Londyn atrakcje. Jak spędzić czas w Londynie

Co roku Londyn odwiedza ponad 27 milionów turystów. Lista atrakcji Londynu jest imponująco bogata podobnie, jak różnorodność form rozrywki. Jak pisał w XVIII w. Samuel Johnson, ?Jeśli człowiek zmęczy się Londynem, oznacza to, że zmęczył się życiem, bo Londyn ma wszystko, co życie może nam zaoferować?. Słowa pisarza nie tracą dziś na aktualności.

Londyn cieszy się ogromną popularnością wśród turystów - co roku przybywa ich tu ponad 27 milionów! Nic dziwnego. To wielkie, tętniące życiem miasto znane jest z otwartości i tolerancji. Żyją tu obok siebie przedstawiciele różnych poglądów, orientacji seksualnych czy narodowości. Londyn ma także drugą twarz - to miasto tradycji, elegancji i etykiety. Dostojne oblicze metropolii reprezentują zabytki związane z rodziną królewską i polityką.

Londyn atrakcje. Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie atrakcji Londynu warto rozpocząć od słynnego Trafalgar Square . Z najważniejszego miejskiego placu warto skierować się na Downing Street, prowadzącej do kolejnego symbolu miasta - wieży zegarowej Big Ben , która stanowi część opactwa Westminster. Wieża, na której zamontowano zegar, stoi na fundamencie mierzącym 3 metry grubości. Ma 96,3 m wysokości, podczas gdy tarcza zegara - 5 metrów średnicy. Na szczyt budowli prowadzą spiralne schody o 334 stopniach.

Londyn atrakcje. Spod wieży zegarowej niedaleko już do kolejnego symbolu brytyjskiej państwowości - monumentalnego pałacu Buckingham . Gmach pałacu jest największą na świecie siedzibą monarszą, która nadal pełni swą pierwotną funkcję. Pałac jest również miejscem najważniejszych oficjalnych spotkań i uroczystości państwowych. Na dziedzińcu gmachu od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Londynu są także najważniejsze londyńskie galerie - National Gallery i National Portrait Gallery oraz widowiskowe London Eye - ogromny diabelski młyn, z którego rozpościera się zachwycająca panorama całego miasta. Aby poczuć klimat Londynu, warto wybrać się również na spacer po Covent Garden i Soho oraz Picadilly i Mayfair. Koniecznie trzeba zwiedzić także londyńskie City , a także Tate Modern - londyńskie muzeum sztuki nowoczesnej i oczywiście Hyde Park .

Londyn atrakcje. Inne propozycje to wycieczka po południowej części Kensington, zakończona zakupami u Harrodsa i spacer do Chelsea. Aby odpocząć od zgiełku najpopularniejszych części Londynu, można zaszyć się na kilka godzin w urokliwej, pełnej wiktoriańskich zabytków dzielnicy Marylebone. Wyjeżdżając z Londynu, możemy skierować się do Greenwich lub do Kew, które słynie z imponującego ogrodu botanicznego rozciągającego się na blisko 120 hektarach.

Londyn atrakcje. Jak spędzać wolny czas?

Londyn to miasto, w którym nie można się nudzić. Amatorzy klubów, barów i życia nocnego będą zachwyceni rozmaitością lokali. Na Soho znajdziemy najbardziej awangardowe i najmodniejsze przybytki tego typu.

Uzależnieni od zakupów poczują się w Londynie jak w raju. Warto odwiedzić szczególnie ekscentryczne targowiska przy Portobello Road . Tuż przed zakrętem w Westbourne Grove pojawiają się pierwsze kramy ze starociami, antykami i innymi niecodziennymi przedmiotami. Dziesiątki straganów kryją się w małych pasażach handlowych. Dalej targ zmienia profil na spożywczy - oprócz tradycyjnych wyrobów można kupić tam ekologiczne pieczywo z oliwkami i inne oryginalne specjały. Na sobotnim targu przy Portobello Road największy tłok panuje przed południem, dlatego - aby upolować coś wyjątkowego - trzeba udać się tam bardzo wcześnie rano. Na zakupy warto wybrać się także do dzielnicy Chelsea - tam znajdziemy towary z górnej półki, albo na najsłynniejszą handlową ulicę Londynu - Oxford Street .

Londyn atrakcje. Jeśli odwiedzamy Londyn z dziećmi, możemy spędzić kilka godzin w miejskim zoo. Ogród zoologiczny, założony na początku XIX wieku słynie z goryli. Interesującą propozycją jest także przejażdżka piętrowym autobusem. Pamiętajmy jednak, że słynne piętrusy nie kursują już na wszystkich liniach. Znajdziemy je jedynie na trasach turystycznych.

Londyn atrakcje. Co warto zjeść?

Był taki czas, że londyńska kuchnia nie miała do zaoferowania nic poza przypaloną, nijaką strawą. Obecnie, oprócz imponujących potraw z każdego niemal zakątka świata, w Londynie skosztować można tradycyjnych miejscowych przysmaków. Młode pokolenie energicznych szefów kuchni udowodniło ponad wszelką wątpliwość, że brytyjski jadłospis nie musi składać się z mięsa, dwóch warzyw i ciężkostrawnych placków zatopionych w niezdrowym sosie. Dziś można ucztować, zajadając się krabami Cromera, sardynkami z Kornwalii, kaczką Gressigham, soczystą jagnięciną Herdwick, wołowiną Galloway i tradycyjnymi deserami takimi jak bread-and-butter pudding (kawałki chleba z masłem zapieczone w sosie jajecznym) albo okrągłe ciasteczka francuskie wypełnione rodzynkami (Eccles cakes) z serem lancanshire. Ten nowo odkryty entuzjazm dla sztuki kulinarnej przeniknął do pubów, gdzie brązowe krewetki w sosie maślano-kukurydzianym (potted shrimps), placek pasterza (shepard's pie), jagnięcina zapiekana z ziemniakami i cebulą, a nawet kiełbaski z ziemniakami przyrządza się starannie i serwuje z dumą.

Londyn. Wskazówki praktyczne

Jeśli nie mamy w planach wycieczek do miast położonych w okolicach Londynu, samochód z czystym sumieniem możemy zostawić w domu. Własne (czy wynajęte) auto Lonydnie może bowiem okazać się kulą u nogi. Opłaty za wjazd do centrum Londynu są wysokie, a ceny za parkowanie - jeszcze wyższe (co nie przekłada się niestety na ilość wolnych miejsc postojowych). Doskonałym sposobem na to, by zwiedzić Londyn, jest podróżowanie komunikacją miejską. Sieć autobusów jest tak rozbudowana, że bez problemu dotrzemy w każde miejsce. Odwiedzając zatłoczone bazary i sklepy Londynu, trzeba - jak w każdym dużym mieście - zwracać uwagę na torebkę czy plecak. Dokumentów i cennych przedmiotów nie wolno nosić w wystających kieszeniach, a ilość posiadanej przy sobie gotówki warto ograniczyć do minimum.

Londyn atrakcje. Przydatne linki

BBC Londyn - www.bbc.co.uk/London

Informacje o londyńskich wydarzeniach kulturalnych - www.thisislondon.com

Gazeta Metro - www.metro.co.uk

Londyńska wyszukiwarka adresów - www.streetmap.co.uk

Informacje na temat oferty muzeów - www.24hourmuseum.co.uk

Więcej na ten temat w przewodniku AppToGo Londyn

embed
Więcej o: