Amsterdam Holandia. Informacje praktyczne

Stolica Holandii wytrzymała próbę czasu. Współczesny Amsterdam ma w zanadrzu coś dla każdego - od sztuki na najwyższym poziomie i olśniewającej architektury po barwne, tętniące życiem ulice.

Amsterdam Holandia. Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Amsterdamu można zacząć od spaceru ruchliwą ulicą Damrak . Po lewej stronie ulicy stoi dostojny gmach Beurs van Berlage, czyli budynek dawnej giełdy. Wewnątrz obszernego głównego holu można podziwiać proste wyroby kowalstwa artystycznego, wąskie arkady oraz motywy neorenesansowe i nawiązania do architektury romańskiej. Ten wspaniały gmach stanowi dziś ośrodek kultury, a zarazem siedzibę Holenderskiej Orkiestry Filharmonicznej i Berlage Museum. Przez cały rok odbywają się w nim koncerty i wystawy.

Idąc Damrak, można dotrzeć aż do Dam - jedynego dużego placu w mieście, który jest obecnie areną demonstracji, zabaw przebierańców oraz najrozmaitszych imprez politycznych i kulturalnych. Najważniejsza doroczna uroczystość na Dam to dwuminutowa chwila ciszy pod znajdującym się po drugiej stronie placu Nationaal Monument ku czci ofiar II wojny światowej. Przy placu znajduje się również Pałac Królewski , wzniesiony w latach 1648-1655 przez Jacoba van Campena. Ten okazały gmach stoi naprzeciw równie imponującego Nieuwe Kerk - jednego z największych kościołów Amsterdamu.

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas podróży do Amsterdamu, jest Amsterdams Historisch Museum - placówka prezentująca dzieje miasta znajduje się w budynku zajmowanym niegdyś przez miejski sierociniec. Przed wejściem do środka warto odwiedzić sąsiedni Begijnhof - najpiękniejszy dziedziniec niegdysiejszej ochronki, a jednocześnie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Amsterdamie. Begijhof, do którego prowadzi kilka podwórek, to zespół ceglanych i kamiennych domów. W skład kompleksu wchodzi także najstarszy zachowany budynek mieszkalny w Amsterdamie, a zarazem jeden z dwóch drewnianych domów w mieście.

Kilka ważnych obiektów znajduje się również w dzielnicy Oude Zijds, kojarzonej skądinąd z seksem i swobodą obyczajów. Warto zapuścić się tam, by zwiedzić najstarszą budowlę w Amsterdamie, czyli kościół Oude Kerk . Pomimo licznych pożarów w niezłym stanie zachowała się XIII-wieczna kościelna wieża oraz dobudowana w XV wieku kaplica. Niedaleko ma swą siedzibę Amstelkring - jedno z najbardziej uroczych, a jednocześnie najmniej znanych muzeów w Amsterdamie. W XVII-wiecznym domu kupca mieści się najpiękniejszy "tajny" kościół i wiele innych niespodzianek.

Prawdziwą perłą architektury Amsterdamu jest również kościół Westerkerk, odnowiony w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kilka budynków dalej stoi dom, w którym podczas wojny ukrywała się Anne Frank i jej rodzina. Obecnie Anne Frankhuis jest celem turystów z całego świata. W przyległym budynku urządza się wystawy czasowe, jest tam także centrum edukacyjne, multimedialny ośrodek dokumentacji, księgarnia i kawiarnia.

Odwiedzając Amsterdam, warto zajrzeć przynajmniej do najważniejszych galerii sztuki, takich jak Stedelijk Museum (specjalizujące się w sztuce współczesnej), Van Gogh Museum czy Rijksmuseum zawierającym blisko 7 mln (!) dzieł. Trzeba zobaczyć również Muzeum-Dom Rembrandta (Museum Het Rembrandthuis), w którym znajduje się ponad 250 rysunków i grafik mistrza.

