowne imperium stylu i elegancji. Luksusowe sklepy w Mediolanie, Wenecji, Rzymie i Florencji - z biżuterią, ubraniami, dodatkami (zwłaszcza butami), ale też walizkami, artykułami gospodarstwa domowego i wyposażeniem wnętrz - nie mają sobie równych na całym świecie. Nie należą do tanich, ale tutaj okazją nie jest cena, ale kilkusetletnia tradycja precyzyjnego wykonania. Na prezenty świetnie nadają się wszelkie przysmaki. Mogą to być sery, salami, szynka parmeńska, mediolański słodki chleb panettone, liguryjska oliwa z oliwek, ciastka ze Sieny i słynne panforte z owoców i orzechów z przyprawami korzennymi. Warto kupić również wina Chianti i Orvieto z limitowanych serii, których na pewno nie dostaniemy w Polsce. Ci, którzy zasmakowali we włoskiej kawie, mogą wrócić do domu z niewielką maszynką do parzenia espresso. Włoskie akcesoria kuchenne mają przepiękny styl i gustowne kolory. We Włoszech kwitnie również handel antykami wprost z wykopalisk archeologicznych. Niestety, większość starożytnych rzekomo monet i przedmiotów to fałszywki. Wiele miast wciąż słynie także z tradycyjnego rzemiosła - Neapol z ręcznie wykonanych, kostiumowych figurek do szopek bożonarodzeniowych, Sorrento z inkrustowanego drewna, Volterra z produktów z alabastru, Gubbio z ceramiki, Florencja z wyrobów skórzanych, a Wenecja - ze szkła. Masę innych produktów made in Italy znajdziemy w dużych miastach, w których interes kręci się dzięki turystom.

Włochy wakacje. Bezpieczeństwo

Przypadki przemocy wobec turystów są we Włoszech rzadkie, jednak drobne kradzieże stają się poważnym problemem, a turyści zwykle są łatwym celem dla złodziei. Należy upewnić się, czy wykupione w kraju ubezpieczenie pokrywa straty z tytułu kradzieży bądź utraty przedmiotów osobistych za granicą. Jeśli nie - warto wykupić dodatkową polisę. Należy ponadto stosować standardowe środki zapobiegające kradzieży - nie nosić przy sobie dużych sum gotówki, zostawiać cenne rzeczy w hotelowym sejfie, a nie w pokoju, nigdy nie zostawiać bagażu ani wartościowych przedmiotów w samochodzie - niezależnie od tego, gdzie jest zaparkowany. nasze kieszenie lub bagaże. Torebkę trzeba nosić przewieszoną przez ramię - wtedy trudniej ją wyrwać. Warto mieć przy sobie ksero biletu lotniczego, prawa jazdy, paszportu i innych ważnych dokumentów - znacznie ułatwi to zgłoszenie kradzieży i wydanie duplikatów.

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo - Dookoła Świata

embed
Więcej o: