Odwiedzając Wiedeń, trzeba wiedzieć, że to miasto, które zrobi wszystko, by uwieść turystów. Żadna inna światowa stolica nie przywodzi na myśl tak wielu utartych skojarzeń ani nie próbuje z takim uporem utrzymywać ich w świadomości młodego pokolenia. Wiedeń to jednocześnie miasto, które nieustannie kroczy do przodu, rozwija się i pozostaje otwarte na wszystko, co nowe.
Centralnym punktem śródmieścia i właściwie całego Wiednia jest Stephanplatz z imponującą katedrą św. Szczepana , częściej nazywaną imieniem św. Stefana. Najstarszą częścią świątyni jest fasada zachodnia z dwiema romańskimi wieżami, do dziś określanymi potocznie jako pogańskie, chociaż ich podobieństwo do minaretów jest dla współczesnego obserwatora mało uchwytne. Warto obejść kościół dookoła, aby poczuć imponującą monumentalność budowli i przyjrzeć się szczegółom architektonicznym wieży południowej. Na północ od katedry mieści się Muzeum Katedralne i Diecezjalne, które przechowuje w swych zbiorach między innymi szczątki dzieł pozostałe po bombardowaniach w 1945 roku.
Wiedeń atrakcje. Niedaleko mieści się inne ciekawe miejsce - Mozarthaus , muzeum poświęcone rodzinie Mozartów. Zabytkiem związanym z postacią kompozytora jest również warta zobaczenia Opera Wiedeńska . Pierwszy sezon otworzyła tu premiera Wesela Figara Mozarta.
Kolejne ważne atrakcje Wiednia na trasie zwiedzania to wiedeński Belweder - największe dzieło architekta Johanna Lucasa von Hildenbrandta i przepiękny pałac Schonbrunn , ulubiona rezydencja rodziny cesarskiej położona około 6 km od centrum Wiednia.
Żelaznym punktem na mapie atrakcji Wiednia jest oczywiście Hofburg - cesarski pałac Habsburgów. Nie ma lepszego symbolu przeszłości Wiednia. Przez teren kompleksu pałacowego biegnie droga łącząca południowo-zachodni Burgring z centrum Wiednia przez dwie imponujące bramy - Burgtor i Michaeltor. Różnorodność muzeów, instytucji i ciekawych miejsc na terenach pałacowych jest tak ogromna, że trzeba przyjść tu kilkakrotnie lub zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień.
Wiele atrakcji czeka na zwiedzających także w Muzeum Historii Sztuki . Bogata kolekcja obrazów, sztuki stosowanej oraz archeologicznych artefaktów może jednak okazać się przytłaczająca. Dlatego zwiedzanie placówki warto rozłożyć na kilka dni. Mnóstwo ciekawych eksponatów można zobaczyć także w Muzeum Leopoldów. Trzon ekspozycji stanowi kolekcja Rudolfa i Elżbiety Leopoldów. W muzeum, oprócz sztuki austriackiej, znajdziemy także eksponaty spoza europejskiego kręgu kulturowego - XIX-wieczne japońskie druki czy maski z Gwinei.
Wiedeń ma wielowiekową tradycję kulinarną z należącymi do niej Beisl, tradycyjnymi knajpkami, do których mieszkańcy przychodzą, żeby zjeść i żeby się zabawić. Nazwa Beisl pochodzi z jidysz, od słowa oznaczającego mały dom. Lokale te, rozrzucone po całym centrum Wiednia, serwują solidne porcje jedzenia, do tego drinki (które lepiej traktować poważnie) i jedyny w swoim rodzaju klimat w wystroju - od prawie rustykalnej boazerii po laminat i plastik. Poza sznyclem wiedeńskim najsłynniejszą specjalnością w Wiedniu jest Tafelspitz - porcja wołowiny gotowanej w rosole, podawana z pieczonymi ziemniakami, zielonym sosem cebulowym, szpinakiem i chrzanem z jabłkiem. Miejscowy Fiakergulasch , czyli gulasz dorożkarski , podawany z kiełbasą i smażonym jajkiem, podobno chroni przed zimnem. Prawdziwy wiedeński smakosz jest amatorem zup. Popołudniowy posiłek bez parującej miski rosołu z pływającymi w niej obficie kluseczkami z kaszy manny, wątróbki lub drobno ciętego naleśnika właściwie się nie liczy. Kulinarna atrakcją Wiednia jest także gęsta od papryki zupa gulaszowa . Na drugie danie najlepiej wybrać pieczoną wieprzowinę z knedlikami i kiszoną kapustą albo górę mięsa i kiełbasek o nazwie Bauernschmaus lub wołowe serce w sosie, z mnóstwem warzyw korzeniowych, ziół i przypraw, czyli Beuschel. Taki obiad warto podlać schłodzonym piwem i zakończyć deserem. Może to być strudel z jabłkami albo uczta tortowa. Najbardziej rozpowszechniony w Wiedniu jest słynny tort Sachera , ciemne czekoladowe ciasto przełożone dżemem morelowym.
Jeśli odwiedzamy Wiedeń z dziećmi, powinniśmy wybrać się do interaktywnego "muzeum dźwięku" - Haus der Musik. To wyjątkowe miejsce powstało, by opowiadać o wielkich kompozytorach, którzy mieszkali i pracowali w Wiedniu oraz o wspaniałej orkiestrze Filharmonii Wiedeńskiej. Misją muzeum jest także przybliżanie zwiedzającym podstawowych pojęcia z zakresu muzyki. Rodzice z dziećmi na pewno skorzystają także z wizyty w muzeum dla dzieci (ZOOM Kindermuseum), które oferuje najróżniejsze możliwości interaktywnego zdobywania wiedzy, a nawet... zabawę eksponatami. Jeśli odwiedzamy Wiedeń zimą, możemy pojeździć na łyżwach - tutejsze lodowiska, takie jak Engelmann, Stadhalle czy Lodowisko Południowe są doskonale utrzymane. Przyjeżdżając do Wiednia latem, mamy szansę trafić na jedną z największych w Europie darmowych imprez koncertowych - Donauinselffest na wyspie Donauinsel. Wiosną z kolei odbywa się Festiwal Wiedeński, uważany za bardzo ważne wydarzenie nie tylko na krajowej scenie muzycznej. Wielu wrażeń artystycznych dostarczy również Festiwal Wielkanocny i Wiedeńskie Lato - w okresie świątecznym i na przełomie lipca i sierpnia można tu posłuchać doskonałych realizacji dzieł symfonicznych, operowych i muzyki kameralnej.
Wiedeń znajduje się stosunkowo niedaleko od granicy Polski. Można dostać się tam na wiele sposobów - własnym samochodem, pociągiem, samolotem, a nawet...statkiem po Dunaju. Decyzję o zabraniu do Wiednia własnego auta warto jednak dwa razy przemyśleć. Cały urok Wiednia znika, jeśli siedzi się za kierownicą. Wymuszanie pierwszeństwa jest tu na porządku dziennym, a jednokierunkową komunikację w centrum Wiednia zaprojektowano tak, by w ogóle zniechęcić kierowców do wyjeżdżania na ulicę. Zdecydowanie wygodniej jest zostawić samochód w hotelu lub na parkingu na skraju miasta. Kolej, metro, autobusy i tramwaje funkcjonują w Wiedniu tak sprawnie, że nie warto po prostu przemieszczać się samochodem.
Ambasada RP w Wiedniu - www.wien.polemb.net
Ambasada Republiki Austrii w Warszawie - www.ambasadaaustrii.pl
Wydział Kulturalny Ambasady Austrii w Warszawie - www.austria.org.pl
Instytut Polski w Wiedniu - www.polnisches-institut.at/pl