Amsterdam Holandia. Jak spędzać wolny czas

Na północ od centrum Amsterdamu leży wyjątkowy park rekreacji, którego nazwa - Het Twiske - pochodzi od rzeki Twisck, dopływu Wormer. W parku czeka wiele atrakcji dla miłośników różnorodnych form wypoczynku - wędkarstwa, żeglarstwa, nurkowania, pływania, kolarstwa czy obserwacji ptaków. Jeśli wędrówka czy wędkowanie okażą się zbyt męczące, można rozpalić grill i równie miło spędzić czas. W parku, co ciekawe - nigdy nie jest tłoczno, więc wypoczynek upłynie w przyjemniej ciszy i spokoju.

Jedną z największych przyjemności związanych z pobytem w Amsterdamie jest wędrówka po licznych miejskich kawiarniach i kawiarenkach. Każdy turysta odwiedzający stolicę Holandii powinien sobie pozwolić na (przynajmniej) jedną szaloną noc. W pubach, barach, dyskotekach i lokalach dla dorosłych można przebierać jak w ulęgałkach! Jeśli będziemy mieli dość niskich uciech, możemy udać się do jednego z majestatycznych amsterdamskich kościołów, by posłuchać muzyki klasycznej lub recitali organowych. Ciekawą perspektywą są także pchle targi, na których miłośnicy oryginalnych przedmiotów, ubrań i starych książek mogą spędzić wiele godzin.

Amsterdam Holandia. Co warto zjeść?

Mieszkańcy Amsterdamu zwalczają skutki ostrego picia obfitymi posiłkami. Mieszkając w Amsterdamie przez dłuższy czas, można narzekać na pewną monotonię tutejszej kuchni, ale turyści odwiedzający miasto i tak stają przed ogromnym wyborem dań i lokali oferujących nie tylko rodzime specjały, ale i prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, łączące tradycje europejskie i kolonialne.

Tradycyjna holenderska kuchnia kojarzy się z kapustą, chlebem, serem, śledziami, kiełbasą, cykorią, a przede wszystkim - z ziemniakami. Ostre zimy i długie wyprawy piesze, łyżwiarskie czy wodne jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodziły zapotrzebowanie na kaloryczne posiłki, w których dominowały węglowodany. Obecnie w tradycyjnych potrawach holenderskich ogranicza się zawartość tłuszczu ze względów zdrowotnych.

Odwiedzając Amsterdam w maju i czerwcu, warto spróbować białych szparagów z szynką i siekanym jajkiem. Przez cały rok można rozkoszować się wędzonym węgorzem, deserami z bitą śmietaną, wybornymi naleśnikami, a przede wszystkim - śledziami, które jada się tu jako uniwersalną przekąskę. Śledzia jada się jako przekąskę na surowo lub solonego, z dużą ilością siekanej cebuli. Stragany ze śledziami to nieodłączny element pejzażu miejskiego Amsterdamu, szczególnie w maju, kiedy każdy chce skosztować łagodnego nieuwe haring - pierwszego śledzia w sezonie. Są i tacy, którzy wolą broodje haring, czyli plastry śledziowe w miękkiej bułce. Na straganach można też kupić wędzone łososie i węgorze oraz soczyste krewetki z Morza Północnego. Obowiązkowo należy spróbować także narodowego trunku Holendrów - jałowcówki.

Amsterdam Holandia. Wskazówki praktyczne

Amsterdam ma opinię mekki narkomanów, która nie wzięła się, niestety, znikąd. Turyści nie są narażeni na bezpośredni kontakt z handlarzami narkotyków, ale powinni podjąć podstawowe środki ostrożności, by nie paść ofiarą drobnego przestępstwa. Należy więc uważać na bagaż, nie trzymać portfeli ani pieniędzy w wystających kieszeniach. Cenne przedmioty warto deponować w hotelowych sejfach, a w niektóre rejony Amsetrdamu - nie zapuszczać się po zmroku samemu.

Amsterdam Holandia. Przydatne linki

Ambasada Polski w Holandii - www.haga.polemb.net

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie - www.nlembassy.pl

Główne biuro informacji turystycznej w Amsterdamie - info@amsterdamtourist.nl

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo - Dookoła Świata

embed
Więcej o: