Grecja wczasy. Praktyczny poradnik

Mimo trudnej sytuacji finansowej Grecja to wciąż dobre miejsce, aby porządnie wypocząć. Plaże w Grecji są długie, zadbane i piaszczyste, a nadmorskie kawiarnie, jak gdyby nigdy nic, tętnią życiem. Udane wczasy w nizinnej części Grecji i na wyspach greckich zagwarantuje nam pogoda - wysokie temperatury łagodzone przez morską bryzę utrzymują się tutaj niemal każdego dnia lata.

Grecja wczasy. Kraj i religia

Grecja, położona na końcu półwyspu Bałkańskiego, graniczy z Albanią , Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Grecję otaczają cztery morza: Morze Egejskie, Kreteńskie, Jońskie oraz Morze Śródziemne.

Jak na tak mały kraj, Grecja odegrała ogromną rolę w naszej wspólnej historii. Wprowadzenie formy rządów demokratycznych oraz nadzwyczajne osiągnięcia intelektualne i kulturowe okresu klasycznego miały znaczny wpływ na dalsze dzieje Europy. W tym wspaniale różnorodnym kraju można również zobaczyć nawarstwiające się pozostałości późniejszych epok historycznych - rzymskiej, bizantyjskiej, okresu wypraw krzyżowych i ery rządów osmańskich.

Grecja wczasy. Ustrój współczesnej Grecji to demokracja parlamentarna. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany przez parlament na 5 lat. Ponad 90% mieszkańców Grecji należy do Prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady. Funkcję tę pełni obecnie arcybiskup Hieronim.

Grecja wczasy. Grecy

Choć Grecy to niekwestionowani członkowie wspólnoty narodów Europy, przede wszystkim są oni mieszkańcami wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Może to być dość zaskakujące dla tych, którzy sądzą, że Europa jest jednolita, lub też myślą o Grecji w kategoriach jej klasycznej przeszłości. Niezbyt często mówi się o indywidualistycznej naturze współczesnych Greków. Ciesząc się ich ciepłą i życzliwą gościnnością, turyści mogą dzisiaj zbadać wczesną historię osiadłych Europejczyków, która często pozostawiła swe ślady w przepięknych miejscach, poznać meandry średniowiecznych i nowożytnych dziejów Grecji, podziwiać uroki dzikiej przyrody lub też oddać się przyjemnościom związanym z morzem, piaskiem i górami.

Grecja wczasy. Klimat

Ze względu na typowy dla Grecji klimat śródziemnomorski, na obszarach nizinnych lata są gorące i suche. Ulgę w upale przynoszą morskie bryzy. Pogoda w Grecji zazwyczaj jest łaskawa. Napływają jednak także fale gorąca, w wyniku których temperatura może wzrosnąć nawet powyżej 40°C. W regionach górskich jest dużo chłodniej i często pada deszcz. Zimy na nizinach są łagodne, rzadko mroźne, ze sporadycznymi opadami śniegu. Natomiast góry zwykle są pokryte śniegiem. Opady deszczu na terenach nizinnych przypadają głównie na okres między wrześniem a marcem.

Grecja wczasy. Co warto zobaczyć

Cel wyprawy do Grecji zależy wyłącznie od naszych osobistych upodobań, ponieważ możliwości jest naprawdę wiele. Grecja kontynentalna i Peloponez oferują ciekawe miejsca, które były świadkami wszystkich okresów greckiej historii, oraz wiele nad wyraz pięknych widoków. Transport publiczny jest tu bardzo wygodnym środkiem podróży.

Sercem Grecji kontynentalnej jest oczywiście stolica państwa - Ateny . Miasto leży na opadającej łagodnie do morza równinie. Ten spokojny krajobraz urozmaicają trzy wzgórza, z których najmniejszym, ale najlepiej znanym jest Akropol . Wzgórze to, będące niegdyś ośrodkiem życia religijnego, wieńczy monumentalna brama - Propyleje. Warto odwiedzić wzniesione na Akropolu świątynie Ateny i Artemidy oraz arcydzieło Fidiasza - Partenon. Nieco niżej znajduje się kolejne słynne wzgórze - Areopag . Szczyt ten był w starożytnej Grecji siedzibą sądu, zwanego Zgromadzeniem Areopagu, który rozstrzygał w sprawie poważniejszych zbrodni. Celom publicznym służyła natomiast najlepiej zachowana starogrecka świątynia na świecie - dorycka Agora poświęcona Hefajstosowi i Afrodycie.

W Grecji Środkowej warto zwiedzić przede wszystkim zachwycający kompleks klasztorny w Meteorach , położony na północ od miasta Kalambaka. Nie wolno pominąć także najwyższego greckiego szczytu - góry Olimp (2918 m n.p.m.), uznawanej niegdyś za siedzibę starożytnych bogów. Warto zobaczyć górę Pelion, zamieszkałą według dawnych wierzeń przez centaury, a na północy - rezerwat przyrody Prespa. Nie wolno zapomnieć także o starożytnych obiektach w Delfach, Mykenach, Knossos, Epidauros i Olimpii.

Jeśli znuży nas zwiedzanie, wybierzmy się na urokliwe greckie wyspy . Tamtejsze plaże i ciepłe, lazurowe wody morza pozwolą wypocząć i nabrać sił na kolejne wycieczki.

Grecja wczasy. Jak spędzać wolny czas

Poza licznymi wykopaliskami archeologicznymi, Grecja szczyci się także wspaniałą linią brzegową i przepięknymi górami oraz wieloma innymi miejscami, które warto odwiedzić. Jeśli wybierzemy plażę, przekonamy się, że te łatwo dostępne, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i różnymi udogodnieniami, w szczycie sezonu bywają bardzo zatłoczone. Zawsze jednak można poszukać dzikiej plaży. W Grecji są jeszcze takie miejsca!

Dla większości wakacyjnych turystów morze stanowi główny punkt programu wczasów w Grecji. Dużą popularnością cieszy się nurkowanie z aparatem tlenowym. Na wyspach greckich znajduje się wiele sklepów, w których znajdziemy niezbędny sprzęt, a nawet ośrodki, w których możemy nauczyć się nurkować. Na większych i bardziej zagospodarowanych plażach istnieje także możliwość korzystania z nart wodnych oraz paralotni, nie mówiąc już o atrakcjach takich jak windsufring czy żeglowanie. Amatorzy wspinaczki górskiej i skałkowej również nie będą się w Grecji nudzić. Najlepsze tereny do wspinaczki znajdują się na terenie Meteory, niedaleko miejscowości Kalambaka. Jeśli wolimy tradycyjne (to znaczy spokojniejsze) wędrówki po górach, powinniśmy wybrać się do wąwozu Samaria na Krecie oraz wąwozu Wikos w Epirze. Piękne szlaki o różnym stopniu trudności znajdziemy w całej Grecji. Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu i wodzie do picia!

Sport to jednak nie wszystko. Grecja słynie ze swego folkloru. Warto wybrać się do teatru greckiego tańca narodowego Dory Stratou w Atenach - na jego deskach przez całe lato odbywają się przedstawienia i prezentowane są autentyczne tańce.

Grecja wczasy. Kuchnia

Greckie jedzenie jest wyśmienite, zawsze świeże i dobrze przyrządzone. Tutejsze przystawki, nazywane mezedes to głównie oliwki, jogurt tatziki, pasta z rybiej ikry zmieszanej z tartą bułką, sałatka z bakłażanów, bób w sosie pomidorowym oraz dolmades (liście winogron nadziewane ryżem i przyprawami). Typowa grecka sałatka, popularna również w Polsce, składa się z pomidorów, oliwek i sera feta. Dużą popularnością w Grecji cieszy się także sałatka z ośmiornicy i sałatka z tuńczyka. Najbardziej znane greckie danie główne to tzw. moussaka - mielone mięso, bakłażany i pomidory z sosem beszamelowym i polewą serową. Potrawę tę sprowadzili do Grecji uchodźcy z Azji Mniejszej. Warto spróbować także pastisio - makaronu z mielonym mięsem i z sosem beszamelowym. Kolejny przysmak Grecji to kleftiko- duszona jagnięcina z pomidorami. Do najbardziej znanych greckich deserów należy jogurt z miodem, często z orzechami włoskimi, oraz dwa rodzaje halva. Halva tis Rinas to ciastka z kaszy manny, a halva tou bakali to tradycyjna chałwa przygotowana z mąki, pasty sezamowej z masłem, oliwy, miodu i orzechów laskowych. Amatorzy potraw z ryb z pewnością wybiorą się w Grecji do jednej z rybnych restauracji. Lokale tego typu są niestety dość drogie, ale wrażenia kulinarne w pełni rekompensują wydatek!

Grecja wczasy. Zakupy

Pomijając kilka większych sieci sklepów, Grecja to raczej naród kramarzy oraz lokalnych producentów, co oznacza, że po całej Grecji rozsiane są rozmaite drobne sklepiki. Różne są też specjalności poszczególnych regionów. Na przykład Pilos na Peloponezie słynie z pasteli, słodkiego przysmaku z miodu i sezamu, specjalnością Messolongi jest suszona ikra kiełbi, a w Arahovie takim produktem są ręcznie tkane koce i pledy. W Kastorii nabyć można futra, a w Mestovie - ręcznie tkane obrusy, artykuły hafciarskie oraz wyroby snycerskie. Na Skiros dostaniemy przepiękną ceramikę oraz wyroby rzeźbione w drewnie.

Grecja wczasy. Wełnianą odzież dobrej jakości, wyroby hafciarskie oraz dywany znajdziemy w centrach handlowych większych miast, ale również w małych wioskach, w których są wytwarzane. Biżuteria to raczej wyrób lokalnych rzemieślników. Ozdoby, często unikatowe i bardzo dobrej jakości, dostępne są w sklepach na terenie całego kraju. Z Grecji przywieść można również wyroby garncarskie - ta gałąź przemysłu ma tu długą i bogatą tradycję. Uwaga! Jeśli interesują nas antyki, ikony lub ich reprodukcje, kupujmy je tylko w dużych i uznanych sklepach. Zapłacimy tam niemało, ale będziemy mieć gwarancję jakości zakupu.

Będąc w Grecji, trzeba wybrać się na lokalny stary bazar, na którym sprzedaje się typowe artykuły spożywcze oraz miejscowe wyroby - od miodu po tradycyjne naczynia z dmuchanego szkła. Na wyspach greckich bazar można znaleźć zwykle w centrach miast portowych.

Grecja wczasy. Bezpieczeństwo

W Grecji zjawisko przestępczości praktycznie nie istnieje. Po większości okolic można poruszać się bezpiecznie nawet późno w nocy. Należy jednak uważać na kieszonkowców, którzy działają głównie w zatłoczonych autobusach, w metrze oraz w gwarnych obszarach miast.

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Grecja

embed
Więcej o: