Rzym zabytki. Jak spędzić czas w Rzymie

Mało jest miejsc, które budzą taki szacunek i podziw odwiedzających jak Rzym. Zróżnicowane i wielowarstwowe oblicze nowoczesnego miasta przyciąga na równi ze starożytną przeszłością, wspaniałymi pomnikami renesansu czy skarbami watykańskich muzeów.

Rzym zabytki. Co warto zobaczyć?

Przybywając do Rzymu po raz pierwszy, większość turystów odkrywa wpierw najpopularniejszy wśród zabytków Rzymu - monumentalny, składający się z czterech kondygnacji amfiteatr Flawiuszów , czyli Koloseum . Budowla ta mieściła ponad 50 tys. widzów oglądających krwawe walki chrześcijan, jeńców i gladiatorów. Obowiązkowym punktem wycieczki po zabytkach Rzymu jest także Forum Romanum , będące niegdyś administracyjnym, handlowym i religijnym centrum Rzymu. Na trasie zwiedzania powinien znaleźć się także najlepiej zachowany zabytek starożytnego Rzymu - świątynia bogów - Panteon . Obiekt ten stał się cudem inżynierii budowlanej dzięki kasetonowemu sklepieniu kopuły. Nie sposób przejść obojętnie także wokół innych zabytków Rzymu, takich jak XVIII-wieczna Fontanna di Trevi czy cel wielu pielgrzymek z Polski - Bazylika św. Piotra w centrum Watykanu.

Rzym zabytki. O Rzymie mówi się często, że jest miastem muzeów. Tymczasem cały Rzym wydaje się jednym wielkim muzeum pod gołym niebem. W Rzymie można korzystać z biletów uprawniających do wstępu do kilku muzeów, dzięki czemu oszczędza się pieniądze i czas (kasy biletowe są zazwyczaj oblegane - szczególnie w sezonie urlopowym). Choć wydaje się to nieprawdopodobne, tuż poza centrum Rzymu można trafić na kilka atrakcyjnych miejsc wolnych od turystów. W dzielnicy Flaminia na północny zachód od parku przy Villa Borghese mieści się Parco della Musica - efektowna scena i sala koncertowa w budynku przypominającym wielkiego pancernika. W pobliżu znajduje się także MAXXI (Muzeum Sztuki XXI wieku), oryginalna, nowoczesna siedziba zbiorów sztuki współczesnej. W tej samej okolicy, ale na drugim brzegu rzeki, leży stadion olimpijski - kompleks sportowy Foro Italico. W obiektach zachował się wystrój z epoki faszyzmu.

Rzym zabytki. Jak spędzać wolny czas?

Turyści odwiedzający Rzym mają do wyboru zwiedzanie tutejszych muzeów i zabytków, kontemplowanie uroku architektury i rozkoszowanie się słynnym włoskim dolce vita, a jakby tego było mało - zestaw rozrywek charakterystycznych dla wielkich europejskich metropolii z zakupami na czele. Najbardziej luksusowe sklepy i pracownie znanych włoskich projektantów znajdują się przy Via Del Corso i wspaniałej Via Dei Condotti . Uwaga - ceny są tam jednak dość wysokie. Nieco tańsze, a nie mniej szykowne są rzymskie butiki. Największym ich skupiskiem jest obecnie dzielnica Monti.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, które znudziły się już starożytnymi zabytkami Rzymu, a na zakupy nie mają najmniejszej ochoty, można zabrać je do interaktywnego muzeum dla dzieci Explora. W tym niezwykłym muzeum czeka mnóstwo guzików do naciskania, dźwigni do pociągania i dużo świetnej zabawy. Wiele atrakcji oferuje także park Villa Borghese - można tu przepłynąć łódką malownicze jezioro lub wypożyczyć rowery i udać się na długą wycieczkę po zielonych terenach Rzymu. W parku znajduje się także imponujący ogród zoologiczny, który zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Rzym zabytki. Kulinarne podróże po Rzymie

Włoskie tradycje kulinarne cieszą się zasłużoną sławą od wielu pokoleń i każda podróż do Rzymu byłaby niepełna bez zapoznania się z niektórymi miejscowymi specjałami. Należą do nich smakowite dania mączne, zwane pasta, delikatne potrawy z ryb, mięsa z rusztu, smażone w głębokim tłuszczu karczochy i - rzecz jasna - wina. Tradycyjne włoskie menu składa się z pięciu części, ułożonych w kolejności, w jakiej należy spożywać wymienione w nim potrawy. Posiłek zaczyna się od antipasto (przystawka). W tradycyjnej trattorii polecamy na przystawkę zupę minestrone (gęsta zupa z mieszanych warzyw), bulion (brodo) lub makaron o przeróżnych kształtach serwowany z sosami: bolognese, marinara, carbonara czy pesto. Po przystawce przychodzi pora na primo (pierwsze danie) - jest to zwykle pasta, risottolub zupa. Drugie danie, czyli secondo, to potrawa z mięsa, ryb lub drobiu. Sałaty i warzywa figurują w menu jako contorni (dodatki). Posiłek kończy oczywiście dolce (deser), a na końcu pojawia się likier, grappa lub espresso. Jedno z najbardziej znanych włoskich win to wyśmienite, znane na całym świecie Chianti.

Rzym zabytki. Wskazówki praktyczne

Zwiedzając rzymskie kościoły, szczególnie Bazylikę św. Piotra, trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Nagie ramiona, krótkie spódnice i szorty - zarówno u pań, jak i u panów - nie są akceptowane. Turyści w nieodpowiednim stroju mogą nie zostać wpuszczeni do kościoła albo wyproszeni podczas zwiedzania. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w duży szal lub chustę.

Polacy przybywający do Włoch na wakacje muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Inne przepisy dotyczą pobytów dłuższych i związanych z podjęciem pracy czy nauki. Informacji udzielają placówki dyplomatyczne, biura pośrednictwa pracy, uczelnie i biura podróży.

Rzym zabytki. Przydatne linki

Instytut Polski w Rzymie - www.institutopolacco.it

Informacje o imprezach kulturalnych w Rzymie - www.whatsoninrome.com

Muzea Watykańskie - www.vatican.va

Oficjalna strona turystyczna Rzymu - www.romaturismo.com

Miejska infostrona turystyczna - www.060608.it

Biuro rezerwacji hotelowej - www.hotelreservation.it

Więcej na ten temat w Przewodniku AppToGo Rzym

embed
Więcej o: