Chorwacja wakacje. Co warto wiedzieć

Uroki słonecznej Chorwacji co roku docenia wielu polskich turystów. Mimo że liczba kamienistych i żwirowych plaż usłanych wzdłuż wybrzeża Chorwacji jest większa niż piaszczystych, Chorwacja to kierunek bardzo modny wśród rodaków. Przeczytaj poradnik i zaplanuj wakacje w Chorwacji.

Chorwacja wakacje. Kraj i religia

Chorwacja jest jednym z najmłodszych państw Europy. Uzyskała niepodległość w roku 1991, w wyniku krwawego podziału Jugosławii, ale zdążyła już zyskać renomę jako cel turystycznych podróży. Niewielka powierzchnia Chorwacji może wprowadzać w błąd. Ten kraj o sierpowatym kształcie charakteryzuje niezwykła różnorodność scenerii - od przepięknego wybrzeża po wysokie góry i rozległe, żyzne równiny wewnątrz kraju. Chorwacja leży na przeciwko Włoch (dzieli te kraje Adriatyk), graniczy ze Słowenią Węgrami, Serbią i Czarnogórą. Znajduje się na politycznych i kulturowych rozstajach, które uformowały jej tożsamość.

Chorwacja wakacje. Najwspanialszą przyrodniczą atrakcją Chorwacji jest wybrzeże Adriatyku, które obejmuje aż 1185 wysp. Latem panuje tu wspaniały klimat - upał dnia łagodzi chłodna bryza znad Adriatyku. Nawet wiosną i jesienią temperatury pozwalają chodzić w koszulkach z krótkim rękawem, podczas gdy w wielu innych krajach Europy trzeba się ubierać w ciepłe kurtki. Z daleka od plaż potężne masywy górskie, takie jak Ucka, Biokovo i Velebit, oferują znakomite warunki do uprawiania wspinaczki, wędrówki po górach i sportów ekstremalnych. Jeszcze dalej w głąb lądu leży Park Narodowy Jeziora Plitwickie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako oaza rwących potoków, grzmiących wodospadów i zielonkawych jezior. Równie imponujący, ale nieco rzadziej odwiedzany przez turystów jest Park Narodowy Krka w Dalmacji.

Choć krwawa wojna, która przetoczyła się przez terytorium byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych, już dawno się skończyła, Chorwaci nie ukrywają żalu, iż Europa pozostawiła ich w pewnym sensie samym sobie. Powojenny wzrost gospodarczy tego państwa został częściowo zahamowany przez kontrowersyjnego prezydenta Franjo Tudjmana, ale po jego śmierci w 1999 Chorwacja została zaproszona do światowej społeczności.

Na czele Chorwacji stoi prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. To on powołuje rząd, łącznie z jego szefem - premierem.

Większość mieszkańców Chorwacji to katolicy. Wyznanie prawosławne deklaruje nieco ponad 5% społeczeństwa, a około 3% to muzułmanie.

Chorwacja wakacje. Klimat

Wakacje w Chorwacji najlepiej planować wiosną i latem, kiedy jest tu słonecznie i nie pada. Temperatury na wybrzeżu w sierpniu regularnie sięgają 30°C. Jest tu zdecydowanie cieplej niż w głębi lądu. W styczniu na wschodzie Chorwacji temperatura może spaść do ok. -1°C, podczas gdy w tym samym czasie w Istrii będzie +10°C. Chorwacka jesień, choć ciepła, może być dość deszczowa.

Chorwacja wakacje. Co warto zobaczyć

Większość ośrodków turystycznych w Chorwacji jest skoncentrowana na wybrzeżu Adriatyku, w Dalmacji i na półwyspie Istria oraz na niezliczonych wyspach. Znakomitym sposobem na poznanie wybrzeża Chorwacji jest podróż wodą między wyspami na Adriatyku. W głębi lądu Chorwacja ma także wiele do zaoferowania turystom. Warto zobaczyć stolicę, Zagrzeb, przepiękne górskie widoki, zamki, uzdrowiska i wyjątkowej urody Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Od Zagrzebia na wschód od Slawonii biegnie autostrada.

Chorwacja wakacje. Stolica Chorwacji to przede wszystkim liczne muzea, urocza starówka, parki i bogate życie nocne. Wszystko to czyni Zagrzeb idealnym celem krótkich wycieczek. Wiele osób, które wybierają się na wybrzeże, omija stolicę, tracąc tym samym okazję do poznania tej zwartej, ożywionej metropolii, której nadają ton jej młodzi mieszkańcy.

110 km na południe od Zagrzebia rozciąga się Park Narodowy Jeziora Plitwickie . Piękno Plitwic zachwyca niezależnie od pory roku. Można przyjechać tu na kilka godzin z Zagrzebia lub jednego z miast na południowym wybrzeżu Chorwacji, ale najlepiej spędzić tu noc w jednym z państwowych hoteli w granicach parku.

Popularnym celem wycieczek do Chorwacji jest także Istria - trójkątny półwysep wcinający się w Adriatyk na samej północy wybrzeża. Jednym z największych miast w Istrii jest Paula. Znajduje się tam przepiękny amfiteatr, pozostałość z czasów, gdy półwyspem władali Rzymianie. Kolejne interesujące pozostałości po czasach rzymskich to łuk triumfalny Sergiusza, świątynia Augusta i ruiny Forum Romanum. Warto odwiedzić również Dubrownik , jedno z najwspanialszych europejskich miast, zwane często "Perłą Adriatyku". Choć w czasie wojny domowej miasto zamarło, a co za tym idzie - przemysł turystyczny praktycznie przestał funkcjonować, dziś sytuacja jest odwrotna. Turystów jest tu nawet za dużo - na przepięknej starówce panuje zwykle tłok, a osoby, które nie zarezerwowały noclegu z dużym wyprzedzeniem, mogą być zawiedzione.

Żelaznym punktem każdej wycieczki do Chorwacji jest Split , stolica nadmorskiej Dalmacji. To miasto to zabytek sam w sobie - spacerując uliczkami starówki, chodzimy po dawnych korytarzach słynnego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. W Chorwacji znajduje się także jeden z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej na świecie - Bazylika Eufrazego w Porecu. Zachwyt budzi wśród turystów również budowana przez ponad 100 lat Katedra w Szybeniku - mozaika późnego gotyku i renesansu i wreszcie doskonale zachowane średniowieczne miasteczko Trogir, nazywane przez swych mieszkańców 'muzeum miejskim'.

Chorwacja wakacje. Jak spędzać wolny czas

W Chorwacji można cudownie spędzić urlop. Jeśli lubimy aktywny wypoczynek, nie będziemy narzekać na brak infrastruktury sportowej - szczególnie na wybrzeżu Adriatyku. Wybrzeże Chorwacji to istny raj dla nurków, żeglarzy i amatorów innych sportów wodnych. Dla wielu nurków najlepszym ośrodkiem jest wyspa Vis - w jej pobliżu leży wiele wraków, których oglądanie dostarcza niezapomnianych wrażeń. W głębi lądu z kolei można wybrać się na spływ pontonem lub kajakiem po licznych górskich rzekach, albo na wędrówkę czy wspinaczkę po górach. Są tu plaże dla tych, którzy lubią się opalać, wyspy dla odkrywców, zabytkowe miasta ze średniowiecznymi murami dla ciekawych świata.

Różnorodne festiwale pozwalają poznać miejscową sztukę i kulturę. Świetnie możemy bawić się też na zakupach, korzystając przy okazji z licznych rozrywek. W lecie wieczorami wybrzeże Chorwacji tętni życiem, jak większość miejsc nad Morzem Śródziemnym, a popularne niegdyś tandetne sceny kabaretowo-dyskotekowe szybko zastępują teraz stylowe bary i gwarne kluby. Stolica Chorwacji oferuje ponadto bogaty program wydarzeń teatralnych, operowych i koncertów muzyki klasycznej. Większość wydarzeń odbywa się w ramach letnich festiwali, ale i w ciągu pozostałych miesięcy z pewnością będziemy mieli okazję uczestniczyć w interesujących imprezach.

Chorwacja wakacje. Kuchnia

Coraz częściej do Chorwacji przyjeżdża się także ze względu na lokalne potrawy i napoje. Najwyższe uznanie dla kuchni Chorwacji wyraża chyba fakt, że latem wielu Włochów przebywa Adriatyk, by spróbować tutejszych owoców morza i doskonałych chorwackich win. Najlepsze restauracje podające owoce morza leżą wzdłuż wybrzeża, ale i slawońska kuchnia jest warta polecenia - dania z ryb słodkowodnych i mięsa przyrządza się tam bardziej na sposób węgierski niż włoski. W Zagrzebiu znajdziemy największy wybór restauracji serwujących dania kuchni różnych krajów. Na szczęście kultura fast-foodów i ujednoliconej żywności nie dotarła jeszcze do Chorwacji! Spośród tradycyjnych lokalnych potraw warto polecić szczególnie słony ser (paski sir), wyrabiany na wyspie Pag. Bardzo smaczne są tu także owoce morza i doskonałe zupy. Warto spróbować zwłaszcza slawońskiej fis paprikas - pikantnej, gęstej zupy z okonia, suma i karpia oraz fazol, pożywnej, gęstej zupy fasolowej z Istrii.

Chorwacja wakacje. Zakupy

Chorwacja nie jest na ogół postrzegana jako cel wypraw na zakupy, ale można się miło rozczarować. W miastach Chorwacji, szczególnie w Zagrzebiu, istnieje cała masa markowych butików i ciekawych sklepów. Można tu kupić praktycznie wszystko. W mniejszych miejscowościach i na wsiach znajdziemy sklepiki, które oferują wytwarzane lokalnie produkty spożywcze i rękodzieło, a w wielu kurortach z łatwością dostaniemy dzieła miejscowych artystów.

Latem w ośrodkach turystycznych, w małych sklepikach lub na stoiskach, warto kupować biżuterię, szczególnie wyroby ze srebra i adriatyckiego koralu. Ręcznie tkane jedwabie to także dobry zakup, podobnie jak koronki z wyspy Pag, gdzie od stuleci wyrabiają je ręcznie miejscowe kobiety. Na "ciuchowe szaleństwo" najlepiej wybrać się oczywiście do Zagrzebia. W drugim co do wielkości mieście Chorwacji, Splicie, kupowanie ubrań to także wielka przyjemność - w Pałacu Dioklecjana i w jego okolicach działa mnóstwo mniejszych i większych sklepików z odzieżą, dzięki czemu zakupy zyskują 'historyczną oprawę'. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny rozwój chorwackiej sztuki i rzemiosła. Ciekawe i oryginalne przedmioty, wykonywane przez artystów plastyków, znajdziemy w takich miastach jak Groznjan i Rovinj.

Chorwacja wakacje. Bezpieczeństwo

Chorwacja to kraj o jednym z najniższych wskaźników przestępczości w Europie, a przestępstwa popełniane na turystach zdarzają się tu bardzo rzadko. Jednakże, tak jak w każdym innym kraju, turyści powinni mieć dość zdrowego rozsądku, by nie kusić losu: pieniędzy ani ważnych dokumentów osobistych nie należy nosić na wierzchu, nie wolno zostawiać wartościowych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie lub na plaży. W Chorwacji dość bezpiecznie mogą się czuć także podróżujące samotnie kobiety. W przypadku kradzieży lub napadu należy wezwać policję, dzwoniąc pod numer alarmowy: 92.

Więcej na ten temat w Przewodniku Step by Step - Chorwacja

embed
Więcej o: