Grecja Ateny. Informacje praktyczne

Ateny to świetny przykład na to, że koleje losu są zmienne. W czasach starożytnych stolica Grecji od małego miasta urosła do rangi dumnego polis i ośrodka potęgi wojskowej, lecz w późniejszych wiekach znów została nieco zapomniana. Współczesne Ateny to jedna z najciekawszych stolic europejskich. W tej hałaśliwej, zatłoczonej i tętniącej życiem metropolii przetrwały zabytki, których sława wykracza daleko poza granice Grecji.

Grecja Ateny. Co warto zobaczyć?

Najważniejszym symbolem starożytnej świetności Aten jest Akropol . Oglądany pod odpowiednim kątem nadal roztacza majestat, w obliczu którego zapomina się o ponurej betonowej zabudowie dookoła. Latem najlepiej wybrać się tu wczesny rankiem, a w zimie - wczesnym popołudniem, kiedy nie ma jeszcze tłumów, a na horyzoncie widać pas błękitnego morza. Na szczycie Akropolu wznoszą się imponujące ruiny Partenonu, ogromnej świątyni wzniesionej na cześć bogini Ateny, patronki stolicy Grecji. Poniżej Akropolu, tuż obok stacji metra, otwarto Centrum Studiów nad Akropolem wraz z muzeum przeznaczonym na wszystkie pochodzące z Partenonu rzeźby.

Nieco na północ od Akropolu rozpościera się starożytna Agora . Podczas gdy Akropol pełnił głównie funkcje religijne, tutaj zajmowano się wszystkim innym - handlem, polityką, sprawami publicznymi, nauką, teatrem, sportem. Po południowej stronie Akropolu przetrwały pozostałości Teatru Dionizosa . Archeolodzy uważają, że przedstawienia oglądano tu już w V wieku p.n.e.

U stóp Akropolu rozpościera się Plaka - stara dzielnica Aten , która w ostatnich latach odzyskała dawny blask dzięki systematycznym pracom porządkowym i renowacyjnym. Plaka kryje najciekawsze zabytki z osmańskiej przeszłości Aten. XV-wieczny Fetije Dżami (Meczet Zdobywców) na rzymskim forum to jeden z najświetniejszych i najstarszych w mieście przykładów muzułmańskiej architektury. Niestety, można go oglądać jedynie z zewnątrz. Bardzo efektowną pamiątką po Turkach jest również XVI-wieczny hammam, zwany Łaźnią Wiatrów . Tworzy go labirynt pięknie odrestaurowanych pomieszczeń przesyconych niezwykłą atmosferą Orientu. Spacerując po starej dzielnicy, warto odwiedzić Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej. W bogatych zbiorach placówki wyróżnia się fantastyczna kolekcja strojów regionalnych. Interesującą propozycją jest także Muzeum Żydów Greckich, którego misją jest prezentowanie wielowiekowej historii żydowskiego osadnictwa i tolerancji, z jaką spotykało się ono w tej części świata.

Jedną z najważniejszych placówek muzealnych Aten jest Muzeum Archeologiczne , pełne skarbów starożytności. Można do niego dotrzeć, wysiadając z metra na stacji Victoria. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuki Cykladzkiej Goulandrisa i mieszczące się w dzielnicy Kolonaki Muzeum Benakisa, którego kolekcja zawiera skarby ze wszystkich okresów historii Grecji, w tym dwie ikony przypisywane młodemu El Greco.

W okolicy, choć już poza granicami Kolonaki, warto odwiedzić Muzeum Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijańskiej, które kryje wspaniałe zbiory ikon i relikwiarzy. W przyjemnym, chłodnym, nowoczesnym budynku tuż obok ateńskiego hotelu Hilton mieści się z kolei Galeria Narodowa i Muzeum Aleksandrosa Soutzosa. Znajdziemy tu przepiękne zbiory greckich malarzy, zwłaszcza szkoły jońskiej. Wiele atrakcji turystycznych mieści się w okolicach Aten. Wyjeżdżając z miasta, warto skierować się w stronę przylądka Sounion, gdzie na krańcu półwyspu Attyki stoi dorycka świątynia Posejdona, której białe kolumny nadal stanowią punkt orientacyjny dla żeglarzy. Kilkadziesiąt kilometrów od Aten znajdują się takie obiekty jak świątynia Nemezis w Rhamnous czy kurhan Ateńczyków pod Maratonem.

Grecja Ateny. Jak spędzać wolny czas?

W Atenach bardzo prężnie działa teatr, ale większość spektakli wystawia się w języku greckim. Przedstawienie w języku greckim można obejrzeć niekiedy podczas jednego z festiwali. Imprezy cykliczne to także doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnym greckim tańcem i muzyką - najciekawsze pokazy odbywają się w Atenach od maja do września. Ciekawą propozycją jest również wyjście do kina. Latem większość seansów odbywa się pod gołym niebem, a filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej z greckimi napisami.

Jeśli odwiedzamy Ateny z dziećmi, powinniśmy koniecznie udać się do przybytku w całości dedykowanego maluchom, czyli Muzeum Dzieci. Najmłodsi mogą tu do woli budować, niszczyć, malować i bawić się ile dusza zapragnie.

Grecja Ateny. Co warto zjeść?

Greckie jedzenie jest wyśmienite, zawsze świeże i dobrze przyrządzone. Tutejsze przystawki, nazywane mezedes to głównie oliwki, jogurt tatziki, pasta z rybiej ikry zmieszanej z tartą bułką, sałatka z bakłażanów, bób w sosie pomidorowym oraz dolmades (liście winogron nadziewane ryżem i przyprawami). Typowa grecka sałatka , popularna również w Polsce, składa się z pomidorów, oliwek i sera feta. Dużą popularnością cieszy się także sałatka z ośmiornicy i sałatka z tuńczyka. Najbardziej znane greckie danie główne to tzw. moussaka - mielone mięso, bakłażany i pomidory z sosem beszamelowym i polewą serową. Potrawę tę sprowadzili do Grecji uchodźcy z Azji Mniejszej. Będąc w Atenach, warto spróbować także pastisio - makaronu z mielonym mięsem i z sosem beszamelowym. Kolejny przysmak to kleftiko - duszona jagnięcina z pomidorami. Do najbardziej znanych deserów należy jogurt z miodem , często z orzechami włoskimi, oraz dwa rodzaje halva. Halva tis Rinas to ciastka z kaszy manny, a halva tou bakali to tradycyjna chałwa przygotowana z mąki, pasty sezamowej z masłem, oliwy, miodu i orzechów laskowych. Amatorzy potraw z ryb z pewnością wybiorą się w Atenach do jednej z rybnych restauracji. Lokale tego typu są niestety dość drogie, ale wrażenia kulinarne w pełni rekompensują wydatek!

Grecja Ateny. Wskazówki praktyczne

Do Aten najwygodniej (ale nie najtaniej) można dostać się samolotem. Samoloty z Polski latają do Aten codziennie, a podróż trwa około 2,5 godziny. Większość samolotów rejsowych ląduje na ateńskim lotnisku Eleftheriosa Wenizelosa, skąd do centrum Aten i do Pireusu można dotrzeć na różne sposoby - kolejką, autobusem albo taksówką. Po Atenach najłatwiej poruszać się metrem. Autobusy miejskie stoją w korkach, a ich trasy stanowią zagadkę nawet dla ateńczyków. Do miejsc najbardziej interesujących z punktu widzenia turysty można za to dojechać trolejbusem. Nie warto próbować poruszać się po Atenach własnym lub wypożyczonym samochodem. W godzinach szczytu jazda po mieście to prawdziwy koszmar. Złe oznakowanie ulic i agresywny styl jazdy mieszkańców Aten nie ułatwiają sprawy. Samochód lepiej zostawić na hotelowym parkingu lub po prostu w domu.

Grecja Ateny. Przydatne linki

Ambasada RP w Atenach - www.poland-embassy.gr

Ambasada Republiki Grecji w Warszawie - www.mfa.gr

Komercyjna strona informacyjna o Grecji - www.greece.com

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Grecja

embed
Więcej o: