Praga zabytki. Zwiedzamy stolicę Czech

Praga to jedno z tych nielicznych miejsc, które potrafią zmusić do refleksji nawet najmniej wrażliwego turystę. Piękno Pragi zapiera dech w piersiach. Wyjątkowy charakter tego wpływowego niegdyś miasta kształtował się przez wieki, a magia praskich zakątków od lat przyciąga turystów z całego świata.

Zabytki Pragi tworzą niezwykłą mozaikę architektoniczną prezentującą dziedzictwo wielu pokoleń. Klejnoty gotyku, renesansu, baroku i secesji mieszczą bogate zbiory dzieł mistrzów malarstwa, rzeźbiarstwa i muzyki. W tę układankę wplatają się również wątki dworskich i religijnych intryg. Pod względem turystycznym Praga jest jednym z najciekawszych miast na świecie.

Praga zabytki. Co warto zobaczyć?

Obowiązkowym punktem pierwszej wycieczki do Pragi są oczywiście Hradczany . Imponujący Zamek Praski wraz z Pałacem Królewskim i Bazyliką św. Jerzego to chyba najcenniejsze zabytki Pragi. Ta ogromna budowla już od pierwszej chwili oszałamia swymi rozmiarami, a kontemplacja zgromadzonych tam dzieł sztuki i innych atrakcji zajmie nawet kilka dni. Zamek praski, przypominający małe miasteczko, jest pomnikiem wspaniałości tutejszych władców i dowodem znaczenia Pragi w historii całego regionu. Obecnie w specjalnie do tego celu odrestaurowanych komnatach zamku mieści się biuro prezydenta Republiki Czeskiej. Podziwiając kompleks zamkowy, nie wolno ominąć katedry św. Wita, która mieści się na trzecim dziedzińcu zamku. Tu uwagę turystów przyciąga 18 kaplic, wśród których najsłynniejsza to prawdopodobnie kaplica św. Wacława. Przed wejściem do zamku warto spędzić kilka chwil na placu Hradczańskim. W pobliżu siedziby władcy zbudowano okazałe rezydencje możnych, które przeszły gruntowną renowację w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Obowiązkowym punktem zwiedzania zabytków Pragi jest także najważniejsza czeska galeria - Galeria Narodowa z pokaźną kolekcją dzieł dawnych mistrzów ze szczególnym uwzględnieniem sztuki flamandzkiej i holenderskiej.

Praga zabytki. Jednym z głównych celów pielgrzymek chrześcijańskich w Czechach jest Loreta, wyjątkowe sanktuarium zbudowane na wzór Świętego Domu, który znajduje się we włoskim Loreto. Kilka minut marszu w kierunku zachodnim od placu Loretańskiego znajduje się kolejny ważny punkt na mapie zabytków Pragi - Klasztor na Strahovie . Sporą część tego przybytku zajmuje obecnie czeskie Muzeum Literatury Narodowej. Ciekawą dzielnicą Pragi, rozciągającą się u stóp zamku jest Mała Strana. Sercem tej części miasta jest plac Małostrański z kościołem św. Mikołaja pośrodku.

Jeden z najważniejszych zabytków Pragi, prawdziwy symbol stolicy Czech, to oczywiście słynny Most Karola . Ta zamknięta dla samochodów, udekorowana licznymi posągami i ornamentami promenada liczy 520 m długości. Zapierający dech w piersiach widok na miasto oferuje wieńcząca Most Karola Staromiejska Wieża Mostowa.

Kolejny ważny punkt zwiedzania to rynek Starego Miasta , na którym stoi praski ratusz i słynny zegar zwany Orlojem. Największą atrakcję tego zegara astronomicznego można podziwiać co godzinę. Wtedy to śmierć spogląda na zegarek i pociąga za sznur od dzwonu. Odwiedzając Pragę, warto spędzić kilka godzin w Dzielnicy Żydowskiej, jednym z najbardziej malowniczych zakątków tej części Europy.

Praga zabytki. Jak spędzać wolny czas?

Romantyczna i malownicza Praga od lat była inspiracją dla artystów. Dziś nadal jest natchnieniem dla tysięcy zawodowych malarzy i fotografików oraz rzeszy amatorów, którzy mogą robić tu zdjęcia, a także pozować do portretów ulicznym rysownikom czy karykaturzystom (wielu ich okupuje stale najsłynniejszą miejską promenadę - Most Karola).

Praga to również raj dla melomanów - miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję uczestniczyć w niepowtarzalnych koncertach. Amatorzy życia nocnego również nie będą się nudzić - miejsc do zabawy jest tu naprawdę wiele. Dyskoteki, nocne kluby, bary dla dorosłych - w ofercie kulturalnej Pragi można wybierać i przebierać. Praga ma wiele do zaoferowania także najmłodszym. Maluchom spodoba się praskie ZOO i Morski Świat - w którym można podziwiać wiele egzotycznych gatunków ryb. W Pradze, podobnie jak w innych europejskich stolicach można również bez opamiętania oddawać się zakupom.

Praga zabytki. Co zjeść w przerwie zwiedzania zabytków Pragi?

Szukając dobrej, tradycyjnej restauracji w Pradze, warto kierować się opinią znajomych i obserwować wnętrze lokalu. Im więcej w gospodzie rodowitych Czechów - tym lepiej. Drogie, ekskluzywne restauracje w najbardziej obleganych przez turystów dzielnicach nie zawsze są najlepsze, szczególnie jeśli szukamy tradycyjnych czeskich specjałów. Z menu warto wybrać danie wołowe lub wieprzowe - potrawy mięsne podawane zwykle w zawiesistym sosie z knedlikami ziemniaczanymi lub bułczanymi to jedna z czeskich specjalności. Bardzo lubianym daniem, które z pewnością zachwyci wegetarian, jest panierowany ser. Odwiedzając Pragę, trzeba także spróbować narodowego specjału Czechów - piwa. Trunek ten najlepiej smakuje w stylowej praskiej gospodzie w gronie przyjaciół i znajomych.

Praga zabytki. Wskazówki praktyczne

Praga jest jedną z najbezpieczniejszych stolic europejskich. W miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów patrole policji pojawiają się bardzo często, a funkcjonariusze są życzliwie nastawieni wobec turystów i chętnie pomogą w każdej sytuacji. Komunikacja publiczna w Pradze działa sprawnie, wiec nawet bez własnego auta nie będziemy mieć problemów z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce.

Praga to doskonałe miejsce na urlop nie tylko ze względu na wspaniałe zabytki, bezpieczeństwo czy wyjątkową atmosferę, ale i bliskość geograficzną. Do Pragi najłatwiej dostać się pociągiem, autobusem lub samochodem. Wielu prywatnych przewoźników oferuje także kursy samochodowe z okolic Kłodzka pod wskazany adres w Pradze.

Więcej na ten temat w przewodniku Step by Step - Praga

Więcej o: