Norwegia Oslo. Praktyczny poradnik

Stolica Norwegii, Oslo, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji - wiele muzeów, sklepy, restauracje i nocne lokale, ale także wspaniałe lasy, szlaki narciarskie i położony w pobliżu zachwycający fiord. Oslo to miasto pełne uroku, bezpieczne i przyjazne. A co najważniejsze - położone stosunkowo blisko.

Pod wieloma względami Oslo zachowało charakter idealnego, XIX-wiecznego miasta. W niewielkim oddaleniu od siebie, dostępne pieszo, skupione wokół północnego krańca fiordu, rozlokowały się wszystkie instytucje stolicy Norwegii - parlament Stortinget, pałac królewski Det Kongelige Slot, ratusz Radhuset, dworzec kolejowy, galeria narodowa Nasjonalgalleriet, siedziby ministerstw, hotele, sklepy i ambasady. Atrakcje położone poza tym obszarem są oddalone o kilka stacji metra, zwanego w Oslo T-Bane.

Norwegia Oslo. Co warto zobaczyć?

Jednym z najciekawszych miejsc w Oslo jest bez wątpienia Muzeum Muncha (Munch-museet). Placówka poświęcona jest wybitnemu malarzowi i grafikowi uważanemu za ojca niemieckiego ekspresjonizmu. Najsłynniejszy bodaj obraz Muncha, Krzyk, znajduje się jednak nie tu, a w norweskiej Galerii Narodowej, do której również warto zajrzeć.

Kolejnym ważnym miejscem jest park Vigelanda , poświęcony innemu genialnemu artyście z czasów Muncha. Park, w którym zgromadzono oryginalne rzeźby Gustawa Vigelanda, to zjawisko jedyne w swoim rodzaju, określane jako "ludzkie zoo". Park jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych zarówno Norwegii, jak i całej Skandynawii. Rocznie odwiedza go ponad milion gości!

Norwegia Oslo. Ciekawym obiektem w Oslo jest również Muzeum Sztuki Dziecięcej (Barnekunstmuseet), założone przez rosyjskiego emigranta Rafaela Goldina. Muzeum dokumentuje dziecięce spojrzenie na sztukę, prezentuje obrazy, kolaże, rzeźby i ceramikę wykonaną przez dzieci z ponad 150 krajów świata. Odwiedzający je goście - zarówno dzieci, jak i dorośli - mogą uczestniczyć w interesujących warsztatach i zdarzeniach artystycznych - od rysowania po grę na afrykańskich bębnach.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Oslo jest także muzeum Ibsena . Placówka mieści się częściowo w mieszkaniu zajmowanym niegdyś przez Henryka Ibsena, najbardziej znanego dramaturga norweskiego i jednego z pionierów dramatu społecznego w literaturze światowej. Pomnik Ibsena wznosi się na przeciwko gmachu Teatru Narodowego, rokokowego budynku z 1899 roku. W teatrze odbywa się doroczny sierpniowy Międzynarodowy Festiwal Ibsenowski.

Bardzo interesującym miejscem w stolicy Norwegii, które warto odwiedzić z dziećmi, jest też Norsk Folkemuseum - historyczna wioska, w której zgromadzono i udostępniono ponad 150 zabytkowych drewnianych domów oraz drewniany kościół słupowy. W wiosce znajduje się także zabytkowy sklep ze słodyczami, w którym warto spędzić kilka miłych chwil.

Norwegia Oslo. Jak spędzać wolny czas?

Oslo to stolica sportu, więc amatorzy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą się tu nudzić. Wysoko na wzgórzach okalających Oslo znajduje się sławna skocznia narciarska Holmenkollbakken , na której rozgrywa się coroczny turniej narciarski. Do skoczni przylega Skimseet, czyli Muzeum Narciarstwa, które ilustruje 4 tysiące lat historii tej dyscypliny sportu w Norwegii. Po jednej stronie miasta rozciąga się fiord - szeroki, osłonięty akwen idealny do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych. Z drugiej strony Oslo otacza kompleks leśny Oslomarka o powierzchni ok. 1700 km2 . Na jego obszarze wytyczono 2500 km szlaków narciarskich. Około 100 km oświetlonych szlaków zaczyna się przy parkingach lub stacjach kolei podziemnej, co ułatwia dostęp i jazdę na nartach po zmroku. Korzystanie ze szlaków jest bezpłatne, bo biegi narciarskie uważane są w Norwegii za jedną z form ogólnodostępnej rekreacji.

Norwegia Oslo. Co warto zjeść?

W Oslo działa wiele restauracji, zarówno oferujących dania kuchni norweskiej, jak i międzynarodowej czy regionalnej. Kawiarnie i cukiernie (konditoris), zapraszają na kawę i ciastka. Norwegowie jedzą obfite śniadania, ale lekkie lunche. Wielkość wieczornego posiłku zależy od dnia tygodnia i ewentualnej okazji.

Dzięki obfitości ryb i skorupiaków oraz darom lasów i pól norweska dieta jest zdrowa i smakowita. Sezon łowiecki obfituje w pokusy - bażanty, głuszce, świeże mięso łosia i renifera z sosem z grzybów leśnych. To także dobry okres na sezonowe owoce morza. Norweskie śniadanie (frokost) jest bliższym lub dalszym wariantem lunchu (koldtbord). Rano warto spróbować chleba grovbrod i kruchych wafli flatbrod, kiełbasek i sera. Na uwagę zasługuje szczególnie pikantny Gudbrandalsost, wyborny ser z mleka koziego o ciemnozłotej skórce. Norwegowie jadają na śniadania również jajka, śledzie i marynowanego łososia, popijając wszystko kawą i herbatą. Podczas lunchu pojawiają się gorące dania, takie jak plastry pieczeni wieprzowej, pulpety lub ryba. Ollebrod (wieprzowina macerowana w piwie i podawana w chlebkach pita z sałatą) to niedrogi, a bardzo smaczny posiłek. Doskonałą przekąską jest także Smorbrod - proste danie składające się z ciemnego pieczywa z masłem, serem i salami lub szynką. Przekąska ta jedzona wieczorem nosi nazwę aftens. Ciekawą propozycją kulinarną są także jednowarstwowe kanapki z krewetkami lub szynką. Obiad w miejskiej restauracji można dowolnie komponować z dań znajdujących się w karcie.

Norwegia Oslo. Wskazówki praktyczne

Jeśli zamierzamy poruszać się po Oslo komunikacją miejską, warto zaopatrzyć się w Osloskortet, czyli Stołeczną Kartę Miejską. Karta pozwala bez ograniczeń korzystać ze środków transportu zbiorowego - w tym również miejskich promów - oraz uprawnia do bezpłatnego wstępu do muzeów. Jeśli nie planujemy długich podróży po całej Norwegii, nie warto zabierać do Oslo samochodu. Najważniejsze atrakcje Oslo zlokalizowane są tak blisko siebie, że auto byłoby dla nas raczej kulą u nogi. Jeśli jednak zdecydujemy się przemieszczać samochodem, nie zapominajmy o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok i o konieczności posiadania żarówek na zmianę. Zimą nie zaszkodzi wozić w aucie łopatę i linkę holowniczą.

Norwegia Oslo. Przydatne linki

Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce - www.amb-norwegia.pl

Serwis dla turystów, którzy planują urlop w Norwegii - www.visitnorway.com

Informacja turystyczna w Oslo - www.visitoslo.com

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Skandynawia

embed
Więcej o: