Sztokholm Szwecja. Atrakcje miasta

Stolica Szwecji, Sztokholm, to miasto tysiąca wysp. Nad wodą znajdują się ważne zabytki i atrakcje Sztokholmu - pałace, rezydencje, eleganckie sklepy, kawiarnie i warte polecenia miejsca rozrywki przy brukowanych uliczkach.

Sztokholm Szwecja. Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Szwedzka pisarka Selma Lagerlof nazwała Sztokholm miastem pływającym na wodzie. Miejscem, w którym najlepiej można przekonać się o słuszności tej nazwy, jest platforma widokowa na szczycie 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknastornet. W dole roztacza się piękna panorama Sztokholmu z błękitnymi wodami, błyszczącymi bryłami nowoczesnych biurowców i czerwonymi dachami starówki. Jednym z ważniejszych punktów Sztokholmu jest dominujący w miejskim pejzażu Stadhuset , czyli ratusz . Wieża ratuszowa mierzy 105 m wysokości, a na jej szczycie lśnią złotem Tre Kronor, trzy złote korony będące symbolem Sztokholmu i Szwecji.

Historia stolicy Szwecji zaczyna się przed XIII w. na Galma Stan, czyli starym mieście, które do dziś zachowało średniowieczny charakter. Najlepszym punktem rozpoczęcia zwiedzania jest Stortorget, główny plac Starego Miasta , z którego wąskie uliczki rozchodzą się w różnych kierunkach. Krótki spacer ze Stortorget prowadzi do Storkyrkan, ponurej katedry, która jest najstarszą budowlą Starego Miasta.

Sztokholm Szwecja. Żelaznym punktem każdej wycieczki do Sztokholmu jest Kungliga Slottet, obecny Pałac Królewski wzniesiony na miejscu dawnej twierdzy Tre Kronor, zniszczonej pożarem w 1697 roku. Stamtąd blisko do przepięknego gmachu Riddarholmen, zbudowanego w 1641 jako miejsce spotkań dla szlachetnie urodzonych mieszkańców Sztokholmu.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Sztokholmu jest pałac Drottningholm , opisywany jako szwedzki Wersal. Otoczony przepięknym ogrodem pałac mieści się na jednej ze sztokholmskich wysepek wraz zabytkowym teatrem. W pałacu mieszka współczesna szwedzka rodzina królewska, ale mimo to znaczna jego część jest udostępniana zwiedzającym. Do największych atrakcji wnętrza należy wspaniała paradna klatka schodowa z iluzjonistycznymi malowidłami Johana Silviusa, barokowa galeria Karola X , królewska sypialnia królowej Jadwigi Eleonory i biblioteka królowej Ludwiki Ulryki. Obejrzenie przedstawienia czy spektaklu baletowego lub operowego w zabytkowym teatrze na wyspie jest przeżyciem magicznym i warto zaplanować pobyt w Sztokholmie pod kątem takiego wydarzenia.

W poszukiwaniu śladów szwedzkiej przeszłości warto udać się do Muzeum Historycznego, które jest jedną z najciekawszych placówek Sztokholmu. Warto odwiedzić również sztokholmski skansen - najstarsze na świecie muzeum pod gołym niebem. Obecnie znajduje się tu około 150 starych budynków, w tym XVIII kościół, który nadal służy jako miejsce nabożeństw i ślubów. Warto zobaczyć również Vasamuseet, czyli Muzeum Galeonu Waza, prezentujące okręt wojenny, zbudowany na początku XVII wieku. Galeon, który zatonął w sztokholmskim porcie, wydobyto z dna dopiero w 1961 roku.

Sztokholm Szwecja. Jak spędzić wolny czas?

Odwiedzając Sztokholm, warto wpaść na największy w Europie pchli targ przy Skarholmen. Targ jest czynny codziennie, ale najciekawsze rzeczy można dostać tam w soboty i niedziele. Wielbiciele szwedzkiego wzornictwa powinni udać się na poszukiwanie eleganckich mebli, ciekawych przedmiotów dekoracyjnych i bibelotów. Największy wybór oferuje sklep Svenskt Tenn. Znajdziemy tam wszystko - od firanek po biżuterię. Szwecja słynie także z wyrobów porcelanowych. Odwiedzając Sztokholm, warto zajrzeć do mieszczącego się na obrzeżach miasta sklepu fabrycznego zakładów Gustavsberg. Wiele ciekawych przedmiotów drugiego gatunku można kupić tam znacznie taniej, a wady produkcyjne są często niezauważalne na pierwszy rzut oka.

Zakupy to jednak nie wszystko. Jeśli jesteśmy miłośnikami twórczości Astrid Lindgren lub przyjechaliśmy do Sztokholmu z dziećmi, powinniśmy obowiązkowo udać się do Junibacken - muzeum twórczości szwedzkiej pisarki. Elektryczna kolejka wewnętrzna z komentarzem w języku angielskim przewozi zwiedzających przez świat opowieści Astrid, w którym zaaranżowano sceny z jej książek z ruchomymi figurkami oraz światełkami i efektami dźwiękowymi. W ramach relaksu można również wybrać się do Ekoparken, pierwszego na świecie parku narodowego zlokalizowanego w granicach Sztokholmu. Najlepiej zwiedzić go rowerem, który można wypożyczyć przy prowadzącym na teren obiektu moście.

Szwecja Sztokholm. Co zjeść w Sztokholmie?

Sztokholm jest jedną z najatrakcyjniejszych gastronomicznych stolic Europy. Nocne życie kwitnie w wielu nowych, awangardowych klubach i w starszych, bardziej klasycznych lokalach. Szwecja, znana niegdyś jako kraj kuchni domowej, przeżywa obecnie okres kulinarnego renesansu dzięki nowemu pokoleniu szefów kuchni, którzy potrafią dodać wyszukanego smaczku klasycznym szwedzkim daniom i produktom, takim jak mięso renifera lub łosia, borówki, łosoś czy śledź.

Aby zakosztować smaku współczesnej Szwecji, warto spróbować najpopularniejszych i dostępnych powszechnie dań, takich jak tradycyjne pulpety, pytt i panna (smażone ziemniaki, mięso, cebula i kiełbasa, podawane z dodatkiem buraczków) albo zupa grochowa. Sławny marynowany śledź króluje na stołach w towarzystwie młodych ziemniaków w okresie przesilenia. Ryba ta występuje w szwedzkiej kuchni w ogromnej ilości wariantów - śledzie podawane są z cebulą, z musztardą, w sosie barbecue, z czosnkiem lub z ziołami. Jedną z ulubionych przekąsek Szwedów jest także atjessil (śledź ze śmietaną i szczypiorkiem). Łosoś, który nie budzi tu tak luksusowych skojarzeń jak w innych krajach Europy, cieszy się równie wielką popularnością. Gravad lax (łosoś marynowany) i rökt lax (wędzony) wchodzi w skład większości szwedzkich jadłospisów.

Szwecja Sztokholm. Wskazówki praktyczne

Aby pobyt w Sztokholmie nie zrujnował naszego budżetu, warto zaopatrzyć się w tzw. Kartę Sztokholmską (Stockholmskortet). Karta zapewnia bezpłatny wstęp do 75 muzeów i obiektów, bezpłatne przejazdy i zniżki oraz praktyczny przewodnik po Sztokholmie. Mając na uwadze stan swojego portfela, należy także zachować rozsądek, zamawiając alkohol w szwedzkich restauracjach. Ze względu na wysoki podatek, jest on bardzo drogi, co może łączyć się z nieprzyjemną niespodzianką podczas płacenia rachunku za obiad lub kolację. Alternatywą dla wina jest piwo o niskiej zawartości alkoholu, woda mineralna Ramlosa lub jedna z wyśmienitych lokalnych wódek. Uwaga - alkohol w Szwecji sprzedaje się wyłącznie osobom, które ukończyły 20 rok życia.

Szwecja Sztokholm. Przydatne linki

Instytut Szwedzki - www.si.se

Szwedzka Federacja Turystyczna - www.svenskaturistforeningen.se

Szwedzka Rada Podróży i Turystyki - www.turism.se

Dom Szwedzki w Sztokholmie - www.stockholmtown.com

Ambasada RP w Sztokholmie - www.polemb.se

Więcej na ten temat w Przewodniku Ilustrowanym - Skandynawia

embed
Więcej o: