Niemcy wakacje. Informacje praktyczne

Kuchnia, zakupy, atrakcje - poradnik na udane wakacje w Niemczech.

Niemcy wakacje. Kraj i religia

Republika Federalna Niemiec jest jednym z najludniejszych i największych państw Unii Europejskiej. Niektóre odcinki granicy Niemiec są jednocześnie granicami naturalnymi, jak Morze Północne i Bałtyk na północy czy Alpy na południu. Niemcy pozostają jedną z największych potęg gospodarczych Europy. Jakość wytworów niemieckiego przemysłu nie ma sobie równych, miasta i miasteczka połączone są siecią doskonałych autostrad i szybkich kolei, a społeczeństwo cieszy się poziomem życia należącym do najwyższych na świecie.

Zjednoczenie Niemiec w 1990 zostało przeprowadzone pokojowo i poprzedziło wielomiliardowe inwestycje zmierzające do zrównania infrastruktury Niemiec Wschodnich (NRD) z zachodnimi standardami. Pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Niemiec wciąż istnieje jednak głęboka przepaść - wielu obywateli dawnego NRD postrzega mieszkańców terenów zachodnich jako aroganckich i płytkich, oni z kolei gardzą wschodnimi pobratymcami jako pełnymi samozadowolenia i pozbawionymi inicjatywy.

Krajobraz Niemiec pełen jest zamków, pałaców i opactw, zaś na katolickim południu kraju także ośrodków pielgrzymkowych. Stanowi on także tło dla wielu z najlepiej zachowanych historycznych miasteczek Europy, rozciągniętych wzdłuż wiodącej na południe ku Alpom Trasy Romantycznej. Spośród wielu łańcuchów i masywów górskich przecinających terytorium Niemiec największe wrażenie robią szczyty Alp Bawarskich. Wiele terenów górzystych kraju jest gęsto zalesionych. Krajobraz obfituje też w jeziora, a największe z nich, Jezioro Bodeńskie, to właściwie morze wewnętrzne rozciągające się na granicy z Austrią i Szwajcarią. Południowe regiony Niemiec są w przeważającej większości katolickie, szczególnie Bawaria, zaś na terenach północnych główną religią jest protestantyzm - poza rejonem Nadrenii.

W Niemczech mieszka około trzymilionowa mniejszość muzułmańska, głównie tureckiego pochodzenia. Stosunkowo nieliczne gminy żydowskie funkcjonują w większych miastach.

Niemcy wakacje. Klimat

W Niemczech panuje klimat kontynentalny, łagodzony przez bliskość Atlantyku. Efektem są ciepłe, ale nie upalne lata i chłodne, ale nie mroźne zimy. Pogoda na co dzień jest zmienna, ponadto występują znaczne różnice regionalne. W części północno-zachodniej kraju lata są zwykle chłodniejsze, zaś zimy łagodniejsze niż w pozostałych regionach. Opady deszczu zdarzają się przez cały rok. Najwilgotniejszym regionem Niemiec są Alpy - tam notuje się największe opady śniegu - stoki narciarskie są zwykle użytkowane od połowy grudnia do marca. Najlepszą porą na przyjazd do Niemiec jest okres od maja do września, ale miasta można odwiedzać o dowolnej porze roku. W środku lata popularne miejsca turystyczne, jak np. przełom Renu, mogą być niezwykle zatłoczone. Temperatura wody w morzu nie przekracza jednak zwykle 18°C

Niemcy wakacje. Co warto zobaczyć

Obowiązkowym punktem każdej podróży do Niemiec jest oczywiście Berlin . To miasto wciąż jeszcze przechodzi proces samookreślania się jako stolica zjednoczonych Niemiec, będąc jednocześnie jedną z najbardziej dynamicznych i fascynujących stolic Europy. Symbol Berlina to bez wątpienia Brama Brandenburska , oddzielająca niegdyś wschód i zachód metropolii. W jej bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się majestatyczny bulwar Unter den Linden , a przy nim monumentalne gmachy: pera Narodowa i Uniwersytet Humboldta. W Berlinie warto zwiedzić również położoną między dwoma ramionami rzeki Szprewy Wyspę Muzeów . Tu mieści się jedno z najsłynniejszych muzeów niemieckich - Pergamonmuseum oraz kompleks kulturalny - Kulturforum. W jego skład wchodzi Filharmonia, Galeria Malarstwa i Nowa Galeria Narodowa. Obowiązkowym punktem dla każdego turysty powinno być także Muzeum Muru Berlińskiego , które znajduje się w miejscu przejścia granicznego między wschodnią a zachodnią częścią Berlina.

W odległości około 30 kilometrów od Berlina leży Poczdam , który przez wieki był dla stolicy Niemiec tym, czym Wersal dla Paryża - monarszą siedzibą otoczoną lasami i jeziorami, upiększaną dziełami architektury i sztucznymi formami krajobrazu tworzonymi przez człowieka. Warto odwiedzić również wpisaną na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego średniowieczną Lubekę , która przewodziła Lidze Hanzeatyckiej zrzeszającej miasta handlowe. Wiele uwagi warto poświęcić również zwiedzaniu Drezna . To miasto nigdy prawdopodobnie nie odzyska świetności sprzed II wojny światowej, ale staranna odbudowa historycznych budynków przywróciła mu słynną panoramę, a dziedzictwo kultury wciąż przyciąga turystów z całego świata.

Przejeżdżając przez Niemcy, nie sposób pominąć malowniczych dolin Renu i Mozeli, liczącej 350 km długości Romantycznej Trasy w Norymbergii i oczywiście Monachium - założonej w X wieku przez mnichów stolicy Bawarii. Tu na uwagę zasługują przede wszystkim pałac Residenz, jeden z największych skarbców Europy. Ten liczący siedem dziedzińców kompleks jest zbyt duży, by zwiedzić go w ciągu jednego dnia. W całości można go obejrzeć w trakcie dwóch wycieczek z przewodnikiem.

Niemcy wakacje. Jak spędzać wolny czas

Poza pełnymi życia miastami, fascynującymi miasteczkami i uroczym krajobrazem Niemcy charakteryzują się także społeczeństwem o jasno określonych oczekiwaniach względem metod spędzania wolnego czasu. W związku z tym istnieje mnóstwo różnorodnych ośrodków rekreacyjnych, z których wszystkie spełniają wysokie standardy, są dobrze utrzymane i zarządzane. Wybór jest szeroki - od wspaniałych parków tematycznych po baseny o wymiarach olimpijskich oraz dobrze oznakowane trasy piesze i rowerowe. Dobre drogi i rozwinięty transport publiczny ułatwiają podróże i przemieszczanie się po całych Niemczech.

W Niemczech amatorzy czynnego wypoczynku na pewno nie będą się nudzić. To raj dla miłośników wędrówek, wycieczek rowerowych, ale także jeździectwa, narciarstwa i sportów wodnych. Sport to jednak nie wszystko. Bogata oferta kulturalna Niemiec to kolejny powód do dumy mieszkańców kraju, w którym istnieje blisko 100 oper. W ojczyźnie Bacha, Beethovena czy Brahmsa każde miasto, niezależnie od wielkości, dysponuje programem przedstawień operowych oraz koncertów muzyki klasycznej. Koncerty odbywają się przez większą część roku, latem mają zaś miejsce rozmaite festiwale, które zainteresują nie tylko koneserów. Wśród najlepiej znanych niemieckich imprez prym wiedzie z pewnością październikowe święto piwa Oktoberfest w Monachium oraz Karneval w Nadrenii. W lutym w Berlinie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, w lipcu festiwal muzyczny Wagnera w Bayreuth. We wrześniu i październiku warto wybrać się do Bonn na festiwal ku czci Beethovena.

Niemcy wakacje. Kuchnia

Tradycyjna niemiecka kuchnia jest prosta i pożywna. Jadłospis obejmuje zwykle obfite śniadanie (na które składają się przeważnie płatki zbożowe, sery, wędliny i kiełbasa oraz różnorodne rodzaje pieczywa), obiad - największy posiłek dnia - i znacznie lżejszą i skromniejszą kolację. Niemiecki obiad składa się zwykle z zupy, dania głównego i deseru. Klasyczne potrawy opierają się na wieprzowinie podawanej z przyrządzonymi na różne sposoby ziemniakami lub kluseczkami Spatzle czy pierożkami i kapustą. Posiłek warto uzupełnić lokalnym piwem. Niemcy są jednym z największych piwowarskich narodów na świecie. Liczne browary wytwarzają różnorodne piwa, często o silnym regionalnym charakterze. Specjalnością Niemiec jest także kiełbasa - Wurst, która występuje aż w 1500 gatunkach. Kiełbasa nie jest tu jedynie przekąską, może stanowić dane samo w sobie. Doskonałe gatunki kiełbasy to między innymi Thüringer z Turyngii, Nürnberger z Norymbergii oraz Weisswurst z Monachium. Obowiązkowym dodatkiem do większości kiełbas jest solidna porcja łagodnej niemieckiej musztardy.

Niemcy wakacje. Zakupy

Niemieckie produkty cieszą się reputacją doskonałej jakości, a spacer po dowolnym centrum handlowym kończy się odkryciem wielkich ilości dóbr konsumpcyjnych. W większości miast Niemiec centra są w znacznym zakresie zamknięte dla ruchu kołowego, a w rezultacie robienie zakupów z dala od ruchu ulicznego może być całkiem miłym przeżyciem. Podobnie jak wszędzie, sieci sklepów i domy towarowe zajmują najlepsze miejsca, zaś skromniejsze przybytki, jak na przykład antykwariaty, można znaleźć w bocznych uliczkach lub nawet w innych częściach miast. Antik und Flohmarkt pod mostem kolejowym w pobliżu berlińskiej Friedrichstrasse to prawdziwy skarbiec staroci. Wielką atrakcją są także pchle targi, a targi świąteczne, jak ten w Norymberdze czy Dreźnie odbywają się w uroczystej atmosferze i obfitują w doskonałe pomysły na prezenty. Doskonale zaopatrzone są także sklepy przy muzeach. Można znaleźć tam niespotykane, oryginalne pamiątki.

Niemcy wakacje. Bezpieczeństwo

Poziom przestępczości w Niemczech jest porównywalny do większości krajów europejskich i nie stanowi wielkiego problemu dla turystów. Zwyczajne środki ostrożności w zupełności wystarczą. Cenne przedmioty należy więc zostawiać w hotelowym sejfie i pilnować torebek czy portfeli w bardziej zatłoczonych miejscach, na przykład w środkach komunikacji miejskiej. Nie należy zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy, które mogłyby paść łupem złodziei - aparatów fotograficznych, laptopów czy telefonów komórkowych. Niestety, w Niemczech stosunkowo często zdarzają się kradzieże samochodów - lepiej więc pozostawiać je na strzeżonych parkingach, zwłaszcza na noc. Wszelkie przestępstwa i wykroczenia należy zgłaszać na najbliższym komisariacie. Trzeba także odebrać pisemne poświadczenie utraty przedmiotów na potrzeby odszkodowania.

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo Dookoła Świata

embed
Więcej o: